Tunni modelleerimine “Lihavõttemuna. TEMA. Mištšuk. Joonistustund teemal "Lihtsad ja kuldsed munad Ryaba kana jaoks". Selgitatud lihtsate ja kuldsete munade joonistamise sammud

MBU DO CD (p) Gornopravdinsk

Ühing "Loovus ja Väljendus".

Õpetaja lisaharidus: Litvisko Tatjana Vasilievna.

Õpilase vanus: 9 aastat.

Teema: "Suveniiriline lihavõttemuna."

Tunni eesmärk: areng loominguline potentsiaal iga laps tutvustades rakenduslik loovus ning vaimne ja moraalne kasvatus.

Ülesanded:

  1. Hariduslik: munade värvimise põhitehnikate õppimine, lihtsast keerukamani.
  2. Haridus: huvi arendamine vene rahvatraditsioonide vastu.
  3. Arendav: täpsuse, kunstimaitse, loovuse, sõrmemotoorika arendamine.

Tunni tüüp: kombineeritud.

põhivõrguettevõtja Kabiin: arvuti, multimeedia projektor.

Varustus:

Akvarellid või guašš;

Pintsel nr 1 - 3;

Klaas vett;

Pliiatsid;

Muna (papier-mâché).

Töö vormid:

  1. Vestlus.
  2. Individuaalne töö.
  3. Rühmatöö.
  4. Praktiline töö.

Õppemeetodid:

  1. Verbaalne: lugu, vestlus, selgitus, veenmine, julgustamine.
  2. Visuaalne: näide, valmistoodete demonstreerimine.
  3. Praktiline: munavärvimise tüüpide õppimine, lihavõttemunade värvimine.
  4. Analüütiline: vaatlus, võrdlemine, sisekaemus, enesekontroll

Kaasaegsed haridustehnoloogiad:

  1. Tervist säästvad tehnoloogiad: harjutus silmadele.
  2. Probleemipõhine õpe.
  3. Mini loomingulised projektid.
  4. Modelleerimistehnoloogia.
  5. IKT (esitlus).

Tundide ajal:

1. Tervitus.

2.Uue materjali selgitus. (Esitlus)

Muna koos pikka aega oli omistatud erilise tähendusega. Kõrval rahvauskumused, kogu maailm sündis tohutu muna, ja seetõttu austasid meie esivanemad muna kui elu ja kogu universumi allikat. Soome eepos on toonud tänapäevani maailma loomise legendi:

Munast, põhjast,

Ema tuli välja – maa oli niiske;

Munast, tipust,

Taevavõlv tõusis kõrgeks;

Kollasest, ülevalt,

Ere päike ilmus

Valgust, ülevalt,

Selge kuu on ilmunud.

Erinevates mütoloogiates on muna looduse taassünni sümboliks. Kui talve külm hingus toob maa peale surma ja hävingu, varitseb munas vaid embrüo tulevane elu, ja kevade saabudes sünnib sellest uus maailm.

IN Slaavi uskumused muna oli Päikese ja elu sümbol. Ja et tema vastu austust avaldada, värvisid meie esivanemad mune – neid nimetati värvitud munadeks. Värvitud munad muutuda lahutamatu atribuut suur kristlik püha - lihavõtted.

Küsimus õpilastele: "Mida sa tead lihavõttepühadest?"

Ülestõusmispühad – ehk helge Kristuse pühapäev – on kõige tähtsamad Õigeusu puhkus. Seda tähistatakse suure austuse, pidustuse ja rõõmuga. Lihavõtted on püha, mis on pühendatud Jeesuse Kristuse ülestõusmise mälestusele. Sel päeval küpsetavad nad lihavõttekooke, valmistavad lihavõtteid, värvivad mune Lihavõttelaud. Munad värviti punaseks, mis pidi meenutama Kristuse verd. Punane värv tähistab rõõmu ja taassündi, kuid see on ka Jeesuse värv, millega lepitatakse maailma patud. Hiljem omandas muna värvimine dekoratiivse iseloomu. Need olid maalitud neile maagilised märgid, luues seeläbi ühenduse loodusjõududega. Selliseid mune nimetatakse pysankyks. Vanasti valmistasid lihavõttemune ainult naised. Puhas särk selga, puhaste mõtete ja puhaste kätega asusime tööle. Kuni meisterdaja oma pysankat loob, hoiab ta muna käes umbes kolm tundi ja mõtleb pidevalt, kellele see kirjutatakse. Tundub, et muna imab kõik endasse positiivne energia need head soovid.

Lihavõttemunade käsitöölised võtsid oma joonistuste ideed loodusest, kujutades lilli, puid, linde, loomi, tähti, kuud, päikest ja vihma. Need joonised teostati stiliseeritud kujul. Kingiti lihavõttemunade mustrid sügav tähendus, olid sümboolsed.

Selle sümboolika võib jagada mitmeks rühmaks:

  1. Päikese sümbolid.
  2. Taimede sümbolid.
  3. Loomade sümbolid.
  4. Geomeetrilised sümbolid.
  5. Kristlikud sümbolid.

Lihavõttemunade värv on sama sümboolne kui kujundus:

  1. Valge värv on muna põhivärv – puhtuse, jumaliku printsiibi värv.
  2. Sinine on taevase Jumalaema värv.
  3. Punane on elurõõm.
  4. Burgundia või pruun - kuulub maale.
  5. Sinine – ühendus taeva ja ööga.
  6. Must - tundmatu, lõpmatus.

Lihavõttepühade ajal ei värvita ainult mune, mida saab õnnistada ja siis süüa. Samuti valmistatakse väga erinevaid mune – kaunistusi, suveniire. Need on puidust, klaasist, pronksist, kullast ja kaunistustega vääriskivid. Munade värvimisest on saanud tõeline kunst, mis nõuab suuri oskusi ja peent maitset.

Täna klassis kaunistame papier-mâché muna.

3. Praktiline osa:

Pidagem meeles ettevaatusabinõusid.

Mida on vaja värvi ja pintslitega töötamisel teada?

(mitte teha äkilised liigutused, olge veega töötades ettevaatlik). Nüüd teeme praktilisi töid lihavõttemunade värvimisel. Võtame muna (papier-mâché) ja vaatame hoolikalt visuaalsed abivahendid, joonistused, millel on kujutatud värvitud mune.

Muna saab värvida kõikvõimalike värvide ja kujundustega, nagu teie kujutlusvõime ja süda ütleb.

Kasutage lihtsat pliiatsit, et kõigepealt joonistada joonis ja seejärel hakata muna värvima. Värvige muna heledast tumedani. Töö lõpus, kui muna on hästi kuivanud, võid selle katta värvitu lakiga.

10-15 minutit peale starti praktiline töö teostatakse kehalist treeningut.

4.Valminud tööde analüüs.

1.Miniprojekti kaitsmine.

2.Muna kaunistamise värvi ja mustri valiku motiivide selgitus.

5. Kinnitus.

Ülesande täitmiseks on vaja õpilased jagada kahte rühma. Igale rühmale antakse ülesanne: pakun teile kaarte, millest ühele on joonistatud värvilised munad, ja teisele on kirjutatud iga värvi tähendus, peate iga värvi sobitama selle tähendusega (järjestusmeetod).

6. Õppetunni kokkuvõtte tegemine.

Õpetaja sõnum tunni eesmärkide saavutamisest.

7. Töökohtade koristamine.

Pühademuna.

Sukhova Jelena Semenovna

Vanemõpetaja

Tüüp: integreeritud

Laste vanus: 5-6 aastat

Ülesanded:

1. Arendada kujutlusvõimet, huvi modelleerimise protsessi ja tulemuse vastu.

2. Jätkata aktiivselt õpetamist ja loovalt rakendama varem õpitud modelleerimismeetodeid. Arendage loovust ja iseseisvust.

3. Tugevdage mustri tegemise oskust, paigutades seda rütmiliselt ümber käsitöö.

1. Aja organiseerimine.

Lapsed: lihavõtted.

2. Õpetaja lugu.

Evangeelium sumiseb kõikjal

Inimesed voolavad kõigist kirikutest välja

Koit juba silitab taevast

Ja mu käed murduvad köidikutest,

Ja lähim mets läheb roheliseks

Kristus. Tõusnud! Kristus. Tõusnud!

Kehalise kasvatuse minut.

Lill.

4.Peegeldus

Imetlege oma tööd.

Kellel on kõige korralikum?

Miks?

Lae alla:


Eelvaade:

Pühademuna.

Minu uus õppetegevus

Sukhova Jelena Semenovna

Vanemõpetaja

Haridusvaldkond: Kunstiline loovus.

Haridusvaldkondade integreerimine: (suhtlemine, sotsialiseerimine, muzak, ohutus)

Tüüp: integreeritud

Laste vanus: 5-6 aastat

Organiseeritud tegevuse vorm (mäng, kommunikatiivne, motoorne, kognitiivne, produktiivne - modelleerimine)

Ülesanded:

  1. Arendada kujutlusvõimet, huvi modelleerimise protsessi ja tulemuse vastu.
  2. Jätkake õpetamist aktiivselt ja loovalt rakendama varem õpitud modelleerimismeetodeid. Arendage loovust ja iseseisvust.
  3. Tugevdage mustri tegemise oskust, korraldades seda rütmiliselt käsitöö ümber.

Materjal: Soolane tainas, virn, õliriie, plastiliinplaat, niiske lapp, kaunistuseks teraviljakomplekt.

Haridustegevuse edenemine

  1. Aja organiseerimine.

Lapsed lähevad mööda ja istuvad toolidel.

Koolitaja: Kes teab, millist usupüha me varsti tähistame?

Lapsed: lihavõtted.

  1. Õpetaja lugu.

Õpetaja lugu: Venemaal Usupühad põimunud rahvapärastega, andes neile ülevust ja pühadust. A rahvapärased rituaalid, tõid kombed usupühadesse rõõmsat meelt, ilu, omapära ja omapära. See on meie kultuur, ajalugu ja õigeusk on vene rahva vaimse elu alus. Sõna “lihavõtted” tähendus pole väga selge, puhkus ei ole seotud konkreetse kuupäeva ega isegi kuuga ning eksisteeris juba enne Kristuse sündi. Ülestõusmispühi tähistatakse kõigis kristlikes maades pidulikult. Järjest olulised pühad Lihavõtteid võib liialdamata nimetada pidustuste tähistamiseks, mis kestavad terve nädala! Ettevalmistused lihavõttepühadeks aga algavad ja jätkuvad kogu aeg paastunädal. Nädala lõpuks - sisse Suur neljapäev– pesta ja kaunistada maja kõige põhjalikumalt. Siis tuleb kindlasti end pesta. Pole asjata, et inimesed kutsusid seda päeva " Suur neljapäev" Reedel valmistatakse süüa, serveeritakse lihavõttekooke ja suurel laupäeval värvitakse mune. Ülestõusmispühadel on tavaks teha kingitusi kõigile sõpradele ja sugulastele. Ja kuigi võite naabritele kinkida kõike, mida soovite, eelistatakse siiski mune mis tahes kujul. Muna kauni ornamendiga kaunistamise kunst on omistatud paganlikule päikese ülistamise ja kevadise ärkamise kultuseks. Muna sümboliseerib looduse taaselustamist, elu lõpmatust, päikese kui eluallika ülistamist Maal.

Kuulake Pleštšejevi luuletust:

Evangeelium sumiseb kõikjal

Inimesed voolavad kõigist kirikutest välja

Koit juba silitab taevast

Kristus. Tõusnud! Kristus. Tõusnud!

Lumikate on juba põldudelt maha võetud,

Ja mu käed murduvad köidikutest,

Ja lähim mets läheb roheliseks

Kristus. Tõusnud! Kristus. Tõusnud!

Siit tuleb Helge pühapäev- aasta peamine õigeusu püha.

Pühad on pidustused ja tähtpäevade tähistamine. Hämmastav puhkus! Keegi teine ​​mäletab teda lapsepõlves värvitud munadega, keegi kesköise ristirongkäiguga, keegi sõnadega, mis sarnanevad loitsuga: “Kristus. Tõusnud! "Tõesti, ta on üles tõusnud!"

Kehalise kasvatuse minut.

Lill.

Suurenenud kõrge lill heinamaal,

Kevadhommikul avasin kroonlehed.

Ilu ja toitumine kõikidele kroonlehtedele

Koos annavad nad juured maa alla (liigutused tehakse vastavalt tekstile.).

3. Põhiosa. Munade modelleerimine ja kaunistamine.

Koolitaja: Poisid, soovite oma kätega pühademune teha.

Õpetaja kutsub lapsi töökohale minema.

Täna teeme lehttaignast mune. Ja kaunistage erinevate teradega: nisu, riis, herned, oad.

4.Peegeldus

Imetlege oma tööd.

Kes sai kõige elegantsema muna?

Kellel on kõige korralikum?

Millised teile kõige rohkem meeldivad?.

Miks?

Hästi tehtud, paneme teie tööd meie pühadenäitusele.


Meistriklass koos samm-sammult fotod modelleerimine koolieelikutele" Pühademuna»

Sredina Olga Stanislavovna, õpetaja, keskne lasteharidusasutus nr 1 "Karupoeg", Jurjuzan, Tšeljabinski piirkond.

Sihtmärk:
Loomine loominguline töö, kingitus

Ülesanded:
- arendada peenmotoorikat
- kasvatada rasket tööd, visadust ja oskust plaan ellu viia
- parandada kompositsioonioskusi
- õpetada väikeste detailide vormimise tehnikaid

Materjalid:
Vahaplastiliin, virnad, voolimislaud, käärid, küüslaugupressid, viltpliiatsite ja markerite korgid, paks papp või Whatmani paber, puidust vardad, kahepoolne teip.

Vanus publik:
Koolieelikud, algkoolilapsed

Tsitaat Internetist:
Lihavõttemunade valmistamise komme on väga iidne.
Isegi eelkristlikul ajal oli muna paljude rahvaste jaoks looduse loova jõu kehastus. Kujutati ette, et kogu universum tekkis munast. Värvitud jaanalinnumune, aga ka kullast ja hõbedast, leidub sageli iidsete sumerite ja egiptlaste matustel, mis pärinevad 3. aastatuhande algusest eKr. e.
Lihavõttemunade uurijad usuvad, et need peegeldavad slaavlaste arhailisi ideid universumi kohta ja ilmselt eksisteerisid need slaavlaste seas juba enne kristluse vastuvõtmist.

Sissejuhatus:
Kui vaatate Vikipeediat, leiate palju huvitav info ja legende lihavõttemunade värvimisest.
Kaunistamiseks on palju võimalusi. Värvimine koos sibula koor- kõige lihtsam ja ligipääsetavam neist.


Lihavõttemunad ja värvid- Need on iidsed ja üsna töömahukad maalimismeetodid.
Kuid igaüks ei saa olla kunstnik. Kaasaegne tööstus pakub elanikkonnale spetsiaalseid temaatilisi termokleebiseid. Neil on pühakute näod ja vaated kirikutele ja geomeetrilised mustrid. Seal on terve rahvamaalide kollektsioon. Need on Gzhel, Khokhloma, Palekh, Vologda pits...


Saate kaunistada mune paelte, kivide, pitside, palmikute, nööpide, helmeste ja muude materjalidega.




Tikkimine ja nikerdamine on üldiselt vigurlend, oskus, mis ei ole kõigile kättesaadav.



Võtame plastiliini. See materjal on ligipääsetav ja tempermalmist. Ja me kaunistame tasapinnalisi pilte.

Tunni käik:

Alates paks papp lõigata vastavalt mallile nõutav summa toorikud


Kasutasime Luchi suurest plastiliinist pakendeid. Kahju oli tühje kaste ära visata. Tükkideks lõigatud olid need modelleerimise aluseks.


Ovaali suuruse saab valida meelevaldselt, kuid liiga väike ei anna ruumi loovusele ja liiga suurt on raske mitte ainult kaunistada, vaid ka lihtsalt põhivärviga täita.



Jagame valitud värvi plastiliini väikesteks tükkideks, rullime lahti ja näpistades muudame väikesteks paeladeks.


Olles valmistanud teatud koguse, asetame need alusele, määrides ja veelgi lamedamaks plastiliini.

Siin on vaja saavutada ligikaudu sama paksus kogu muna pinnal. Aga värvidega saab mängida. Kontrastne või seotud värvid annavad erinevaid efekte.


Lõikasime virna abil ära liigse plastiliini.

VALIKUD:
1 variant


Toiduvalmistamine lilla taustaga


Kasutades küüslaugu pressimisseadet, tõmmake valge plastiliin välja, lõigake see virna ja jagage see eraldi tükkideks.


Rullime mitu “tigu” kokku ja laotame need lamedaks lilleks.


Lisage kumer vars ja lehed - tilgad.


Jätkame varre joont ja kaunistame seda tilkadega.


Paigutame välja valge kontuuri ja kasutame selle varjutamiseks virna.

2. variant


Lilla tausta vahele jääb teine, heledam. Meie oma on roosa.


Kasutades valget plastiliini, läheme mööda värvide liigeseid.


Vajutame valget plastiliini, tasandades tooriku pinna.


Kasutades markeri mütsi, lõigake ringid välja ja kandke üle Roosa värv lillaks.


Täidame tühimikud valge plastiliiniga, viltpliiatsi korgi abil pigistame välja lumehelveste kujul olevad mustrid.


Korkide kasutamine erinevad suurused Ja erinevad kujud, jätkame väljatrükkide tegemist.


Joonistame virna triibud.

3. võimalus


Töödeldav detail on valmistatud ribadest.


Vahed (värvidevahelised vuugid) täidame segatud plastiliiniga.


Kasutame seda lillelehtede valmistamiseks.


Valge plastiliiniga loome varre ja lehtede piirjooned
Kasutades viltpliiatsite korke, teeme väljatrükke.

4. võimalus


Laotame lille keskosa segatud plastiliinist valmistatud valgele papile.


Asetage alumised kroonlehed välja ja kandke need peale


Asetage välja väikesed kroonlehed


Ilmuvad vars ja lehed


Teise, väikese lille keskel on välja pandud


Teise lille kroonlehtede täiendamine


Asetage tilkadega lokid välja

Teisel küljel loome teise mustri. Kahe rea vahele paneme välja "võrgu" mustri.




Kahepoolse teibi abil ühendage muna kaks poolt. Pistame nende vahele vardas. Ja mööda kontuuri - sinine plastiliin. Poolte ühendamisel pigistage sinine plastiliin. Mööda serva saadakse laineline piir.



Ühendades toorikud alusega, saame topiaari.


5. võimalus




Loome keeruka tausta kolmes toonis.



Alates valge plastiliin Lõika virna abil välja kolm ristkülikut. Need on killud arhitektuursest ehitisest – kirikust.

Üldarenduslik lasteaed laste kunstilise ja esteetilise arengu eelisjärjekorras elluviimisega nr 100. Astrahan.

Lihavõttepühad sisse vanem rühm "Kuldmuna"

Töötanud õpetaja Nina Ivanovna Vdovitšenko.

Eesmärk: tutvustada lastele Kristlik püha lihavõtted. Õpetage lapsi muinasjuttu dramatiseerima, kujundit liikumise ja häälega edasi andma, valitud mustriga muna värvima.Osalejad: saatejuht-koolitaja; kunstiõpetaja.Rollid: vanaema, vanaisa - lapsed.Varustus: kostüümid naistele ja vanaisale, valge guaššvärviga värvitud munakoored, pintslid, värvid, munavärvi näidised, 2 lusikat, 2 muna, 4 kuubikut.Juhtiv:- Kevadel tähistavad paljud usklikud suur pidu mida nimetatakse lihavõtteks. Kõigis kirikutes helisevad kellad pidulikult. (helide salvestamine).- Poisid, võib-olla on keegi selle nimega tuttav - Jeesus Kristus? Kes see on? (Jumal). Jah, usklike, kristlaste jaoks on Jeesus Kristus Jumal. Ta aitab inimesi sisse Raske aeg. Lihavõttepüha on Jeesuse Kristuse ülistamise püha. Kui Jeesus Kristus maa peal elas, tegi ta inimestele palju head: tervendas inimesi, aitas vaeseid. Ja mis kõige tähtsam, ta õpetas mind armastama Jumalat ja lähedasi. Inimesed armastasid Jeesust Kristust ja olid talle kõige eest tänulikud. Aga uhke ja kadedad inimesed kes pettis inimesi, vihkas neid ja otsustas nad hävitada. Nad püüdsid Kristuse kinni ja naelutasid ta ristile. Kui Jeesus suri, toimus maavärin. Jeesus maeti koopasse. Kuid möödus kolm päeva ja ta tõusis ellu. See oli tõeline ime. Ja inimeste rõõm oli mõõtmatu, sest Jumal tuli nende juurde tagasi. Seetõttu on ülestõusmispühad Jeesuse Kristuse ülestõusmise auks. Püha Jeesuse Kristuse inimeste juurde tagasituleku auks.Laps: Lihavõtted on meile kätte jõudnud, minu jaoks kallis püha. Kui palju rõõmu ta tõi ja kui palju kurbust ta ära võttis.Laps: Üle niitude ja põldude paistab päike meie kohal. Kauaoodatud kevad on toonud meile lihavõttepüha.Laps: Kristus on üles tõusnud! Kevad tuleb, Tilgad mühisevad, helisevad, laulavad. Lilled ja ürdid ilmuvad, loodus ärkab kevadel!Saatejuht: See Püha puhkus kogu loodus ärkab ellu. Vaadake looduse kevadist kaunistust, kogu arenevat rohelust. Näis, et kogu loodus ärkas unest ja asus püha kirikut jäljendades tähistama ülestõusmispäeva.(näitab kevadise looduse illustratsioone).Laps: Aprillipäeval tähistame kevadega punaseid lihavõtteid. Ja kogu perega laseme Jumala linnud loodusesse.

Mängitakse mängu - ringtants "Sidi Yasha".

Lapsed seisavad ringis, ringis seisab “Yasha” (valitud loendusriimiga). Tal on silmad kinni. Kõik lapsed laulavad laulu:

"Ema on tulnud - Kevad, avage väravad! Märts oli esimene valge lumi tuli maha. Ja aprill tuli talle järele, Ava aken ja uks. Ja kuna maikuu on meieni jõudnud, kutsuge Päike torni!

Pärast laulmist läheneb “Yasha” igale ringis seisvale lapsele ja peab välja selgitama, kes see on. Mängu mängitakse 2-3 korda, pärast mida saab valitud tüdrukust “Õunapuu”. Mängu lõpus jooksevad lapsed Yablonka eest toolidele ja naine püüab neid kinni püüda.

Saatejuht: pühade jaoks küpsetatakse lihavõttekooke, valmistatakse lihavõtteid. Mis on selle puhkuse sümbol? Muna on väike ime, selles peitub ärkamise järele janunev elu!

Laps loeb luuletust."Kuidas ma armastan lihavõtteid! Ma valmistun neljapäevaks. Vanaema värvib oma munandeid, aitan teda ka. Hapral õhukesel kestal, Inimestele, ilule. Pintsliga maalin vaikselt: rist, päike, lilled. Pühapäeva helgel pühal kingin selle oma sõpradele. Üks munand, palju õnne. Ja ma ütlen: "Ma maalisin selle ise."Saatejuht: Mis asi see muna on? Muna on uue elu sümbol, puhas, särav, lootuse sümbol. Kas tahad, et ma räägin sulle väikese saladuse?Munast, alumisest osast, tuli välja ema - niiske maa. Munast, ülemisest osast, tõusis kõrge taevavõlv. Munakollasest, ülemisest osast, paistis särav Päike. Valgest, ülemisest osast, paistis selge kuu. Munast, kirjust osast said taevasse tähed!- Milline huvitav legend!Saatejuht:Lihavõttepühade ajal on kombeks mängida ja lõbutseda. Ja meil on aeg mängida, lapsed!Meie ülesanne on väga lihtne ja kõigile täiesti võimalik. Võtad muna ja paned lusikasse. Ja sa jooksed temaga natuke. Kes esimesena jooksis, sai võitjaks!Mängitakse mängu "Lusikatega jooksmine". (2 meeskonda, 2 lusikat, 2 muna, 4 kuubikut).Lapsed istuvad toolidel.Saatejuht: Aeg liigub edasi, meile tuleb külla muinasjutt!Stseen "Kuldmuna".Saatejuht: Elasid kord vanaisa ja naine. Neil oli taskumärgiga kana. Kana munes muna. Mitte lihtne, aga kuldne. Baba: Hei, vanamees, ärka kiiresti üles! Vanaisa: Kas hundid on ukse taga? Miks sa lärmad, vana naine? Baba: Vaata, mis ma leidsin. Meie laiguline kana munes põõsa alla muna. Vanaisa: Mis sul viga on? Lõppude lõpuks on muna kuskil! Baba: Jah, see pole tavaline muna. Ja vaata, see on kuldne. Vanaisa: Kuld, kas tõesti? Sina ja mina saime rikkaks! Baba: Oh, see põleb, see pimestab teie silmi! Vanaisa: Imed! Baba: Imed! Vanaisa: Paned selle rinnus lukku (uksele kostab koputus). Baba: Kodus pole kedagi! Vanaisa: Mine ja lukusta polt. Jah, me peaksime koerad lahti laskma. Baba (naastes): Kolmapäeval lähen linna. Kolmapäeval on seal turg. Seal on palju rikkaid inimesi! Ma müün neile muna. Ostan uusi asju. erinevad seelikud nelikümmend tükki, sinilillega rätik. Ma täidan rinna ääreni. Vanaisa: Miks sa jutte räägid! Vaata, fashionista on leitud. Riietu erinevasse prügikasti. Ei, kui oleme rikkad, siis ma ehitan onni asemele kolmekorruselised kambrid. Ja lehtlad nurkades. Baba: Karistus rumala abikaasaga! Mis sa oled, vanamees, ära ole kapriis! Me ei ela teistest halvemini, me ei vaja põrandaid! Vanaisa: Kas ma olen omanik või mitte? (muna kukub ja puruneb). Baba (nuttes): Oh, muna veeres. See veeres ja läks katki.Saatejuht: Rahune maha, sellest piisab, naine! Ta muneb sinu peale, Ryaba. Värvime need munad. Ja me kingime selle lastele lihavõttepühadeks.Saatejuht kutsub lapsed kunstistuudiosse, kus neid ootab kunstiõpetaja.Kasvataja: Poisid, kuidas teie pered lihavõttepühadeks valmistuvad? (lihavõttekookide küpsetamine, maja kaunistamine, munade värvimine).Koolitaja: - Lihavõttepühade eel värvivad ja värvivad lapsed ja täiskasvanud mune. Muna on päikese, kevade ja uue elu sünni sümbol. Vaata meie tabelit. Siin on lihavõttemune ja värvitud mune. Pysanky on värvitud muna (näitused) ja krashenki on lihtsalt värvitud munad.- Tulge, poisid, värvime ka mõned munad. Vaadake, kuidas saate neid värvida. Näitab munavärvimise näidiseid. – Istuge nüüd laudade taha ja värvige muna endale meelepärase mustriga. Lapsed värvivad mune.Saatejuht: ajal Lihavõtte nädal On kombeks üksteisele külla minna ja üksteisele kingitusi teha. Saate need imelised käsitsi maalitud munad oma sõbrale kinkida.

Kasutatud ressursid:


"Kaunistame lihavõttemuna"

Sihtmärk: Laste ideede arendamine selle kohta kultuuritraditsioonid vene inimesed.

Ülesanded:

  1. Äratada lastes huvi õigeusu kultuuri traditsioonide vastu.
  2. Tutvustage ülestõusmispühade ajalugu ja traditsioone.
  3. Arendada oskust luua originaalseid viise Lihavõttemunade kaunistused.
  4. Jätkata loovuse, visuaalse esituse, esteetilise taju ja erinevate materjalidega töötamise oskuste arendamist.
  5. Kasvatage armastust kodumaa vastu ja äratage austust oma rahva traditsioonide vastu.
  6. Rõõmustage lapsi ühistegevuse tulemuste üle.

Valdkondade integreerimine: tunnetus, kunstiline loovus.

Sõnavaratöö: Lihavõtted, ärkamine, väljaränne, ülestõusmine, usuline rongkäik, Jeesus Kristus, pysanka, krashenka, lihavõttekook.

Eeltöö:

    Vestlus kevadest, pühadest.

    Vaadates albumit ja lihavõttemunade illustratsioone.

    Lastelaulude ja luuletuste pähe õppimine: “Hapral õhukesel kestal...” jne.

    Muinasjutu “Ryaba Hen” lugemine.

    Munatopside valmistamine ja kaunistamine.

    Munade voolimine plastiliinist ja savist.

    Lastetööde näitus.

Demo materjal: Sülearvuti, esitlus lastele “Happy Easter”, Punamütsikese kujutis, munad (kaunistusega: puit, plastik, paber), mänguasjad: kana, tibu, korv, kaunistatud põhutaldrik, puhkuse salvrätikud, käterätikud, kaunistatud pajuoks, Lihavõttekaardid, proovid munade kaunistamiseks,

Jaotusmaterjal:

  • Puumunad vastavalt laste arvule.

    Kunstiline akrüülvärv ja taldrikud selle jaoks.

    Tutid.

    Vatipulgad.

    Tassid pulkade, pintslite ja vee jaoks.

    Pühade salvrätikud, niisked salvrätikud.

    Termolapp igale lapsele.

    Munatopsid.

    Lihavõttekleebised, lintlilled.

    Liim ja käärid.

Tunni käik:

Õpetaja: Poisid, täna kutsun teid üles ebatavaline teekond- teekond minevikku! Õpid tundma vene rahva traditsioone päevadel eriline puhkus ja õppige oma lähedastele meeldima. Palun öelge, millised rahvapühad Sa tead?
Lapsed: Uus aasta, Jõulud, Maslenitsa.

Õpetaja: Mõned inimesed järgivad endiselt nende pühade traditsioone. Tuletagem meelde, mida nad aastavahetuseks teevad?
Lapsed: Jõulupuu on uueks aastaks ehitud.

Õpetaja: Jõulude ajal? (laulmine, ennustamine, kingituste tegemine).
Õpetaja: Maslenitsa jaoks? (jätke talvega hüvasti, tervitage kevadet, küpsetage pannkooke).
Õpetaja: Millist püha te veel teate, mida inimesed, eriti usklikud, kevadest väga ootavad ja milleks usinalt valmistuvad?
Lapsed: Sellel pühal on lihavõtted.

Õpetaja:Õige. Palun istuge toolidele (laual on sülearvuti)
Ma räägin teile natuke sellest puhkusest (lapsed istuvad)

Õpetaja: Ma armastan kevadet väga, eks? (Laste vastused)

Õpetaja: Miks?
Lapsed: Kevadel sulab lumi, jooksevad rõõmsad ojad ja puudel õitsevad pungad.

Õpetaja: Seega võib lühidalt öelda, et kevadel ärkab kõik ellu! Ilmselt seetõttu on kõik inimesed kevade üle väga rõõmsad ja tervitavad sama rõõmsalt puhkus - puhkus lihavõtted. (Slaid naljaka pildiga)

Õpetaja: Mida sa sellest puhkusest tead? (laste vastused)

Õpetaja: Poisid, meile tuli külla kana, rõõmustame kana lõbusa tantsuga.

Fizminutka

Kana läks välja jalutama,
Näpista värsket rohtu.
Ja tema taga on poisid,
Kollased kanad.

"Ko-ko-ko, ko-ko-ko,
Ära mine kaugele.
Sõudke käppadega,
Otsige vilja."

Sõi paksu mardika ära
Vihmauss.
Jõime natuke vett
Täis küna.
(Korda 2 korda)

Õpetaja: Tänapäeval on neid kõige rohkem erinevaid vahendeid munade kaunistused Seda värvi saab osta poest (näitan näidiseid). Kõik valmistuvad ülestõusmispühadeks: usklikud ja need, kes lihtsalt rõõmustavad kevadet - need on lapsed ja isegi muinasjuttude kangelased.

Õpetaja: Nii valmistas Punamütsike oma sõpradele imearmsaid mune! Kas nad meeldivad sulle? Vaata kõiki imelisi mustreid, millega ta kaunistas! (värvitud paberist munade näidised magnettahvlil)

Õpetaja: Punamütsike kutsub meisterdama oma lähedastele lihavõttepühade kingitust-suveniiri. Millise suveniiri tahaksid täna teha? (Laste vastused).

Õpetaja: Soovitan munad värvida ja kes soovib, võib kaunistada millegi muuga. See saab korda imeline kingitus! Kas soovite oma perele meeldida? (Laste vastused). Selleks tõi Punamütsike teile need puidust munad.

(Võtan korvi välja puidust munad erinevat värvi).

Saate oma muna kaunistada tema mustrite abil.

Õpetaja: Kutsun teid nüüd oma töötuppa. (lapsed istuvad laudades)

Õpetaja: Vaadake, poisid, siin on kõik, mida vajate oma loovuseks:
teie munatopsid, ilusad värvid, mugavad õhukesed harjad, vatipulgad, väikesed lilled, erinevad lihavõttekleebised, isegi liim.

Õpetaja: Kuidas saate oma "värve" värvida? (pintsel, pulk, viltpliiatsid, marker jne). Võtke oma seisukoht, mille oleme eelnevalt väljendanud. Nüüd vali endale meelepärane muna ja aseta see alusele.

Õpetaja: Soovitan teil oma muna värvida, nagu Punamütsike soovitas, või mõelda välja oma mustrid.
Tuletan teile meelde, et saate seda kaunistada, joonistades lilli, lainelisi jooni, triipe, täppe, geomeetrilised kujundid, kasvõi kirikusse või mõelge välja ja joonistage oma maastikupilt. Ärge unustage päikest ja päikesemustreid.

Õpetaja: Kunagi tehti maalinguid ainult puhaste riietega, puhaste käte ja puhaste mõtetega. Seetõttu panin teile igaühele märja ja piduliku salvrätiku

Õpetaja: Kirjuta ja mõtle, kellele sa oma suveniiri valmistad (vanal ajal tehti nii). Teie töös on abiks teie kujutlusvõime ja joonistusnäidised. Soovin teile edukat tööd!

Aitan lapsi. Kiidan sind.

Töötamise ajal kordame õpitud luuletust:

Hapral õhukesel kestal
Inimestele ja ilule,
Ma värvin õhukese pintsliga
Rist, päike, lilled.

Heledal ülestõusmispühal
Ma annan selle oma sõpradele
Üks muna korraga, palju õnne...
Ja ma ütlen: "Ma maalisin selle ise!"

Õpetaja: Proovisite, töötasite ja teie munandid tulid suurepärased välja!

(Arvestades) Ma arvan, et ka Punamütsikesele meeldivad nad väga!

Kokkuvõtteid tehes

Õpetaja: Need osutusid tõeliselt imelisteks suveniiridena! Asetage need ilusale, varem lilledega kaunistatud taldrikule, mille me nüüd asetame pidulik laud. Kui su ema on rühmas, siis võid talle oma muna anda ja öelda head sõnad(lapsed kingivad oma suveniire). Ülejäänud lapsed kingivad oma suveniire koju.

Õpetaja: Tänan teid teie töö, loovuse ja kujutlusvõime eest.

Õnnitleme eelseisva lihavõttepühade puhul.

Las armastus oma sõprade ja lähedaste vastu elab teie väikestes hingedes!
Lõppude lõpuks on lihavõtted universaalse armastuse ja halastuse püha.

Ja nüüd annan kõigile kingituse, ma ei jäta kedagi ilma (annan lastele suveniire).

Mida muud lugeda