Kõnearengu sõlmed varajases eas teema sügis. Kokkuvõte kõne arendamise õppetunnist - "Sügis" - varases vanuserühmas. kõnearenduse tunni konspekt (nooremrühm) sellel teemal. Mäng "Panime jalga kummikud"

Üllatushetk

Õpetaja teatab, et lind on külla tulnud. Ta on väga ärritunud.

Poisid, uurime, mis temaga juhtus

Lind “Ärkasin hommikul ja nägin, et puu, millele pesa tegin, tundus teistsugune: lehed olid kuldsed. Lendasin sõprade juurde ja küsisin, mis juhtus, kuid keegi ei osanud mulle vastata.

Poisid, me peame lindu aitama. Kui me magame, kõnnib nõid läbi metsa ja värvib puid, põõsaid ja rohtu punase ja kollase värviga. Mis sa arvad, mis selle nõia nimi on?”

Poisid, miks te otsustasite, et on sügis?

Ja ühesõnaga ütleme: mitmevärviline ja ka karmiinpunane

Sõnavaratöö: värviline, lehtede langemine, karmiinpunane

Kakskeelne komponent: kuz – sügis, zhapyrak – lehed

Õpetaja pakub linnule rääkida, milline on sügis

Mänguharjutus nr 1 “Sügissõnad”

Eesmärk: osata moodustada fraase (õpetaja nimetab nimisõna, lapsed lisavad sellele omadussõna)

Mänguharjutus nr 2 “Jätka lauset”

Eesmärk: omadussõnade aktiveerimine kõnes

Võtke leht ja ajage see ringi, nimetades sügise märke.

Kehaline harjutus "Pöördume tuulde, lehtedesse"

Tuul lendas läbi metsa,

Tuul luges lehti:

Siin on tamm, siin on vaher

Siin on nikerdatud pihlakapuu,

Siin on kuldne kask,

Ja haavapuu viimane leht,

Vaikselt uinak radadel.

Nüüd teeme ettepanekuid sügise kohta. Kaardid aitavad meid selles. Alustame lauseid sõnadega "Sügisel..."


Rääkisime ja näitasime linnule, milline on sügis. Nüüd võta paberitükk ja lenda ringi.

Mänguharjutus nr 3 “Sügislehed”

Seisa sirgelt, pane lehed peopesale, vii peopesa huultele, liiguta seda veidi näost eemale. Nüüd puhume sina ja mina lehtedele nii, et need keerlevad õhus.

Hingake sisse, sirutage huuled kõrrega välja ja puhuge paberile.

Mis on juhtunud?

Räägime teile, kuidas seda nähtust nimetatakse. Seda nähtust nimetatakse lehtede langemiseks (sõnavaratöö)

Eesmärk: tutvustada lastele sügise iseloomulikke märke (vihma sajab, lehed muutuvad kollaseks ja langevad, tuul puhub, on pilvine.); Kinnitada laste teadmisi sügise põhivärvidest: kollane, punane. Arendada ruumilist orientatsiooni, kuulmis- ja visuaalset tähelepanu ning motoorseid oskusi. Kasvatage pikka ja sujuvat väljahingamist. Aktiveeri sõnaraamat (lehtede langemine, tuul, tuul.)

Materjal: Sügisriietes lapsi kujutavad pildid, kuldset sügist kujutavad pildid. Sügislehed punased, kollased (kask). Sügislehed papist välja lõigatud (punane, kollane) iga lapse jaoks.

Kutsun lapsi aknast välja vaatama.

Poisid, vaadake, täna on väljas külm. Peamiselt pilves ilm. Taevas on pilved. Sajab. Tugev tuul.

Mis aastaaeg praegu on? (laste vastus)

Loeb luuletust:

Kui puude lehed on kollaseks muutunud,
Kui linnud on lennanud kaugele maale,
Kui taevas on sünge,
Kui sajab,

See aastaaeg...
Seda nimetatakse sügiseks.

Vaatamata sellele, et taevas on sünge, sajab vihma ja puhub tugev tuul, on sügis väga ilus aastaaeg.

Vaata, mida ma täna rühma tõin.

Näitame lastele sügislehti.

Mis see on? (laste vastus)

Vaata, milline ilus lehtede kimp! Need on kaselehed. Kas mäletate, kui kõndides lehti kogusime?

Kas me korjasime need maast või kitkusime puu otsast? (laste vastus)

Kuidas nad maa peale sattusid? (laste vastus)

Mis värvi need on? (laste vastus)

Sügisel muudavad puude lehed värvi rohelisest kollaseks või punaseks ja langevad maapinnale.

Kui paljud teist teavad, kuidas seda nähtust nimetatakse? (laste vastus)

Seda sügisest loodusnähtust nimetatakse LEHE KUKKUMISEKS. Kordame kõik koos seda sõna. (lapsed kordavad seda sõna)

Vaata, mul on karp ja lehed. Mängime lehtedega.

Füüsiline treening.

Õpetaja viskab lehti ja lapsed koguvad need muusika saatel kasti.

Lehed on puudelt langenud. Vaata, kui palju neid on. Aidake mul see kasti panna.

Mängu korratakse mitu korda.

Kui tore aeg me mängisime. Kas teile meeldis mängida? (laste vastus)

Lapsed istuvad toolidel sügisriietes laste piltidega tahvli ees.

Vaadake laste pilti. Mis sa arvad, millal sa suvel või sügisel lapsi pildistasid? (laste vastus)

Sa arvasid ära. (laste vastus)

Vaadake hoolikalt, kuidas lapsed on riietatud. Panime pähe mütsi, jope, saapad. Väljas on sügisene külm ja puhub tugev tuul. Lehed langevad puudelt.

Vaata teist pilti. Miks on tüdrukul vihmavari? (laste vastus)

Mis on tüdruku jalgadel? (laste vastus) Mille jaoks on saapad? (laste vastus)

Pildilt on näha, et sajab vihma ja puhub tugev tuul. Milline vallatu tuul, ajas lehed laiali.

Kas sa näed tuult? (laste vastus)

Laulame tuule laulu. Kuidas tuul puhub? (laste vastus)

(Lapsed puhuvad jõuliselt õhku.)

See on tugev tuul. Tuul hakkas vaibuma ja vaibus täielikult.

(Lapsed puhuvad väiksema jõuga)

Nõrk tuul on imelihtne. Korrake kõik koos tuul.

Kuulsime just tuult. Kas seda on võimalik tunda?

(Erineva tugevusega lapsed, olenevalt õpetaja käsust "tuul" või "tuul" , puhuge neile pihku.)

Peegeldus:

Mis aastaaeg praegu on? Kuidas lehed sügisel välja nägid? Kuidas seda nähtust nimetatakse, kui lehed langevad maapinnale?

Klasside integreeritud struktuur annab lapsele võimaluse realiseerida oma loomingulisi võimeid ja arendada suhtlemisoskusi. Väikelastega integreeritud tunnis teemal “Aastaajad” julgustame lapsi vabalt rääkima, muljeid jagama, ergutame tunnetuslikku huvi ja aktiivsust.

Sihtmärk:

  • Laiendada ja kinnistada laste arusaama hooajalistest muutustest looduses, arendada sõnavara.

Ülesanded:

  • Arendada laste kognitiivset tegevust.
  • Tugevdada aastaaja määramise oskust iseloomulike tunnuste järgi, luues põhjuse ja tagajärje seoseid aastaaegade vahel.
  • Rikastage sellel teemal aktiivset ja passiivset sõnavara, arendage fraasikõnet.
  • Arendada laste peenmotoorikat.
  • Kasvatada tundlikku ja hoolivat suhtumist loodusesse.

Meetodid:

Verbaalne:

  • vestlus, selgitus, täpsustamine.

Praktiline:

  • didaktilised mängud, näpuvõimlemine, õuemängud.

Varustus:

  • Teemadele vastav näidismaterjal: “Sügis”, “Talv”, “Kevad”: korv seentega, sügislehed, vihmavari, kolm valget kruusi, pesulõksud, päike, tegelane - Siil.

Eeltöö:

  • Ümbritseva maailmaga tutvumise tunnid, piltidega vestlus aastaaegadest, loodusnähtuste vaatlemine, aastaaegade vaheldumine jalutuskäigul linnas, ekskursioonid männimetsa.

Osalejad:

  • 6. ja 9. rühma lapsed (Daniil, Dima, Katya, Vika).

Vastutav:

Õpetajad-defektoloogid:

  • Aleksandrova Irina Aleksandrovna,
  • Galikhina Tatjana Gennadievna,
  • Tšerkasova Victoria Viktorovna,
  • muusikaline juht Iltšibajeva Roza Mihhailovna.

Integreeritud tunni edenemine

Lapsed sisenevad saali, mis on fragmentaarselt sisustatud kolmeks aastaajaks: sügis, talv, kevad.

Korraldamise aeg:

Tere poisid, nüüd läheme matkale haldjametsa, kus näeme koos erinevaid aastaaegu. Soovitan sul rongiga metsa minna.

Soojendama:

Siin kihutab meie rong, rattad koputavad,
Ja meie rongis istuvad lapsed!
"Tut-tu-tu, tu-tu-tu" - vedur sumiseb,
Ta viis poisid kaugele-kaugele.

Põhiosa

Poisid, siin me oleme muinasjutumetsas. Vaata, kui ilus siin on. Tuletagem meelde, millised loomad metsas elavad?

Jänku, karu, hunt, rebane, siil ja nii edasi.

Hästi tehtud! Tahan teile öelda ühe mõistatuse metsaelaniku kohta.

Mõistatus siili kohta:

Kasuka asemel ainult nõelad
Ka hundid ei karda teda.
Terav pall, jalgu pole näha.
Muidugi on ta nimi… (Siil).

Saali siseneb siil.

Tere kutid! Jõudsid metsa, vaata ringi, mida sa näed?

Lehed langesid puudelt kollaseks ja punaseks, lombid jalge all.

Mis aastaaeg see on?

Lapsed: - Sügis.

Hingamise arendamiseks mängitakse mängu:

Üks leht, kaks lehte
Järsku tõusis tuul
Punane, kollane – lendad
Ja kutsuge oma sõbrad kaasa! (Puhu lehtedele).

Vaata, seened on lehtede alla kasvanud. Meil on neid suuri ja väikseid, seeni kogume erinevatesse korvidesse.

Mängitakse seente sorteerimiseks suuruse järgi.

Sõrmede võimlemine:

Vihma, vihma! Tilk-tilk-tilk! (Koputame nimetissõrmega peopesale).
Ära mine poistele peale (nad ähvardavad näpuga).
Võtame kaasa vihmavarju (katke oma pead kätega).
Uued saapad (Panime jalad kontsadele).
Ja kõik koos vihmaga hüppame mööda rada (Hüppa).

Phys. üks minut:

Kõlab vihmamuusika, lapsed peidavad end vihmavarju alla.

Oleme sinuga sügisel käinud, nüüd läheme rongiga kaugemale ja kutsume siili kaasa.

Poisid, läheb külmaks, sajab lund. Peame kandma sooje riideid. Mis aastaaeg see on?

Lapsed: - Talv!

Mängitakse välimängu:

Talvel väga külm
Aga me läheme sinuga jalutama,
Panen kasuka selga
Ma kannan mütsi
Ma kannan salli
Ja veel üks sall.
Ja siis kohev, soe, ilus
Puru - ma panen kätele labakindad.
Ja kuigi ma olen väike, olen viltsaapaid saanud. (soorita liigutusi vastavalt tekstile)

Poisid, talvel puhub külm tuul. Kuidas see puhub?

Heli häälduse harjutamine:

Tuul puhub: oh-ooh,
Tuisk huilgab: z-z-z (kasvav heli),
Mets oigas lumetormist: mmm (vaikselt, kõrge häälega),
Tammed oigavad tugevalt: mmm (valjult, vaikse häälega),
Kuused teevad häält: tsh-sh-sh,
Tuisk vaibub: ssss.

Poisid, mida saate lumest teha?

Lapsed: - Lumepallid.

Sõrmede võimlemist tehakse:

Üks, kaks, kolm, neli (painutame sõrmi),
Sina ja mina tegime lumepalli (nad teevad selle peopesade asendit muutes),
Ümmargune, tugev, väga sile (näidake ringi),
Ja üldse mitte magus (raputame sõrmi),
Ükskord - viskame selle üles,
Kaks – saame kinni
Kolm – jätame selle maha ja... me murrame selle (tampime jalgu).

Poisid, ma ei tea, kuidas lumememme üldse skulptuurida. Õpetage mind palun.

Lapsed kasutavad lumememme kokkupanemiseks kolme erineva suurusega ringi.

Käisime talvel külas, nüüd lähme edasi.

Poisid, vaadake, päike paistab eredalt, lumi on sulanud, oja jookseb, rohi läheb roheliseks. Mis aastaaeg see on?

Lapsed: - Kevad.

Mängitakse välimängu:

Tilguti, tilguta vett (liiguta harju rütmiliselt ülalt alla)
On kevad, kevad,
Päike on soojendanud, (tõstke käed üles),
Linnud on saabunud. (vehitab kätega)
Chiv - chiv - chiv - chiv
Pääsukesed laulavad,
Nad lendavad rõõmsalt
Terad kogutakse kokku (koputades pöidla ja nimetissõrmega parema käe peopesale).

Siil: - Poisid, vaadake, mis ma leidsin! Mis see on?

Lapsed: - Ring.

Siil: - Milline ta välja näeb?

Ta näeb välja nagu päike, ainult et tal puuduvad kiired. Nüüd teeme sina ja mina talle mõned kiired.

Mängitakse pesulõksudega “Päike”.

Poisid, kevadel voolavad ojad. Ja sinul ja minul on ka nire. Mängime temaga.

Mängu "Stream" mängitakse:

Siin on rõõmsameelne voog………..Uh (hüppa üle lindi sõnale "UH")
See ei ole kitsas, mitte lai………
See ei ole madal, see pole sügav......Vau
Meie läbipaistev voog......Vau

Lõpuosa

Noh, poisid, oleme koju tagasi jõudnud. Käisime muinasjutumetsas, kus tähistasime sügist, talve ja kevadet.

Ja mul on poistele maiuspala. Nad kõik on suurepärased poisid, mulle meeldis nendega väga mängida.

Kirjandus:

  • Aništšenkova E.S. Sõrmede võimlemine koolieelikute kõne arendamiseks./-M., 2006.
  • Gromova O. E. Leksikaalsed teemad 3-4-aastaste laste kõne arendamiseks./-M., 2010.
  • Mironova S.A. Koolieelikute kõnearendus logopeedilistes tundides./M., 2007.

Õpetajad-defektoloogid
"Konakovo on spetsialiseerunud
Lastekodu orgaaniliste kahjustustega lastele
psüühikahäiretega kesknärvisüsteem"
Tveri piirkond:
Aleksandrova Irina Aleksandrovna,
Galikhina Tatjana Gennadievna,
Tšerkasova Victoria Viktorovna

Eesmärgid:

Jätkake lastele värvide (punane, kollane, roheline), mõistete “suur-väike”, “üks-mitu”, “üles-alla” tutvustamist.
Õpetage lapsi kordama sõnu ja tegusid täiskasvanu eeskujul.
Arendage plastiliiniga töötamise oskusi.
Arendada peen- ja jämedat motoorseid oskusi.
Arendage nägemis- ja kuulmistaju, rütmitunnet.

Varustus:

Sügislehed suured ja väikesed.
Papist välja lõigatud kollast, punast ja rohelist värvi lehed ja sama värvi vaasid (kandikud, kotid jne), sinised tilgad.
Õliriidest lõigatud lombid.
Pähklid, "orava" mänguasi, plastpudel, millel on välja lõigatud "õõnes".
Kollase, punase ja rohelise värvi plastiliin, paberilehed maalitud puuga.
Puidust spaatlid, mille küljes on punased, kollased, rohelised pesulõksud.
Munapuurist lõigatud lilled ja lillepeenrad.
Paberilehed taustaga “sügis, puutüved ilma võrata.
Metallofonid.
Helisalvestised: P. I. Tšaikovski “Lillede valss”, laul “Sügis, sügis on tulnud, lehed langevad”.

Tunni käik:

Tervitus "Tere"

Tere peopesad – plaks, plaks, plaks
Tere jalad - top, top, top.
Tere põsed - prits, prits, prits
Tere käsnad – näppama, näppama
Tere hambad - olen, olen, olen.
Tere tila – piiks, piiks, piiks.
Tere poisid - tere!

Poisid! Täna läheme sügisesse metsa. Imetleme sügise ilu.

Sõrmede võimlemine "Sügislehed"

Üks kaks kolm neli viis,
Kogume lehti.
(Pigista oma rusikad kokku ja lahti)

Kaselehed,
(Painutage sõrmi, alustades pöidlast)

pihlaka lehed,
papli lehed,
Haava lehed,
Kogume tammelehti,
Kogume ilusa sügise kimbu.
(Keerake käed laiali sirutatud sõrmedega)

Didaktiline harjutus "Suured ja väikesed lehed"

Siin on lehed teie ees. Need on erinevad. Siin on suur paberitükk. Ja siin on väike leht. Näidake mulle suurt paberit. Näidake mulle väikest paberit. Asetage lauale suur paberitükk. Asetage väike paberitükk suurema peale. Nüüd asetage lauale väike paberitükk ja katke see pealt suure paberiga. Peidus väike leht. Suur leht kattis väikese nii, et väikest lehte polnud näha. Kus on väike leht? Siin see on, suure lehe all.

Füüsiline harjutus "Puud"

Tõstsime käed ja lehvitasime sujuvalt,
Tuul raputab lehti.
Nad lasid need alla, surusid kätt,
Lehtede maapinnale viskamine.

Mäng pesulõksudega "Tuul puhub puult lehti"

Puhus sügistuul. Puhu nagu tuul. Tuul kiskus puudelt kõik lehed maha. Eemaldage pesulõksud pulga küljest.

Mäng "Koguge lehti ja korraldage need värvi järgi"

Nii palju on meil erinevat värvi lehti. Kogume need kokku ja paneme kimpu.
Asetage sellesse vaasi sellised lehed. (Show). Mis värvi need on? Kollane. Kogume kollased lehed kollasesse vaasi. Mis värvi see vaas on? Punane. Kogume punased lehed punasesse vaasi. Mis värvi see vaas on? Roheline. Koguge rohelised lehed rohelisse vaasi.

Dünaamiline paus "Tuul puhub, puhub"

Tuul puhub, tuul puhub, tuul puhub.
(Pikk väljahingamine)

Ta korjab puult kollaseid lehti.
(Laske ülestõstetud käed sujuvalt alla)

Ja lehed lendavad üle metsaraja.
(Kätega vehkimine)

Lehed langevad otse meie jalge alla.
(Istu maha)

Bareljeefskulptuur "Sügislehed"

Vaata, kui kurvad on puud ilma lehtedeta. Teeme oma joonistatud puudele plastiliinilehti. Rebi väikesed tükid, kanna oksale ja vajuta sõrmega peale.

Mäng "Pilk ja peopesa"

Vihma, vihma, vähehaaval,
Tilguta ja tilguta peopesale.
(Sõrmed koputavad peopesale nagu vihmapiisad)

Võtke tilk pihku, tõstke see üles, langetage aeglaselt alla, otse teise käe peopesale.

Mäng "Panime jalga kummikud"

Teeme liigutusi nii, nagu paneksime jalga päris saapad. Paneme “saapad” jalga ja hakkame läbi “lompide” kõndima (püüame kõndida nii, et astume ainult “lompidele”, mitte põrandale).

Istutage lillepeenrasse lilled

Sügis rõõmustab meid kaunite lilledega. Istutame lillepeenrasse mõned lilled. Võtke lilled (lõigatud munapuurist) ja istutage need - asetage need aukudesse (munapuurist lõigatud lõigud). Asetage lille keskele tükk kollast plastiliini ja vajutage seda sõrmega. Need on kaunid lilled, mis on teie lillepeenras kasvanud.

Muusikat kuulama

Lapsed kuulavad muusikat (P. I. Tšaikovski “Lillede valss”), soovi korral saavad nad lilli korjata ja nendega liikuda.

Koguge orava jaoks pähkleid

Vaata, kes hüppab? Kes meile külla tuli? See on orav.

Orav hüppab mööda oksi.
Koguge lastele pähkleid.
Kõik oravad on magusad
Neile meeldib pähkleid närida.

Aitame oraval pähkleid koguda. Siin on mul üks pähkel. Kui palju pähkleid sul on? Palju pähkleid. Ma võtan ühe oma pähklitest ja panen selle oravapuu õõnsusse. Nagu nii. Nüüd paned pähklid õõnsusse. Sul on palju pähkleid. Orav saab õnnelikuks!

Muusikaline ja rütmiline harjutus “Sügis, sügis on käes”

Lapsed võtavad pulgad ja löövad metallofonil laulule rütmi välja.

Vallaeelarveline koolieelne õppeasutus Üldarenduslasteaed

1 "naeratus"

Ettevalmistusrühma kõnearenduse tunni kokkuvõte

"Sügise värvid"

Lukhovitsy

Sihtmärk: Kinnitada laste teadmisi sügisest, sügiskuudest, loodusnähtustest, juur- ja puuviljadest, rändlindudest, loomadest;

Omandatud teadmiste üldistamine;

Aktiveerige selle teema sõnaraamat.

Tarkvara ülesanded:

Hariduslik: Tugevdada oskust koostada mnemooniliste tabelite põhjal kirjeldav lugu. Tegusõnade harjutamine minevikuvormis.

Tugevdada oskust vastata küsimustele täislausetega.

Hariduslik: Arendada loogilise mõtlemise, arutlemise, analüüsivõimet. Arendada laste kõnet ja mõtlemist.

Hariduslik: Ilutunde, harmoonia ja armastuse kasvatamine meid ümbritseva maailma vastu.

Meetodid ja meetodid: vestlus, küsimustele vastamine, slaidide vaatamine.

Eeltöö: vestlus sügisest ja selle märkidest, ilukirjanduse lugemine, maalide vaatamine, mõistatuste arvamine sügisest.

Varustus:
Multimeedia projektor;

Sülearvuti;

Mannekeenid puu- ja köögiviljad;
Metsa imitatsioon (puud, kuused, kännud);
Sügislehed (tamm, haab, vahtralehed);
2 Köögi- ja puuviljakorvid;

1 korv lehtede jaoks;

Tunni käik:

1. Organisatsioonimoment.

Koolitaja:

Seisame kõrvuti, ringis,

Ütleme "Tere!" üksteist.

Me ei ole liiga laisad, et tere öelda:

Tere kõigile!" ja "Tere pärastlõunal!";

Kui kõik naeratavad -

Tere hommikust algab.

TERE HOMMIKUST! (külaliste poole pöördumine)

Oh, poisid, vaadake ringi, vaadake, me pole enam lihtsalt grupis, vaid sügiseses metsas. Ja nüüd kutsun teid sügisreisile.

Nüüd istuge mugavalt.
- Poisid, öelge mulle, mis aastaaeg praegu on? (sügis)
- Meenutagem sügiskuud.
- Mis kuul algab sügis? (september)
-Pärast septembrit? (oktoober)
-Ja mis kuul sügis lõpeb? (november)

2. Vestlus sügisest.
-Me teame: sügis võib olla väga erinev ja sügisel on palju portreesid.
- Kuulake luuletust. (laps loeb luuletust)
“Sügis värvib lehti pika peenikese pintsliga üle.
Punane, kollane, kuldne. Kui ilus sa oled, värviline leht! »
- Millisest sügisest Dasha meile rääkis? Umbes vara- või hilissügisel? (vara)
-Kuidas seda sügist veel nimetada, kui see lehed ümber värvib? (sügis – kunstnik)
Slaidiportree Sügisest – kunstnik.
-Miks me kutsume teda "sügis on kunstnik"? (laste vastused)
-Kuna see värvib kõik puude lehed üle, muudab need mitmevärviliseks.
- Meenutagem, kuidas ta meid külastas.
Slaidimaal “Varasügis”
- Milline oli taevas varasügisel? puud? Rohi? Ilm?
(laste täielikud vastused)
- Tuletage nüüd meelde, mis sügis meil veel oli?
Slide Sügise portree – õde.
-Mida saab nimetada sügiseks, mis on viljarikas?

Miks me kutsume seda sügiseks – õeks?
-Sest see on rikas saagi poolest ja praegu koristame.
Mida me koristame? (köögiviljad ja puuviljad).
-Jah, sügis on väga helde.

Nüüd kuulame Dashat, kes räägib meile, mis sügis meile on toonud - õde.
«Ta tõi meile juurvilju – nii supi kui kapsasupi jaoks.
Ta tõi ka täie mett.
Ja õunad on nagu mesi! Moosi ja kompoti jaoks! »
- Hästi tehtud, lapsed, nad rääkisid teile sügisest hästi.

3. Üldistades mõisteid "köögiviljad", "puuviljad"

Tülitsedes sisenevad rühma jänku ja siil,hoides käes ühte korvi juur- ja puuvilju, kiskudes neid üksteise käest.

Jänku: "Ma ei taha sinuga sõber olla! Sa ei ole hea! Ma ei taha, ma ei taha! »
Tere jänku, tere siil. Mis sinuga juhtus?

Tere kutid.

Segasime kõik köögiviljad ja puuviljad

Jänku: Ma armastan köögivilju

Siil: Ja ma olen puuvili. Kuid me ei saa neid kuidagi jagada. Aidake meid palun.

Aitame oma sõpru. Ühte korvi paneme jänkudele köögiviljad, teise siilile puuviljad.
(lapsed panevad köögivilju ja puuvilju korvidesse)
-Hästi tehtud! Ja vaielda polnud vaja, eks, poisid?

Siin on jänku ja siil teie puu- ja köögiviljad. Söö oma tervise nimel.

Aitäh poisid Hüvasti

Lapsed: Hüvasti.

4. Didaktiline mäng: "Saagikoristus"

Mängime nüüd mängu "Harvest". Tuletan teile meelde mängureegleid, peate meeles pidama tegevust, mida me saagikoristusel tegime.
Õpetaja pakub ekraanile vaatamist - lapsed vastavad täislausega:
Näiteks: Kartulid kaevati üles.

Kurk sai ära korjatud

Porgand tõmmati välja.

Kapsas lõigati.

Peet tõmmati välja

Tomat sai korjatud

Õun sai korjatud

Vibu tõmmati
Pirn sai korjatud

Kaalikad tõmmati välja

Tõmbati redised

Pipar sai korjatud

Hästi tehtud poisid, koristasime kõik õigesti.

5. Ja siit järgmine ülesanne, igaühel on pildid toolide all, vaadake hoolega, kellel juured ja kellel pealsed. Signaali peale – plaksutage peopessa, üks rühm, kelle juured hajuvad igas suunas, ja teine, mille tipud, näitavad pilti. Kui ma ütlen:

Üks, kaks, kolm - mine kiiresti oma paar leidma; selle tippu - selg. (2-3 korda, alagrupid vahetuvad)

Koolitaja: "Tubli!

6. Didaktiline mäng: "Vali märk"
- Poisid, kas teile kõigile meeldib, kui teid kiidetakse? Ja ma armastan, kui mind kiidetakse, ja köögiviljad ja puuviljad armastavad veelgi rohkem, kui neid kiidetakse.
Näiteks: missugune kapsas? - magus, krõbe, ümmargune, roheline...
mis õun? – ümar, aromaatne, tervislik, vitamiini...
mis apelsin? - oranž, tervislik, magus, sile...

Mis tomat? – punane, ümmargune……

Mis viinamarjad? - väike, ümmargune, magus.

Mis sidrun? – hapu, ovaalne, kollane…….

7. Teemat kirjeldavate lugude koostamine.
- Poisid, kas teile meeldivad köögiviljad ja puuviljad? - Jah!
Vaata tahvlit, seal on skeem, selle järgi tuleb koostada oma jutt ja vastata täislausega.

Kes tahaks teile rääkida oma lemmikköögiviljadest või -puuviljadest?

(kuula skeemi järgi 2-3 lugu)
- Poisid rääkisid meile väga kenasti juur- ja puuviljadest. Ma arvan, et see pole asjata, et Jänku ja Siil armastavad nii palju köögivilju ja puuvilju.

Poisid, me mäletasime, et sügis tuleb vara; sügis-kunstnik; Sügis on õde. Ja nüüd
Kuulake teist luuletust. (luges õpetaja):

"Ja tuul paisutas mu paksud põsed üles.

Ja ta puhus kirjudele puudele.

Punane, kollane, kuldne... Terve värviline lina lendas ringi.

Kui solvav, kui solvav: lehti pole, ainult oksad on näha! »

Poisid, mis sügisest see luuletus räägib? (hilja)

Kuidas me muidu seda sügist kutsume, kui on vihm ja tuul?

Sügis on halb ilm. (portree on riputatud)

Mida sügis endaga kaasa toob – halva ilma?

Laste vastused: Puud on paljad. Muru on kuiv.

Väga külmaks läks. Päike on peaaegu nähtamatu. Taevas on hall ja sünge.

8. Lähme metsa ja hingame värsket sügisõhku.
Lapsed tõusevad püsti ja löövad käed kokku.
(Õpetaja juhib maoga)

"Kutsun teid sügisesse metsa jalutama,
Poisid, me ei leia huvitavamat seiklust.
(Vaibal on metsa imitatsioon.)

9. Füüsiline harjutus.
- Siin me oleme metsas. Vaata, poisid, maas on ikka lehti.
-Kogume ülejäänud lehed kokku.
Võtke endale paberitükk
Lapsed koguvad lehti.

Öelge, kuidas nimetatakse nähtust looduses, kui lehed langevad puudelt?

(lehtede langemine)
-Kujutame nüüd ette, et oleme sügislehed.
“Oleme sügislehed, istusime okstel.
Tuul puhus ja me lendasime ketis, üksteise järel.
Nad lendasid ja lendasid ning istusid vaikselt toolidel. »

10. Didaktiline mäng: “Millisest puust leht on pärit? »
Õpetaja küsib:
-Sasha, mis puust sul leht on? (tammest)
- Milline ta siis on? (tamm)
kõigi lastega.
-Kogume lehed sügise mälestuseks korvi.
(lapsed annavad paberitükid õpetajale ja istuvad toolidele)

11. Vestlus rändlindudest.
-Miks sa ei kuule metsas lindude laulu?
-Sest mõned linnud lendasid soojematesse piirkondadesse.
- Nimetage linnud, kes lendasid soojematesse piirkondadesse.
(laste vastused)
- Kuidas neid linde kutsutakse? (rändavad)
- Millal need linnud meie juurde tagasi tulevad? Mis aastaaeg?
-Kas mõni lind jääb meie juurde talveks? (jah)
- Millise? Kuidas neid linde kutsutakse? (talvimine)

12. Vestlus metsloomadest.
-Kellega me veel metsas kohtume? (loomad)
-Kui nad elavad metsas, siis mis loomad nad on? (laste täielikud vastused)

Siili pilt.
- Rääkige mulle, poisid, kuidas siil talveks valmistub.
(laste lood)

jänku pilt
-Räägi mulle, kuidas jänes talveks valmistub.
(laste lood)

pilt karust

Räägi meile, kuidas karu talveks valmistub

(laste lood)

orava pilt
-Räägi mulle, kuidas orav talveks valmistub.

(laste lood)

13. Didaktiline mäng: "Kes mida talvel sööb?"
- Paljud loomad valmistavad talveks varusid.
Ma räägin teile looma ja teie peate mulle ütlema, mida nad talvel söövad.
Valgud – seened, marjad
Siilid magavad talveund

Jänesed - koor, puuoksad

Karud magavad talveund
Sama kõigi loomadega.

14. Tunni kokkuvõte.

Kas teile meeldis meie sügistuur?
- Millest me täna rääkisime? (juurviljad, puuviljad, sügis ja selle märgid)
- Kellest me täna rääkisime? (linnud, loomad)
-Hästi tehtud! Nüüd jätame oma metsaga hüvasti
“Hüvasti, vana mets.

Täis vapustavaid imesid.

Tuleme jälle metsaserva jalutama! »

Ja jätame külalistega hüvasti. Hüvasti.



Mida muud lugeda