Vapper Dagestani poiss. Julge poisi metoodiline arendus lugemiseks (2. klass) teemal. Dagestani rahvaste muinasjutt vaprast poisist ja tänulikust linnust

(keskmine grupp)

Programmi sisu:

Tutvustage lastele Dagestani rahvajuttu “Vapper poiss”. Õppige määrama teose žanri. Arendada sidusat kõnet. Kasvatada inimese moraalseid omadusi: lahkust, julgust, armastust kodumaa vastu. Õppige edasi andma episoodi loetud muinasjutust. Viige idee lõpuni, saavutage kõige huvitavam lahendus. Parandada tehnilisi võtteid ja pliiatsiga joonistamise oskusi.

Tunni materjalid:

Raamat illustratsioonidega, albumileht, värvilised pliiatsid.

Tunni käik:

Koolitaja: Poisid, täna räägime teiega muinasjuttudest. Kes teab, mis on muinasjutt?

Laste vastused.

Koolitaja: Nimetage muinasjutte, mida teate.

Laste vastused.

Koolitaja: Muinasjuttudes juhtub mitmesuguseid erakordseid sündmusi. Ja kangelased võivad olla argpüksid ja, vastupidi, julged. Poisid, kes teist peab end julgeks ja miks? Mida julget sa kunagi teinud oled?

Laste vastused.

Koolitaja: Arutleme lastel ühe probleemse olukorra üle. Kujutage vaid ette: kõndisite tänaval ja järsku nägite pesast välja kukkunud tibu. Mida sa temaga peale hakkad?

Laste vastused.

Koolitaja: Kas teate, et on olemas Dagestani rahvajutt vaprast poisist. Seda nimetatakse "Vapraks poisiks". Ja täna saame temaga tuttavaks. Õpetaja loeb muinasjuttu.

Füüsiline treening.

Koolitaja: Poisid, kellest see muinasjutt räägib?

Laste vastused.

Koolitaja: Kes on peategelane?

Laste vastused.

Koolitaja: Mis juhtus poisiga metsas?

Laste vastused.

Kasvataja: Mida ta nägi, kui heitis pikali puhkama?

Laste vastused.

Koolitaja: Kuidas poiss end madu nähes tundis?

Laste vastused.

Koolitaja: Miks ta otsustas tibusid aidata?

Laste vastused.

Koolitaja: Kuidas poiss tibusid aitas?

Laste vastused.

Koolitaja: Kes saab mulle seda lugu meelde tuletada ja rääkida?

Laste lood.

Koolitaja: Mida saate poisi kohta öelda? Milline ta oli?

Laste vastused.

Koolitaja: Kas poisil oli lihtne võita?

Laste vastused.

Koolitaja: Miks imelind poissi ei tapnud?

Laste vastused.

Koolitaja: Kuidas imelind poissi tänas?

Laste vastused.

Koolitaja: Millised sõnad väljendavad muinasjutu põhiideed: "Ole ..." (alati sama, mis praegu, st ole alati julge).

Laste vastused.

Koolitaja: Poisid, kas teile meeldis see muinasjutt ja mida see meile õpetab?

Laste vastused.

Koolitaja: Siiski on hea, et muinasjutt lõppes nii, nagu me seda lugesime. Ja nüüd soovitan teil võtta pliiatsid ja joonistada süžee, mis teile kõige rohkem meeldib, muinasjutust vaprast poisist.

Laste vastused.

Koolitaja: Ja kui joonistate, see tähendab meie tunni lõpus, vaatame kõik koos teie jooniseid ja kokkuvõttes määrame kindlaks süžeed, mida te sellest muinasjutust väljendasite. Kas kõik on valmis? Seejärel asuge tööle.

Laste vastused.

Koolitaja: Täna tunnis tutvusite Dagestani rahvajutuga “Vapper poiss”. Nad joonistasid selle jaoks imelised joonistused. Kõik püüdsid väga kõvasti ja said tunnis hästi hakkama. Hästi tehtud! See lõpetab meie õppetunni.

Kirjandusliku lugemise tund 2. klassis

Teema : Dagestani muinasjutt “Vapper poiss”

Eesmärgid : 1. Tutvustage Dagestani muinasjuttu “Vapper poiss”, õpetage lapsi tekstiga töötama, määrake teose žanr.

2. Arendage lugemisoskust, sidusat kõnet ja avardage õpilaste silmaringi.

3. Kasvatada indiviidi moraalseid omadusi: lahkust, julgust, armastust kodumaa vastu.

Varustus:

1. Helisalvestis muinasjutust “Vapper poiss”

2. Trükisõnad: muinasjutt, rahvalik, maagia; lahke, julge, julge, julge, julge.

Tunniplaan

  1. Organisatsioon.

Kellegi lihtsalt ja targalt leiutatud,

Kohtumisel tervitage "Tere hommikust!"

Ja kõik muutuvad lahkeks, usaldavaks,

Ja tere hommikust kestab õhtuni.

Ja ma tahan teile soovida, et hea tuju püsiks kogu õppetunni vältel.

2. Kodutööde kontrollimine. V. Goljavkini rollilugemine ja lugude ümberjutustamine.

4. Haridusprobleemi avaldus:

Täna loeme teost ilma pealkirjata. Meie ülesanne: töötada selle teose kallal, selgitada välja selle teose žanr ja pealkirjastada.

5. Õpilaste ettevalmistamine lugemiseks.

Ülesannete täitmine 162-163

6. Muinasjutu tutvustamine. Helisalvestise kuulamine.

7. Teose esmase taju tuvastamine.

Kellele töö meeldis?

Mis sulle selle juures meeldis?

8. Õpilaste muinasjutu lugemine ketis».

9. Töö tekstiga.

Mis juhtus poisiga metsas?(Poiss kõndis metsas ja eksis ära, otsis teed, väsis, heitis põõsa alla puhkama.)

Mida ta nägi, kui heitis pikali puhkama?

Kuidas poiss end madu nähes tundis?(hirmunud)

Miks ta otsustas tibusid aidata?(tibudest oli kahju)

Kuidas ta tibusid aitas?(Võtsin kepi, kõigutasin seda ja lõin maole)

Kas poisil oli lihtne võita?

Miks imelind poissi ei tapnud?(Sest ta päästis tema tibud surmast)

Kui imekombel tänas lind poissi?(Ime – lind tõi poisi otse tema majja ja laskis ta katusele)

Millised sõnad väljendavad muinasjutu põhiideed?(ole alati samasugune nagu praegu), s.t. ole alati julge.

10. Kehalise kasvatuse minut.

11. Poisi omadused.

(Õpetaja paneb tahvlile poissi iseloomustavad sõnad)

Kes see poiss on?(julge, julge, julge, julge, lahke)

Mis ime on lind?(tänulik)

- Kuidas te seda pealkirjastaksite?

12. Kolm tüüpi harjutusi Fedorenko-Palchenko süsteemist RAM-i ja artikulatsiooniaparaadi arendamiseks.

1). Buzz lugemine 1 minut. Lapsed märgivad lihtsa pliiatsiga, millise punktini nad on lugenud.

2). Sama tekstilõigu korduv lugemine minuti jooksul.

Kes luges rohkem kui esimest korda?

3).Lugemine 30 sekundit keelekeeramise tempos (artikulatsiooniaparaadi arendamiseks)

4). Sama teksti korduv ilmekas lugemine 1,5 minutit. Tundmatu tekstiosa suurema kiirusega lugemine.

13. Lugemine rollide kaupa. Mäng "Raadioteater""Koos. 165-166 (autor, ime - lind, tibud, poiss)

14. Töö teose žanri kallal.

Milliseid kirjandusžanre sa tead?

Mida me nüüd lugesime? Millise žanri alla me selle teose liigitame?(muinasjutt)

Miks? (Muinasjutt on lugu, mis räägib sündmustest, mida elus juhtuda ei saa, need on uskumatud, fantastilised.)

Milliseid muinasjutte on olemas?(rahva- ja autoriõigused) (maagiline, igapäevane, loomade kohta)

Mis te arvate, mis on meie muinasjutt?(maagiline)

Miks saame seda maagiliseks nimetada?

Kuidas te seda pealkirjastaksite?

Miks on see pealkiri muinasjutu jaoks kõige sobivam?(Räägib poisist, kes tegi julge asja)

Kuidas saame kontrollida oma oletusi muinasjutu pealkirja kohta?(saame vaadata sisukorda lk 163)

Mida sa õpiku “Sisuosast” selle töö kohta veel õppisid?(See märge näitab, et muinasjutu lõid Dagestani inimesed)

15. Raport Dagestani kohta.

Meie riik Venemaa on rahvusvaheline riik. Kokku elab Venemaal umbes 160 rahvust.

Ja Dagestani Vabariik asub Põhja-Kaukaasias(näita Venemaa kaardil)

Dagestan erineb teistest Venemaa piirkondadest oma mitmekeelsuse poolest. Põliselanikkond räägib 30 keelt. Kaukaasia rahvad austavad kõrgelt julgust ja külalislahkust ning see peegeldub nende arvukates töödes, sealhulgas selles muinasjutus.

16. Õpetaja kokkuvõte:

Mida oleme Dagestani inimeste kohta teada saanud?

Milliseid inimlikke omadusi dagestanilased hindavad?

Kas arvate, et julgust hindavad ainult dagestani inimesed?

Õpetaja järeldus : Inimlikud omadused, nagu lahkus, julgus, vaprus ja võime olla tänulik, on väärtused, mida hindab iga rahvas ja mida antakse edasi põlvest põlve. Iga inimene peaks neid omadusi endas kasvatama.

Paaristöö “Kogu vanasõna”

Teie laual on ümbrikud. Vanasõnad on olemas. Peate koguma vanasõna ja selgitama, kas see sobib meie tööga või mitte. (Üks vanasõna laual)

Elu on antud heade tegude eest.

Hirm ei nõua julgust.

See on halb sellele, kes kellelegi head ei tee.

Kus on julgust, seal on võit.

Kui see tagasi tuleb, nii see ka reageerib.

Nad maksavad hea eest heaga.

17. Õppetunni kokkuvõtte tegemine.

Millist tööd teile tunnis tutvustati?

- Mida sa teeksid, kui oleksid see poiss?

Muinasjutt on vale, kuid selles on vihje, õppetund headele kaaslastele.

Mida see muinasjutt meile õpetab?

– Kuidas kujutate ette imelindu? Kirjelda seda sõnadega.

19. Peegeldus

Nüüd võtke kaart ja näidake, mis tuju teil tunni lõpus on?

Selgitage oma meeleolu.


Tosja Ahmedova
Teatrietendus keskmises rühmas. Dagestani rahvajutu “Vapper poiss” video

Sihtmärk:

1. Via teatraalne tegevused laste individuaalsete võimete ja vajaduste realiseerimiseks eneseväljenduses ja arengus, laste loomingulise potentsiaali ja andekuse paljastamiseks.

Ülesanded:

1. Jätkake armastuse kasvatamist oma kodumaa vastu. Laienda laste ideed folkloorist. Kasvatage isamaalisi tundeid enda vastu rahvale.

2. Lastele tutvustamine teater kui üks kultuuri vorme Dagestani rahvad.

3. Jätkake laste õpetamist teatraalne tegevusi, mida keele ja žestide arendamise kaudu muuta.

4. Arendage lastes ühistegevuse oskusi, kogukonnatunnet, meeleolu väljendamise oskust.

5. Arendage oskust mõista teise inimese emotsionaalset seisundit.

6. Töötage õige, selge kõne, artikulatsiooni ja häälduse arendamisega.

Eeltöö:

1. Lugemine Dagestani muinasjutt« Vapper poiss» . Vestlus loovusest ja folkloorist Dagestani rahvad.

2 Lastele tarbekunsti, kultuuri ja traditsioonide minimuuseumi tutvustamine Dagestani rahvad.

Tunni käik:

Sõrmede võimlemine "hane"

Kasvataja:

Lapsed, ilmaasjata alustasin tänast tundi Dagestani sõrme lasteriim.

Täna räägime oma väikesest kodumaast

Mis on teie väikese kodumaa nimi?

Lapsed: Dagestan

Kasvataja: Meie Dagestan rikas kauni looduse, kultuuri ja traditsioonide poolest.

On juba ammu kuulus Dagestani rahvas- tarbekunst, loovus ja mitmekülgne rahvaluule.

Täna räägime folkloorist Dagestani rahvad.

Muinasjutud, legendid, ütlused, koostatud lastelaulud, mõistatused, vanasõnad ja kõnekäänud Dagestani rahvad sajandeid. Neis on inimlikku tarkust, armastust laste, oma maa ja selle inimeste vastu.

Tutvume üksikasjalikult folkloori ühe vormiga muinasjutud. Dagestani rahvaste lood põlvest põlve edasi antud.

Kasvataja: Lapsed, miks muinasjutte nimetatakse rahvajuttudeks?

Lapsed: koostas need inimesed.

Kasvataja: Lapsed sain täna kutsekaardi teater kus see toimub Dagestani muinasjutu teatrietendus« Vapper poiss» .

Ma arvan, et olete juba teinud teatrit näinud, kus esinevad tõelised artistid. Ka meie lasteaeda tullakse nagu nukuteater, nii tõeliste kunstnike teater. Mis on selle koha nimi, kus artistid esinevad? "stseen".

Kasvataja: Kes teab, mis seal veel on teater? (kardin, riietusruum jne)

Käitumisreeglid sisse teater:

1. Esinemise ajal vaikuse säilitamine on põhireegel. Etenduse ajal ei saa te sosistada, jalgu segada ega sõrmedega tooli käetoele koputada – te ei sega mitte ainult publiku, vaid ka näitlejate tähelepanu.

2. Oluline reegel on õigel ajal kohale jõudmine. Sul peab olema aega rahulikult end lahti riietada ja aidata sõbral lahti riietuda, peegli ees juuksed korda teha.

3. B teater nad tulevad kaunilt riides, sest see on puhkus.

4. Kui etendus meeldis, tänage artiste aplausiga. Kui see teile ei meeldi, ärge karjuge, tehke müra ega trampige jalgu. Võite lihtsalt lahkuda, isegi pärast 1. vaatust, vaheajal.

5. Sisse ei lastud teater võta teiste kohad sisse!

6. Ära tõuse oma kohalt enne etenduse lõppu – ära sega teisi pealtvaatajaid.

Niisiis: lähme teater!

Võtke istet, nautige vaatamist!

Jutustaja: Assalamu alaikum, teile, sõbrad,

Kutsun teid üles Ma räägin muinasjuttu!

Ma võtan oma lugu

Maagilisest maast – Kaukaasiast.

Mägesid on lausa taevani ja palju vapustavad imed!

Mängib rahvusmuusika. Ilmub lavale poiss MANSUR. Ta vaatab kaugusesse ja kõnnib, toetudes väsinult oma sauale.

Jutustaja: hulgas sädelevatest tippudest Mansur kõndis üksi koju -

Tahtsin naaberkülast pimedasse jõuda.

Mansour: Olen terve päeva mägedes kõndinud – olen lihtsalt kurnatud.

Ilmselt ma eksisin, eksisin ja eksisin!

Võib-olla peame puhkama, et saaksime oma teed jätkata.

Poiss vaatab ringi, lõõgastumiseks koha valimine.

Jutustaja: Ja siin, kus kasvab vana tamm, elab hirmuäratav lind.

Kuid ta pole veel kodus – ta ajab pilvi taga.

Pessa oli jäänud kaks tibu – kaks uudishimulikku pojapoega.

Ekraani tagant ilmuvad pesa kohale TIBUD (poiss ja tüdruk) . Nad pööravad oma pead eri suundades, vaadates poiss. Mansur istub puu all.

Jutustaja: Öö, nagu sinine siidisall, kattis kiiresti kõik ümberringi.

Kuu tõusis mägede tagant ja tõi tähed endaga kaasa.

Muusika saatel ilmuvad tiibadest tumedates rahvuslikes kleitides TÜDRUKUD. Nad kannavad üle lava tumedat läbipaistvat tekki tähtedega.

Jutustaja: Kuigi kuu on nii hele, ei näe Mansur tibusid, ei!

Teine täht süttis, Mansur heitis pesa juurde pikali.

Poiss lamab puu all. TIBUD väljuvad pesast.

1. tibu: See imeline tibu tuli lõpuks meile külla!

2. tibu: Jah, see on väike ratsanik! Ära tee lärmi, lase tal magada!

Jutustaja: Kas sa kuuled - kahisev rohi: pea välgatas nõelaga.

Madu hiilib kuuvalgel, kurikael vajab linnulapsi!

Ta sõi palju tibusid ja plaanib jälle kurja tegu!

Muusika saatel ilmub lavale MADU. Ta liigub puu poole, püüdes pesani jõuda.

1. tibu: Mu kallis õde, vaata - siin roomab madu!

2. tibu: Sina ja mina oleme hädas! Peame appi hüüdma valjemini!

TIBUD (ühishääles): Hei! keegi! Häda! Häda!

Madu roomab siin meie poole!

(ükshaaval): Aidake! Aidake!

Mansour (ärgates): Miks sa nii kõvasti karjud? (tibud osutavad maole)

Vau! Mida ma näen? Suur pikk madu.

(võtab pulga, kõigutab seda, lööb vastu põrandat)

Mida sa mõtled, kaabakas?

Ärge julgege tibusid puudutada!

Mine siit minema, muidu läheb sul pahasti!

Madu: Kas sa esitad mulle väljakutse või lihtsalt ähvardad?

Rumal ja naljakas-sh-sh- shnoyboy-sh-sh-ka,

Minu jaoks oled sa liiga nõrk.

Ma hammustan sind valusalt, sh-sh-shu ja siis kägistan sind-ss-sh-shu!

Mansour: Tule, mine pesast minema! Mine igaveseks välja!

Häirivad energilised muusikahelid. Poiss hoiab kahe käega pulgast kinni, kaitstes end mao eest. Madu ründab teda ja püüab teda haarata. Tibud siplevad ja katavad hirmust näod kätega. Mansour võidab. Madu eemaldatakse.

Mansour: Ärge enam kartke, tibud, ärge värisege, rahunege maha! (silitage neid)

Oled ilmselt näljane? (tibud noogutavad pead)

Siin on sulle vormileib – jaga. (võtab leiva rullist välja ja annab neile)

Aga ma pean puhkama – koju jõudmine on pikk tee...

Poiss heidab uuesti puu alla ja jääb magama.

Jutuvestja: Siin sähvis välk eredalt – IMELIND naasis pessa.

Muusika saatel ilmub IMELIND. Näeb magavat inimest poiss, lehvitab vihaselt tiibu.

IMELIND: Kuidas inimene siia meie maagilisse salametsa sattus?

Kuidas ta julgeb siia tulla – maagilise imelinnu pessa?

Ma maksan talle selle eest kätte – muudan ta külmaks kiviks!

1. tibu: Ei, ema, ära ole vihane, oota! Lõppude lõpuks, see poiss pole lihtne!

Ta ilmus rasketel aegadel ja päästis meid kohutavast maost!

2. tibu: Ta võitis kurja mao

Ja me oleme churek (või vormileib) toidetud.

IMELIND: Noh, siis on mul väga hea meel, kangelane saab hommikul tasu.

Ma katan poisi tiib, las ta magab praegu rahulikult!

Lind istub maha ja katab magava mehe poisi tiib. Kõik magavad.

Jutustaja: Päike on tõusnud üle mägede ja tere hommik käes.

Tulles tiibadest välja rahvusliku muusika saatel rühma heledates kleitides tüdrukud, ESIMESEL on PÄIKE peas. Nad taluvad kerget läbipaistvat tekki. Seejärel esitavad tüdrukud TANTSU.

Jutustaja: Mansour nägin läbi mu ripsmete

Maagilise imelinnu tiib.

Poiss hüppab hirmunult püsti.

IMELIND: Kangelane, miks selline hirm? Ära karda mind – ma olen su sõber!

Olete üks parimaid poisse, päästsite tibud surmast!

Sa lohutasid neid, hellitasid neid ja andsid neile oma viimase leiva!

Küsige kõike, mida soovite mu poiss!

Mansour: Ma tahan kiiresti koju saada!

Sugulased seisavad tee ääres, süda valutab ärevusest!

IMELIND: Sina, mu sõber, Aitäh: Ma annan sulle võlusule.

Kohe, kui pastakaga vehite, on teie ees sünniküla.

Teie ema ja isa ei jõua teid teie koduveranda ees oodata.

Ja kui hätta jääd, lehvita pastakaga ja ma tulen!

Lind annab sule ära poiss.

1. tibu: Hüvasti, ratsanik! Kangelane, hüvasti!

Kaitske alati nõrgemaid!

2. tibu: Ole julge, ole alati lahke!

Las hädad mööduvad!

Mansour: Ja teie, tibud, hüvasti, ärge mind unustage!

Ja ma mäletan sind.

Lind ja tibud: (ühishääles) Hüvasti! Tere hommikust!

POIS viipab käega, läheb lava taha. Lind ja tibud lehvitavad talle järele. Siis läheb LINNU sirmi taha, TIBUD pesast sirmi taha.

Jutustaja:

Hall Kaukaasia andis meile o julge poisi lugu.

Andke kõigile teada Dagestan ratsanik ei värise hirmust,

Ja ta hindab oma vaprust ja au rohkem kui oma elu!

Pea seda meeles muinasjutt see väljendab olemist

Dagestani, Dagestani naised, minu DAGESTAN!

Dagestani rahvaste muinasjutt vaprast poisist ja tänulikust linnust

JULGE POIS

Dagestani muinasjutt

Elas kord poiss. Ta läks metsa. Kõndisin ja kõndisin ja eksisin ära. Ja see oli kõrgel mägedes. Otsisin ja otsisin teed ja väsisin ära. Ta murdis endale tugeva pulga ja liikus edasi. Ta kõndis ja kõndis ning heitis põõsa alla pikali, et puhata.

Nii heitis ta pikali puhkama ja nägi: mööda suurt puud roomas tohutu madu. Ja puu peal on pesa ja pesas on tibud. Kui tibud madu nägid, karjusid nad ja hüüdsid:

Aidake! Aidake! Kuid keegi ei tulnud neile appi.

Ja madu susiseb, suu avaneb, keel torkab välja. Ronib kõrgemale ja hiilib lähemale...

Poiss oli alguses väga ehmunud ja siis hakkas tibudest kahju, võttis oma tugeva pulga, kõigutas seda ja lõi madu vastu. Ta pöördus ümber, kõverdas end uuesti ja hüppas siis poisile kallale.

Madu oli tugev, paks ja pikk. Madu ja poiss Nad võitlesid väga kaua, kuid poiss võitis.

Ta viskas tibudele ussiliha ja ise heitis jälle põõsa alla pikali ja jäi magama, sest oli väga väsinud.

Järsku kahises mets tuulest, ööloomad peitsid end aukudesse, tähed katsid pilved.

See oli imelind, kes laialt oma võimsaid tiibu lehvitas, oma tibude juurde. Ta nägi poissi ja karjus kohutava kriginaga:

Mees, mees! Ma rebin selle ära!

Ema, ema," hüüdsid tibud, "see mees tappis mao ja andis meile süüa!"

Siis vajus imelind pikali ja sirutas oma laia tiiva poisi peale, et tuul ega vihm tema und ei segaks.

Hommikul ärkas vapper poiss, nägi enda kohal suurt tiiba ja hakkas nutma.

"Ära karda," ütles imelind talle. - Sa päästsid mu lapsed, nüüd teen ma sinu heaks, mida sa tahad.

"Viige mind koju," palus poiss.

Istu mulle selga, pane käed ümber mu kaela. Ja imelind tõstis poisi kõrgele, kandis ta kaugele ja langetas ta kodu katusele.


Küsimused ja ülesanded Dagestani muinasjutt :

  • Mida sa teeksid, kui oleksid poiss?
  • Kas peate end julgeks inimeseks?
  • Kui leiate pesast välja kukkunud tibu, mida te sellega ette võtate?
  • Mõelge välja muinasjutu jätk sellest, kuidas tibud suureks kasvasid ja poisiga uuesti kohtusid.
  • Rääkige meile millestki julgest, mida tegite.


Mida muud lugeda