Ökoloogilise raja tunni kokkuvõte “Sõbrale külla. Ümbritseva maailma tunni konspekt (ettevalmistusrühm) teemal: Keskkonnatunni konspekt “Etk mööda ökoloogilist rada

MunitsipaalautonoomneeelkoolharivasutusLaste omadaed 36 "Rukkililled"linnalinelinnaosadlinnoktoober

vabariigidBaškortostan

Tunnimärkmed jaoks ökoloogiline rada.

T ema "Teekond sügisesse"

Eesmärgid. Jälgige puid hilissügisel; õppida ära tundma

puud poolt väliseid märke; laiendada laste teadmisi lindude elust

talvel; kasvatada lastes kaastunnet ja empaatiat" meie väikesed vennad."

Materjal.

Söötjad alates jäätmematerjal; linnutoit, maiused lastele.

Liigutaklassid Reis sügismaale.

K. Nüüd läheme imelisse riiki, salapärasesse riiki, mis on täis saladusi.Vaata hilissügist.

Kuid sellesse riiki pole ronge,

Ja lennukid sinna ei lenda

Kuidas peaksime seda riiki nimetama?

Riik vaid kiviviske kaugusel!

V. Ja siin on lihtne saladus. Vaata, pane kõike tähele ja ära jäta millestki ilma. Noh,asume teele. Läheme maale mööda rada, kus kellegi jalad käisid (lähememööda teed). Aga ole ettevaatlik. Teed tuleb muuta. Kuulake sõnu jajärgige salme.

Väikesed jalad kõnnivad mööda teed

A suured jalad kõnnivad mööda teed.

Väikesed jalad hüppavad ja hüppavad mööda rada,

Ja suured jalad jooksevad mööda teed.

K. Kas meie jalad on sõnakuulelikud?

jah- jah-

K. Kuhu me läheme?

D. Jälgi sügist, otsi sügise märke.

K. Jah, igal aastaajal on oma märgid. Kontrollime nüüd, tead

Kas sa oled sügise märk? Mängime mängu.

Mäng "Jah või ei" (andke õige vastus)

    Kas lilled õitsevad sügisel?

    Kas seened kasvavad sügisel?

    Kas pilved katavad päikest?

    Torkiv tuul tuleb?

    Kas sügisel hõljuvad udud?

    Noh, kas linnud ehitavad pesasid?

    Kas vead tulevad?

    Kas loomad sulgevad oma naaritsad?

    Kas kõik saavad saaki?
    Yu. Kas linnuparved lendavad minema?

11 . Kas vihma sajab sageli?12. Kas saame saapad?

13. Kas päike paistab väga kuumalt?14.Kas lapsed saavad päevitada?

15. Noh, mida sa peaksid tegema?16.Kas me peaksime kandma jakke ja mütse?

K. Sa tead sügise märke, mis tähendab, et saad edasi liikuda.Arva ära mõistatus.

Müsteerium

Ilmast hoolimata

Ta kõnnib ringi valges päikesekleidis,

Ja ühes neist soojad päevad

May kingib talle kõrvarõngad.

D. Kask.

B. Õige, kask.

- Poisid, kuidas te teadsite, et see on kask?

D. Cora valge mustade tõmmetega, painduv, pehme, õhuke,rippuvad oksad.

K. Mis värvi on suvel kase lehed?

D. Green.

K. Õige, aga sügisel?

D. Kollane, kuldne.

K. Mis kujuga on kase lehed? (Ma annan ära, vaata)D. Kolmnurkne, väike, servad hammastega.

V. Hästi tehtud!

V. Oh, poisid, puhus maagiline tuul (viskab lapsi üle).V. Me kõik, me kõik muutusime lehtedeks.Lehtede tants.

Tammelehed, vahtralehed

Nad muutuvad kollaseks ja langevad vaikselt.

Tuul haarab sind ja viskab su hunnikusse,

Lehed keerlevad vaikselt.

Nii et paneb sind lendama ja keerlema,

Nii ta mängib ja lõbutseb.

Lehed tantsivad oma ümmargust tantsu,

Nad tulevad tagasi alles aasta pärast.

Vihm tuli

Ümartants maandus maapinnale.V. Nüüd oleme jälle lasteks muutunud.V. Noh, lähme edasi.

Ülesanne "Otselugemine 5-ni ja rohkem."

Ja et teil teel igav ei hakkaks, on teile üks ülesanne: kes suudabloe 10-ni, peame kokku lugema, kui palju pihlakaid kohtameja kes ikka veel kümneni lugeda ei oska, peab lindude arvu kokku lugemapihlakad istuvad puude otsas.

Kohtumine Punamütsikesega

( Ilmub Punamütsike)

K. Mida sa siin teed, Punamütsike?

Vestlus talvituvatest lindudest.

K.Sh. Tulin linde aitama. Külm tuleb varsti ja talvel linnud

näljane ja külm. Ja talvel on neil väga raske toitu leida. Seetõttu linnud

nad liiguvad metsast inimasustusele lähemale.

Kuidas saame linde talvel aidata?

K. Poisid, räägime Punamütsikesele, kuidas saame aidata

linnud!?

D. Tehke söötjad ja söödake neid.

K. Poisid, millist toitu saate talvel linde toita?

D. Puru valge leib, seemned, erinevad teraviljad.

K. Kuhu ma saan toidu panna?

D. Söötjate juurde!

K.Sh. Millised söötjad on olemas? Ma isegi ei tea.

V. Vaata, K. Šapotška, ja teie, poisid, vaadake! Oleme vanemate lastega koos

rühmad valmistasid need söötjad jäätmematerjalist! Alates

plastpudelid, mahla, keefiri, jogurti karpidest.

Jäätmematerjalist valmistatud sööturite väljapanek

K.Sh. Poisid, paneme mõned söötjad üles, ma olin just tegemas

toita linde.

K.Sh. paneb söödudesse toitu ja riputab söötjad koos lastega üles.

B. Linde võib toita kõrvitsa-, arbuusi- ja meloniseemnetega. Sega kõik läbi

need söödad ja linnud ise valivad segust oma lemmikseemned. Linnud on lubatud

sööda ka saiapuruga. Musta leiva puru on kahjulik

linnud. Linnud söövad kergesti kodujuustu ja kreemjat margariini.

K.Sh. Poisid, kas see on teie sait?

Jah.

K.Sh. Kas teate, millised linnud talvel teie saidile lendavad?

D. Varblased, tihased, härglinnud, varesed, harakad.

"Hoolitse lindude eest" kampaaniad

K. Poisid, hoolitsege lindude eest! Linnud on meie sõbrad ja väsimatud abilised

kahjuritõrje.

Isegi rahvatarkus loeb:

    Sööda linde talvel - nad maksavad suvel!

    Rohkem linde – vähem kahjureid – suurem saagikus!

Üllatushetk

K.Sh. Poisid, kui ma läbi metsa kõndisin, võtsin need käbid üles! (pähklid). Ja minaMa tahan sind ravida! (ulatab pähkleid või käbisid)

K.Sh. Nüüd, poisid, ma pean minema. Hüvasti!

V. Poisid, jätame Red Hatiga hüvasti.

D. Hüvasti, Punamütsike!

Õppetunni kokkuvõte.

K. Poisid, täna õppisime lindude eest hoolitsemist. Talv on ees ja linnud ootavad meie abi. Toidame linde?!

D.Jah-

Kodutöö.

K. Poisid, siin on teile veel üks ülesanne: kui tulete rühma, siis veel kord

mäleta meie jalutuskäiku, joonista pilte, mõtle välja väikeseid

lugusid neile, kes ei olnud jalutuskäigul.

V. Aitäh, poisid, aitäh, kallid külalised, see on meie õppetund

see on läbi!

Irina pismak
"Teekond mööda ökoloogilist rada." Ettevalmistusrühma ökoloogia tunni kokkuvõte

TUNNI KOKKUVÕTE ÖKOLOOGIAST

V ettevalmistav rühm

« REISID ÖKOLOOGILISEL RAJAL»

Sihtmärk:

1. Süstematiseerida laste ettekujutusi looduse tähtsusest inimeste elus, inimtegevuse tagajärjel toimuvatest looduses toimuvatest muutustest.

2. Sõnastage loodusesõprade reeglid.

3. Harida ettevaatlik suhtumine loodusele.

Ülesanded:

1. Hariduslik: laiendage laste ideid nende kodumaa looduse ilust;

2. Arendav: arendada kognitiivne tegevus, uudishimu, sidus kõne, kujutlusvõime, laste mänguoskused;

3. Hariduslik: edendada austust looduse ja kaitse vastu ökoloogia.

Materjalid ja seadmed: esitlus, ümbrikud ülesannetega Metoodiline tehnikaid: mängu olukord, vestlus - dialoog, esitlusslaidide vaatamine ja nendest rääkimine, kokkuvõtete tegemine.

Tunni käik:

Kasvataja:

"Ma valisin lille ja see närtsis, püüdsin ööliblika ja ta suri, ja siis mõistsin, et ilu saab puudutada ainult südamega."

Kasvataja:

Lapsed, kuidas te neist sõnadest aru saate? (Laste vastused). Jah, loodust tuleb tõesti imetleda, imetleda ja kaitsta. Kui sa tuled metsa, pead olema külaline. Ärge prügi, ärge mürage, ärge rebige, ärge tallake. Kas sa käid tihti metsas? (Laste vastused). Täna soovitan minna metsa jalutama. Kas olete nõus?

Lapsed: Jah.

Kasvataja: Alustame siis soojendusega.

Mida teeb siil talvel? (magab)

Kes oli suvel punane ja talvel halliks? (orav)

Kas põder kaotab igal talvel oma sarved? (jah)

Kas kull on röövlind? (jah)

Kägu hea ema? (Ei)

Kas kivi on elusolend? (Ei)

Kas vesiroos kasvab metsas? (Ei)

Milline ravimtaim on kõige kibedam? (salvekas)

Kasvataja: Täna läheme pooleks Rohelisele maale ökoloogiline rada. Roheline on elava looduse värv. Ja loodust võib võrrelda suure põneva raamatuga. Iga rohulible, iga lind, iga liblikas on lehekülg looduse raamatust. Oleme osa sellest ja meid kutsutakse üles olema mitte ahned tarbijad, vaid targad sõbrad. Me kõik oleme looduse lapsed.

Kuulake lugu metsast.

Slaid nr 1 Mets

- Kunagi elas seal mets.

Slaid nr 2 Linnud

- Linnud elasid metsas. Linnud laulsid rõõmsalt ja rõõmsalt. Kuulake (helisalvestis lindude öökulli, käo, rähni, ööbiku häältest)

Slaid nr 3 Loomad

– Metsas elasid ka loomad. Nad hullasid lagendikel ja pidasid jahti. Vaadake slaidid üle.

Milliseid loomi sa ära tundsid? (Raccoon, orav, jänes, siil, hundid, karu, põder, hirv, rebane)

Slaid nr 4 Mees

«Aga ühel päeval tuli üks mees metsa. Ta ehitas tehaseid, tehaseid, maju, koole ja metsa äärde teid. Tal ei olnud piisavalt elukohta.

Slaid nr 5 Metsade hävitamine

«Siis hakkas mees metsa raiuma.

Slaid nr 6 Tulekahju metsas

«Ta hakkas tuld süütama ja tuli hävitas metsa.

Slaid nr 7 Veereostus.

– Tehased ja tehased viskasid jäätmeid jõgedesse, metsajärvedesse ja reostasid metsa vett.

Slaid nr 8 Õhk

– Õhku mürgitasid tehaste korstnate suits ja teedel liikuvate autode heitgaasid.

Slaid nr 9 Jäätmetega ummistus

– Puhkajad reostasid metsa prügiga (pudelid, kumm, paber).

Slaid nr 10 Palve metsast

"Vaestel loomadel polnud kusagil elada." Ja nad lahkusid meie metsast kaugele. Alles on ainult üks mets. Metsas muutus kurvaks ja hirmutavaks.

Ja siis pöördus mets meie poole ja palus abi.

Laps:

Mina olen mets! Olen hädas!

Vaata, inimesed, juures mina:

Ma põlen tule suitsus.

Nad puhuvad mind õhku, kaevavad mind, põletavad mind.

Nad ei hooli minust üldse

Pudelid, purgid, karbid.

Ma nutan vihma pisaraid

Ma lämbun, ma ei ole vait

Ma karjun nagu maavärinad.

Ma olen äikesehääle peale vihane.

Ma tahan olla puhas ja terve!

Ärka üles, inimesed!

Kasvataja: Miks keegi metsas ei ela?

Lapsed: Inimene hävitas metsa elu.

Kasvataja: Kõik planeedi organismid on ühendatud ise: elusad ja elutud, taimed ja loomad, inimesed ja loodus. Metsa aitamiseks teeme jalutuskäigu läbi metsa ökoloogiline rada ja parandada inimlikud vead.

Kasvataja: Ümbrik nr 1. Harjutus "Arva kirjelduse järgi"

Poisid, peate kirjelduse järgi kuulma metsas kasvavaid puid ja nimetama neid, mõned neist kasvavad meie saidil lasteaed. Kuulake hoolega.

See puu on rõõmsameelne ja elegantne igal aastaajal. Kevadel õitseb see valgete lõhnavate õitega, suvel kahiseb nikerdatud lehtedega ja sügisel puistatakse selle oksi heledate marjakobaratega. Armasta teda sisse talveaeg külastada erinevaid linnud: härglinnud, vahatiivad. (Pihlakas).

Seda puud nimetatakse Vene metsa iluks. Kui palju laule on temast loodud, kui palju luuletusi on kirjutatud. Sihvakas, valge koorega, peenikeste rippuvate okste ja jutuka lehestikuga, tal on ka seemnetega kassikassid. (kask).

Kõik, kes sellest puust kevadel mööda lähevad hüüab: "Oh, milline aroom!" See on kaetud kohevate valgete lõhnavate lillede kobaratega. Selle tugev aroom pole mitte ainult meeldiv, vaid ka kasulik, see puhastab õhku mikroobidest. (Linnukirss).

Selle puu tunneb kergesti ära peaaegu musta tüve järgi. Suve alguses õitseb lõhnav kollased lilled. Nendest pruulitakse ravimteed. Külastage meelsasti magusa nektaririkkaid lilli mitmesugused putukad. Ja mesilased teevad lõhnavast mahlast maitsvat tervendavat mett. (Pärn)

Slaid nr 11 Puud

Kasvataja: Nii et meie metsa on kasvanud uued ilusad puud. Mõnus on kohvrite vahel joosta ja õuemänge mängida.

Kasvataja: ümbrik nr. 2 : Harjutus « Ökoloogiline»

Vaja lause lõpetada:

Mis juhtub, kui nafta valgub jõkke või merre...

Mis juhtub, kui raiuda metsa...

Mis juhtub, kui hävitate röövlinnud...

Mis juhtub, kui tühjendate reservuaarid...

Kasvataja:

– Kes veel meie metsast puudu on?

Lapsed: Pole piisavalt linde ja loomi

1. Pole rätsep, aga on terve elu nõeltega ringi käinud (siil)

2. Talvel magab, suvel ajab nõgestõbe (karu)

3. Kohev saba, kuldne karv, elab metsas, varastab külas kanu (rebane).

4. Köis keerleb, peaga otsas (madu).

Teie laual on ümbrikud. Võtke mõistatused ümbrikutest välja. Koguge pusledest pilt, kleepige see paberile, arvake ära loom või lind. (mõistatuste kohta fotod: karu, rebane, öökull, kährik, rähn)

Kasvataja: Selgub, kui raske on otsustada keskkonnaprobleemid . Oleme kõvasti tööd teinud, puhkame natuke.

Kehalise kasvatuse minut

Õues mäng "Maa, vesi, tuli, õhk"

Mängijad seisavad ringis, liider keskel. Ta ütleb, et üks neljast sõnad: maa, vesi, tuli, õhk. Mängijad peavad kujutama kedagi, kes elab selles keskkonnas. Sõna juures "tulekahju" kõik peavad hüppama kohapeal. Süžeed korratakse 3-4 korda.

Slaid nr 12 Loomad metsas

Kasvataja: Mets on muutunud. Linnud hakkasid taas laulma ja loomad lagendikel hullama.

Loomad ja linnud tänavad meid abi eest.

Loodus on meie ülesande peamine sõna. Looduskaitse on ju peamine eesmärk ökoloogia. Ja me jätkame oma reisida mööda ökoloogilist rada.

Taimede ja lillede säästmiseks

Kõik ohustatud liigid

Nüüd on need kantud punasesse raamatusse.

Kasvataja: laual on suured ringid, mis näevad välja nagu liiklusmärgid. Need märgid tuletavad meelde inimeste käitumist metsas. Rääkige meile selle märgi tähendusest. Riputage see meie metsa (tahvlil).

(Keskkonnamärkidega töötamine.)

Mida siis metsas teha ei tohiks?

Ärge püüdke ilusaid putukaid.

Ärge rebige võrke ega hävita ämblikke, need on kasulikud

Ärge söödavaid seeni jalgadega ümber lükka, neid on metsale vaja

Ära süüta tuld

Ärge korjake lilli

Ärge langetage puid

Ärge murdke oksi

Ärge murdke oksi

Metsaelanikke koju kaasa võtta ei saa.

Kasvataja: Meie kohtumine hakkab lõppema. Kokkuvõtteks tahan öelda Hiina tarkuse sõnu, et loeb:

Teekond tuhat miili algab ühest sammust.

Astume kõik koos selle sammu looduse poole. Teie ees on puu, mis sümboliseerib teie suhet loodusega. Kui olete valmis vastu võtma aktiivne osalemine looduskaitses võta leht ja kinnita see puu külge. (lapsed kinnitavad lehti). Vaata, kuidas meie puu on muutunud! Ja muutku meist igaühe panus looduskaitsesse kogu meie planeedi! Ja siis on inimene tõeliselt õnnelik!

Ärge hävitage looduse maja,

Tüdrukud ja poisid!

Muidu need imed

Need jäävad ainult raamatutesse.

Koos lastega töötati välja ja viidi läbi ekskursiooni kokkuvõte keskmine rühm(4-5 aastat)

Kokkuvõte õpetlik-ökoloogilisest ekskursioonist “Sügisene rännak ökoloogilisel rajal”

Selgitav märkus. Lasteaia territooriumile on loodud ökoloogiline rada. See on omamoodi haridus- ja haridusamet looduslikud tingimused, mis ühendab endas vaba aja veetmise, hariduse ja kasvatuse võimalused. Ökoloogilise tee jaoks valisime järgmised objektid: erinevat tüüpi puu- ja põõsaliigid, puutumatu looduse kant, kasesalu, köögiviljaaed, eraldi kasvav ravimtaimed. Rajal marsruudi valikul kasutan kaardikaarti (millel on ära toodud ökoloogilise raja objektid), koolieelse lasteasutuse ökopassi (mis sisaldab palju hariv teave) ja aitab mind minu teekonnal, ökoloogilise raja “Vana Borovitšok” (muinasjutuline metsategelane) omanik. Esitan teie tähelepanu ekskursiooni kokkuvõtte, kus rollid muinasjutu tegelasedÕpilaste vanemad “mängivad”.

Ülesanded:

1. Kasvatage põhitõdesid ökoloogiline kultuur koolieelikud läbi hooliva suhtumise loodusesse ja kohase käitumise selles, armastuse põhjapiirkonna vastu.

2. Aktiveerige kognitiivne tegevus lapsed läbi loomingu probleemsed olukorrad, küsides uurimisküsimusi ja katsetades.

3. Arendage laste uudishimu, silmaringi ja järelduste tegemise oskust.

4. Süstematiseerida teadmised ökoloogilise raja objektide kohta.

Liiguta.

(Lapsed seisavad tänaval peasissepääsu lähedal)

Koolitaja: Poisid! Täna võtate teie ja meie külalised ette teekonna mööda meie rohelist maagilist rada. Me reisime seda sageli mööda. Mille pärast sa arvad?

Lapsed: Vaatame, mis on muutunud, ehk vajavad meie rohelised sõbrad abi.

Kasvataja: Lasteaia territoorium on kaitsealune koht. Mis on reserv?

Lapsed: See on koht, kus ei saa tappa loomi, linde, raiuda puid ega korjata lilli.

Koolitaja: Aga me ei jaksa ju kogu aeg seista ja valvata lasteaia territooriumi, jälgides, et lilli ei korjataks ja istikud katki ei läheks?! Mida teha?

Lapsed: Tehke tugev tara, nöörige nöör, kutsuge tööle hea tunnimees.

Kasvataja: Poisid, vaadake, kes läheb koos meiega meie teekonnale?

Lapsed: Vana Borovichok on ökoloogilise tee omanik.

Kasvataja: Öelge talle tere. Oh, poisid, ta tahab mulle midagi kõrva taha öelda. Kas ma saan kuulata? (kuulab) Vana Borovitšok ütleb, poisid, et keegi viskas teile kirja postkasti lasteaed. Vaatame. Siin see on! Poisid, kas soovite teada, kellelt kiri tuli? (loeb) "Kallid keskkoolilapsed, arvake ära mõistatus ja uurige, kellelt see kiri pärit on:

Toon saagi

Ma külvan jälle põldu,

Ma saadan linnud lõunasse,

Ma riisun puud

Ma ei puuduta mände

Ja jõulupuu. Ma... (Sügis)

Õige! Kallid poisid, tulge mulle ja mu puudele külla. Lõppude lõpuks on puud sügisel erilised, maagilised. Te tunnete nad ära eriliste märkide järgi. Reisi lõpus ootab teid üllatus!"

Koolitaja: Noh, poisid, lähme mööda rada sügispuid otsima?

Vaata hoolega, millise puu juures sa märki näed? (Lapsed vaatavad ringi ja märkavad paplipuu juures silti. Lähenevad kõik koos).

Kasvataja: Kes teab, kuidas seda puud kutsutakse?

Kooris: Pappel.

Öökull:

Kes siia jälle tulid?

Kunagi pole rahu!

Kasvataja: Meie sügavaim kummardus metsa poole! Tere Öökull Öökull.

Öökull: Ma tean, ma tean. Sa lähed sügisesse külla. Näitan teile edasist teed, kui vastate minu küsimustele ja mängite minuga.

Nii et! Mis aastaaeg praegu on? (sügis)

Milline sügis on – varajane, kuldne või hiline? (hilja)

Kumb see nüüd on? sügiskuu? (oktoober)

Mida sa temast tead?

Kasvataja: Venemaal kutsuti oktoobrit mudaseks, sügisese teetuse kuuks: vihmaga segatud vihm muudab mulla räpaseks sodiks. Oktoober on sügise keskpaik. See on sügise süngeim kuu, talve lävi, jääkülma vihma ja lörtsi kuu.

Öökull:Õige. Mida sa papli kohta tead?

1 laps: Pappel on kõrge sihvakas puu. See puhastab suurepäraselt õhu tolmust.

2. laps: Paplileht on väga sile ja linnatolmu pestakse vihmaga kergesti maha.

3. laps: Kevadel paisuvad paplitel suured pungad. Siis need avanevad ja ilmuvad lõhnavad läikivad lehed.

Öökull: Hästi tehtud! Kas sa saad minuga mängida?

Koolitaja: Kindlasti! Kutsume Sind koos meiega kehalisi harjutusi sooritama. minut "Sügis"

„Pehmete kuusekäppade vahel

Vihma vaikselt tilgub, tilgub, tilgub.

Kus oks on ammu kuivanud,

Hall sammal, sammal, sammal on kasvanud!

Kuhu leht lehe külge kinni jäi,

Seene ilmus, seen, seen!

Kes leidis tema sõbrad?

See olen mina, see olen mina, see olen mina!

Öökull: Aitäh, poisid, jätkake oma teekonda mööda maagilist rada. (Lapsed jätavad öökulliga hüvasti)

Tere: Tere poisid, ma olen Zdravushka.

Ütle palun, kas see on puu või põõsas? (põõsas)

Miks? (puul on üks suur tüvi ja põõsal palju väikeseid)

Mis selle suure põõsa nimi on? (lilla)

Mida sa temast tead?

1 laps: Kevadel õitseb sirel ja rõõmustab meid oma sirelite lõhnavate õitega.

2 last: Sireliõitest valmistatakse rohtu.

3 last: Sirelil võime ringi käia nii palju kui tahame - see on suur põõsas, mis toob inimesele rõõmsameelsust ja värskust.

Tere: Soovitan sul sirelite läheduses tuju tõsta – hinga.

Hingamisharjutused (valikuline)

Tere: Hästi tehtud! Ja nüüd kutsun teid mängu mängima.

(välimäng PHYS juhendaja valikul)

Tere: Aitäh, poisid, tegite mind õnnelikuks. Ja nüüd on teil aeg teele asuda, sest sügis ootab teid. Ilusat reisi!

(Lapsed jätavad Zdravushkaga hüvasti ja asuvad teele. Järgmine silt on kase juures. Kus lapsi ootavad Petruška ja Vene armuke)

Petersell:

Tere kallid külalised!

Tüdrukud on punased ja poisid julged!

Armuke: Tere pärastlõunast, tere tulemast külalised! Olete oodatud!

Petersell: No öelge, punapõsksed poisid, mis puu see on?

Lapsed: Kask!

Armuke: Mida saate meile tema kohta öelda?

1 laps: Kask on meie kõige ilusam puu! Vene rahvas armastab teda väga!

2. laps: Kasel on väga ilus musta mustriga tüvi.

3. laps: Sügisel hakkavad kasel lehed kollaseks tõmbuma esmalt ladvas, kus õhk on külmem, ja siis alt.

Armuke: Miks puu ei kuku?

Lapsed: Juured hoiavad.

Petersell: Õige. Vaatame üle. Vaatame, kuidas see juhtub. Tulge, kangelased, võtame mõõtu venelaste jõuga!

(Käib katse “Vastupidavuse juur”. Lapsed löövad lähedal kasvavaid kaskesid ja kontrollivad, kas juur on stabiilne)

Petersell: Hästi tehtud poisid! Niisiis, kas puude juured on stabiilsed ja hoiavad puud tugevalt?

Lapsed: Jah!

Armuke: Las ma räägin teile täna, poisid, kuidas vanasti Venemaal inimesed kogunesid ja üksteist aitasid. Jah, siin see on kirikukalender selline püha on ülendamine. Inimesed ütlesid: "Kuumus liigub, aga külm liigub." Kas keegi teist teab selle puhkuse kohta muid ütlusi?

Kasvataja: Ülendus liigutab sügise talve poole.

Laps: Vozdvizhenie'l on esimene leedi kapsas.

Petersell: Venemaal oli komme koristada kapsast sügisel ja soolata pikaks talveks. Kas tead, kuidas kapsast soolata?

Lapsed: Jah!

(Füüsiline minut “Me soolame kapsa”)

“Hakime ja tükeldame kapsast!

Soolame kapsast, soolame!

Me oleme kolm, kolm, kapsas!

Pigistame kapsast, pigistame!

Ja siis panime kapsa suhu! Olen!”

Perenaine: Hästi tehtud, poisid! Ja nüüd viime teid külla sügisesse.

(Perenaine ja Petersell juhatavad lapsed kohta, kus sügis nendega kohtub)

Sügis: Tere poisid! Lõpuks tulid sa minu juurde. Mul on väga hea meel teid näha. Ma tahan kohe teilt abi paluda. Köögiviljad on aias küpsed ja puuviljad aias. Kuid mul oli teie juurde jõudmisega nii kiire, et kaotasin nad kogu piirkonnas. Palun koguge need oma ostukorvi.

Mäng "Koguge köögivilju ja puuvilju"

(Lapsed hajuvad platsil laiali ja koristavad)

Sügis: Hästi tehtud poisid! Kas sa tahad minuga mängida? Palun vene keel rahvamäng"Karussellid".

“Vaevalt, vaevalt, vaevu, vaevalt, karussell hakkas keerlema ​​ja siis, siis, siis kõik jooksis, jooksis, jooksis. Vait, vait, ära kiirusta. Peatage karussell. Peatus"

Sügis:

Sa õppisid täna nii palju

Aga ilmselt väsinud

Ma mõistan sind kindlasti

Ja ma kostitan teid kõiki sügiskingitustega!

(Sügis jagab kõigile õunu ja jätab lastega hüvasti)

Olga Sergejeva
Õppetunni kokkuvõte " Kevadine ekskursioon mööda ökoloogilist rada"

Haridusala: "Kognitiivne areng"

Suund: tutvustus loodusmaailma.

Teema: "Kevadine ekskursioon mööda lasteaia ökoloogilist rada".

Pedagoogiline eesmärk: laiendada ja täpsustada teadmisi erinevate objektide kohta ökoloogiline rada kevadel(puud). Arendada oskust tegutseda meeskonnas, järgida looduses käitumisreegleid

Sihtmärgid: näitab initsiatiivi ja iseseisvust erinevat tüüpi tegevusi, esitab küsimusi; püüab iseseisvalt selgitada inimeste tegevust; asjast huvitatud - uurimisseosed(kuidas? miks? miks, omab põhiteadmised iseendast, loodus-, sotsiaalsest ja kultuurilisest maailmast, milles ta elab.

Tegevuste tüübid: mängimine, motoorne, kommunikatiivne, kognitiivne - uurimistöö.

Kakskeelne komponent: ökoloogia.

Rakendusvahendid: objektid ökoloogiline rada - puud: pihlakas, kask, vaher, pappel, kuusk, lehis, seitsmeõieline lill.

Organisatsiooni struktuur ekskursioonid.

Kasvataja. Poisid, täna soovitan meil minna hämmastav reisüks väga huvitav tee, mille kaudu saame teada, kuidas meid ümbritsev loodus elab ja tunneb. Ma tõesti tahan, et igaühel teist oleks soov loodust hoida ja kaitsta.

Mis juhtus rada(laste vastused).

Mis see on ökoloogiline rada? (laste vastused).

Ökoloogiline tee koosneb teatud peatustest ja igas peatuses on looduslikud olendid: taimed, putukad, linnud. Selle järgi tee Võite kõndida rohkem kui üks kord. Kevadel sõidame seda mööda (suvi, sügis, talv) ja püüame õppida palju uut, huvitavat ja üllatavat.

Noh, mida sa tahad läbi elada? ökoloogiline rada?

Kasvataja. Aga enne kui lähed ekskursioon, pidagem meeles käitumisreegleid looduses.

Lapsed. Peate ainult mööda kõndima teed et mitte tallata taimi ja lilli.

Kui keegi läheb koosolekule, peate teed andma, kuid te ei pea murul seisma.

Kui näete prügi, peate selle ära korjama.

Ei saa korjata lilli ega murda puuoksi.

Kasvataja. Hästi tehtud. Jäime meelde käitumisreeglid. Paneme siis riidesse ja lähme!

(tänaval)

Kasvataja. Vaata, mul on see ebatavaline lill, see pole lihtne, kuid koos mõistatustega rebime maha ühe kroonlehe ja arvame mõistatus:

“Vanaproua korjas aiapeenralt lille.

Andsin selle tüdrukule Zhenyale,

Lilles, kroonlehtedes on suur jõud,

Nende tüdruk Ženja küsis midagi.

Mida tuleks küsida kroonlehtede maharebimisel?

Ja mis on selle muinasjutu nimi?

Lapsed. Muinasjutt "Lill - seitsmeõieline"

Lapsed rebivad kroonlehed maha ja ütlevad võlusõnad Ja "löök" käia kordamööda kõikides peatustes ökoloogiline rada(lenda, lennata kroonleht läbi lääne itta, läbi põhja, läbi lõuna, tagasi tulla peale ringi tegemist, niipea kui maad puudutad, ole minu käsul. Käsk, et leiame pihlaka).

Kasvataja. Kus meie pihlakas kasvab?

Lapsed. Juuniorrühma kohas

Kasvataja. Lähme pihlakale tere ütlema

(lapsed tulevad ja ütlevad tere).

Kasvataja. Poisid, vaadake hoolikalt pihlakapuud. Kas see sarnaneb teiste puude ja põõsastega või mitte?

Kuidas ta sarnane on? (laste vastused).

Kas pihlakas on sinu arvates puu või põõsas?

Lapsed. See on põõsas.

Kasvataja. Just nii, põõsas, kuna tal on mitu peenikest tüve, võib pihlakas kasvada põõsana ja väikese puuna.

Puudutame pihlakat.

Kuidas sa end tundsid? (laste vastused).

Millega on kaetud pihlaka tüvi?

Lapsed. Pihlaka tüvi on kaetud koorega.

Kasvataja. Miks puud ja põõsad üldse koort vajavad?

Lapsed. Koor on vajalik tüve kaitsmiseks.

Kasvataja. Kas teie arvates saab koort võrrelda inimese nahaga?

Lapsed. See on võimalik, sest ka inimese nahk kaitseb.

Kasvataja. Mida peab pihlakas teie arvates hästi kasvamiseks?

Lapsed. Päike, vesi, linnud.

Kasvataja. Miks ta vajab päikest, vett, linde? (Laste vastused.)

mõistatus:

Ilmast hoolimata,

Ta kannab valget sundressi.

Ja ühel soojal päeval

May kingib talle kõrvarõngad. (kask).

(Lapsed ütlevad võlusõnu. Otsi üles kask, lähene sellele, ütle tere).

Kasvataja. Kuidas sa teadsid, et see on kask?

Lapsed. Ainult kasel on valge tüvi.

Õpetaja juhib laste tähelepanu peenikestele laiutavatele lokkis okstele.

Kuidas see puu kevadel muutus?

Lapsed. Ilmusid noored rohelised lehed ja kõrvarõngad.

Kasvataja. Kõrvarõngad on kasevärvi. Ja sügisel valmivad neis väikesed seemned ja pudenevad sisse erinevad küljed. Mida kased kõige rohkem armastavad?

Lapsed. Kased armastavad päikest.

Kasvataja. Jah, kased armastavad päikest ja kasvavad tavaliselt lagendikel, kus on palju päikest.

Kask on Venemaal kõige levinum puu, seda võib kohata kõikjal. See kaunistab meie linnu, see on väga ilus puu. Inimesed kirjutasid temast palju luuletusi ja laule ning kutsuvad teda "Vene kaunitariks".

Laps loeb luuletust "Kask"

Päike soojendas nõlvad veidi

Ja metsas läks soojemaks

Kaserohelised palmikud

Riputasin selle peenikeste okste külge.

Kõik sees valge kleit riides,

Kõrvarõngastes, pitslehestikus

Tervitab kuuma suve

Ta on metsa servas.

Kasvataja. Metsas toob kask inimestele, loomadele ja teistele taimedele palju kasu. Kuidas saavad inimesed kaske kasutada?

Õpetaja teeb kokkuvõtte: "Inimesed valmistavad ahjukütteks kaseküttepuid; koorest tehakse kasetohust - ilusad tooted (tueski, leivakastid, karbid); Puidust valmistatakse mööblit ja riistu."

Õpetaja kutsub lapsi üles rebima veel ühe kroonlehe ja arvama mõistatus:

Kleepuvad pungad avanesid -

Ta riietus lehtedesse.

Suvel riietus dändi üheksaseks.

Kas arvasite ära? - See. (papel)

(Lapsed ütlevad võlusõnu. Leia pappel, lähene sellele, ütle tere).

Õpetaja juhib laste tähelepanu selle tugevale tüvele ja lopsakatele okstele. Mis kasu see puu toob?

Lapsed. See puu annab palju hapnikku, õhk tema kõrval on puhtam ja värskem.

Õpetaja kutsub lapsi üles rebima veel ühe kroonlehe ja arvama mõistatus:

Kollased ja punased riided,

Iga leht on nagu palm.

Sügisel on see kõige säravam.

Kas arvasite ära? See. (vaher)

(Lapsed ütlevad võlusõnu. Otsi vahtrapuu, lähene sellele, ütle tere).

Kasvataja. Kuidas sa arvasid, et see on vaher, sest sellel polnud veel lehed ära õitsenud?

Lapsed. Puuviljade järgi - lõvikala. Nad lendavad nagu lennukid.

Kasvataja. Vaher on iseseisev, omal moel uhke puu, mis on võrreldamatu millegi muuga. Vahtrat nimetatakse muusikaliseks, "laulupuuks", kuna selle puidust valmistatakse klarneteid.

Õpetaja kutsub lapsi üles rebima veel ühe kroonlehe ja arvama mõistatus:

Kes nii suvel kui talvel

Kipitavas vaigukihis?

Sügisel vihm ja tilgad

Ei võta kasukat seljast. (kuusk)

(Lapsed ütlevad võlusõnu. Leia jõulupuu, lähene sellele, ütle tere).

Kasvataja. Mille poolest erineb kuusk teistest puudest?

Lapsed. Kuusk on roheline aastaringselt. Sellel on lehtede asemel nõelad.

Kasvataja. Kuidas selle nõelu nimetatakse?

Lapsed. Nõelad. Jõulupuu on okaspuu.

Kasvataja. Kas tead, et kuusk “õitseb” ka maikuus, umbes samal ajal kui linnukirss. Tema "õitsemine" on värviline ja märgatav. Võra ülaosas olevate okste otstesse ilmuvad erkpunased sõrmkübarasuurused käbid. See on selle suure ja pruuni "imiku" staadium kuuse käbi, mida näeme sügisel.

Kasvataja. Kinnitasime ja täpsustasime teadmisi tuttavate puude kohta, saime uut teavet, ja nüüd soovitan sul veel üks kroonleht maha rebida ja arvata mõistatus:

Nagu männid, nagu kuused,

Talvel aga ilma nõelteta. (Leis)

(Lapsed ütlevad võlusõnu. Koos õpetajaga astuvad nad lehise juurde ja tervitavad seda)

Kasvataja. Nüüd teeme tutvust uue puuga - lehisega. Ta, nagu kuuse ja mänd, on muutunud lehed: okkad on okkad, käbide kuju erineb männikäbidest. Lehis on okaspuu, kuid ta on kõigist okaspuudest ainus, mis nagu teisedki lehtpuud talveks okkad maha ajab. Sellepärast hakati seda lehisteks kutsuma.

P/N "Üks, kaks, kolm - jookse puu juurde"

Kasvataja. See on lõppenud ekskursioon mööda ökoloogilist rada. IN järgmine kord me läheme ekskursioon suvel, otsime oma lasteaia territooriumil kasvavaid tuttavaid lilli. Õhtul joonistate rühmas seda, mida täna nägite ja meelde jäi. Sinu oma lemmikpuu kumb sulle kõige rohkem meeldib. Tuletage oma sõpradele ja vanematele meelde looduses kehtivaid käitumisreegleid.

Armasta ja hoolitse meie looduse eest!



Mida muud lugeda