Õppetunni konspekt aplikatsioonist, modelleerimisest (keskrühm) teemal: Keskrühma vahetu õppetegevuse kokkuvõte teemal: „Köögiviljad taldrikul. Kuidas plastiliinist juur- ja puuvilju voolida

Teema: “Köögiviljad taldrikul”

Sihtmärk:Õppige looma aplikatsioonis individuaalset kompositsiooni.

Tarkvara ülesanded:

Hariduslik : õppige objekte mustri järgi järjestama.

Hariduslik: Arendage tähelepanu ja vastupidavust.

Hariduslik : Üles tooma huvi tegevuse vastu, soov aidata teisi, kes end sisse satuvad raske olukord.

"Kunstiline ja esteetiline areng", " Füüsiline areng", "Sotsiaal-kommunikatiivne areng", "Kõnearendus".

Sõnavaratöö: tomat (tomat), pipar, kurk, kõrvits, kartul, porgand, peet, aiapeenar, juurviljaaed.

Eeltöö: Vestlused köögiviljadest, videoklipi “Köögiviljad” vaatamine, “Köögiviljade” piltide vaatamine, kus need kasvavad;

Materjalid ja seadmed: figuurid köögiviljadest, tomatist, kurgist, porgandist, valgest paberist, liimist, pintslitest.

Lae alla:


Eelvaade:

Vallaeelarveline koolieelne õppeasutus

"Aleksejevski lasteaed nr 6 "Mesilane"

Tatarstani Vabariigi Aleksejevski munitsipaalrajoon

Abstraktne otse - haridustegevus

V keskmine rühm teemal: “Köögiviljad taldrikul”

Kasvataja: Natalja Vladimirovna Markatševa

Alekseevskoe küla

2016

Õppeala: " Kunstiline ja esteetiline arendus" (rakendus)

Teema: “Köögiviljad taldrikul”

Sihtmärk: Õppige looma aplikatsioonis individuaalset kompositsiooni.

Tarkvara ülesanded:

Hariduslik: õppige objekte mustri järgi järjestama.

Hariduslik: Arendage tähelepanu ja vastupidavust.

Haridus: harida huvi tegevuse vastu, soov aidata teisi, kes satuvad raskesse olukorda.

Integratsioon haridusvaldkonnad: “Kunstiline ja esteetiline areng”, “Füüsiline areng”, “Sotsiaalne ja kommunikatiivne areng”, “Kõne areng”.

Sõnavaratöö:tomat (tomat), pipar, kurk, kõrvits, kartul, porgand, peet, aiapeenar, juurviljaaed.

Eeltöö:Vestlused köögiviljadest, videoklipi “Köögiviljad” vaatamine, “Köögiviljade” piltide vaatamine, kus need kasvavad;

Materjalid ja varustus:figuurid köögiviljadest, tomatist, kurgist, porgandist, valgest paberist, liimist, pintslitest.

1. Aja organiseerimine. Luuletuse ettelugemine.

Taldrikul on saak, borši ja salati jaoks.

Mida iganes sa tahad, vali. Ema saab olema väga õnnelik!

Poisid, millest see luuletus räägib? Mis on saak? (näita visuaalset näidet – pilti) milliseid köögivilju oskad nimetada? ( pildi järgi)

Kas soovite oma emadele meeldida? Vaata, meil on taldrikud. Kuid neil pole saaki. Poisid, mida me saame teha?

2. Rakendus “Köögiviljad taldrikul”.

IN: Poisid, vaadake, milliseid köögivilju me täna kinni paneme.

Vali, milliseid köögivilju taldrikule tõstad, soovitab kasutusreegleid meeles pidada. Asetame oma köögiviljad taldrikule ja hakkame siis liimima.Lapsed määrivad õpetaja juhiseid järgides liimiga valmis lõigatud paberist köögiviljad, tomatid, kurgid, porgandid ja kleebivad need taldrikukujulisele lehele.

Nüüd on siin meie taldrikud saagiga

3. Harjutused.

- Teeskleme, et oleme tähtsad tomatid(käed vööl, keerab vasakule-paremale).

- Kurgid on peidus, nende leidmiseks pead kummarduma(kükitas, käed vööl, kükitas ringis).

– Porgandi karvased sabad lehvivad tuules(nad hüppavad ringis kükitades).

Roheline hernes ulatub päikese poole(venitamine, käed külgede kaudu üles).

- Kapsas pöörab pead igas suunas(pöörab pead).

4. Peegeldus. Rakenduste näitus.

Rõõmustagem emasid teie tööga.

Mida me oma taldrikutele panime?


GBOU keskkool Prosveti küla struktuuriüksuses "Lasteaed "Rosinka"

Dirigeerib: õpetaja Olga Vasilievna Shilova

Eesmärgid: Jätkake laste õpetamist papile plastiliini ühtlase kihina kandma, vormi pinda siluma ja esemeid stabiilseks muutma. Harjutage tuttavate skulptuuritehnikate kasutamist. Arendada peenmotoorikat. Harida - oma tervise eest hoolitsemine, täpsus töös.

Materjalid. Plastiliin, virnad, voolimislauad, papist ringid 15 x 15 (taldrikud), köögiviljade pildid või köögiviljade mannekeenid, plakat "Aed" , helisalvestised.

Varasemad tööd: Vaatlused ja töö aias, köögiviljade vaatamine ja uurimine, degusteerimine köögiviljatoidud, vestlused: “Köögiviljade söömise eelistest”, “Mis aias kasvab...

NOD: Kasvataja: Lapsed, kas teile meeldib mõistatusi lahendada? Siis ma ütlen teile mõistatusi, te arvate need ära ja saate teada, mida me täna skulptuurime. Ma koostan mõistatusi ja mõistatusi lahendades võtan välja pilte köögiviljadest või köögiviljade mannekeenidest.

1. Kiharale tutile

Tõmbasin rebase august välja.

Puudutades - väga sile,

See maitseb nagu magus suhkur. (Porgand)

2. Olen pikk ja roheline, olen maitsev, kui soolata,

Maitsev ja toores. Kes ma olen? (kurk)

3. Enne kui me selle ära sõime,

Kõigil oli aega nutta. (sibul)

4. Maa kohal on rohi,

Burgundia pea maa all. (peet)

5. Aias on kollane pall,

Aga ta ei jookse galopis,

Ta on nagu täiskuu

6. Selles sisalduvad seemned on maitsvad. (kõrvits) Mis see kriuks on? Mis see krõmps on?

7. Mis põõsas see on?

Kuidas ei saa olla krõmpsu?

Kui ma... (kapsas)

8. Nagu meie aiapeenras

Mõistatused on kasvanud

Mahlane ja suur,

Nad on nii ümmargused.

Suvel muutuvad nad roheliseks,

Sügiseks muutuvad nad punaseks. (Tomatid)

Kasvataja. Hästi tehtud, poisid, lahendasite kõik mõistatused. Kuidas saab ühe sõnaga öelda, millest mõistatused rääkisid?

Kasvataja. See on õige, köögiviljade kohta. Kus köögiviljad kasvavad?

Kasvataja (Ma riputan plakati seinale "Aed" ) . See on õige, poisid, aias kasvavad köögiviljad.

Miks on vaja köögivilju süüa? Millist kasu need kehale toovad? Mida peate kõigepealt tegema, et süüa köögivilja? See on õige, peske seda, seejärel lõigake see ja ärge unustage enne söömist käsi pesta. Täna valmistame köögivilju salatiks ja näitame neid siis väiksematele lastele. Millised köögiviljad sulle meeldivad? Lapsed vaatavad pilte/mudeleid köögiviljadest, plakatit "Aed" , täpsustades nende omadused välimus (struktuur ja värv, lehe kuju).

Fizminutka "Köögiviljad"

Üks kaks kolm neli, (paigal kõndides)

Lapsed õppisid köögivilju: (Hüppab paigale)

Sibul, redis, suvikõrvits, (Kallutab vasakule ja paremale)

Mädarõigas, porgand, küüslauk (Käsi plaksutama)

Lapsed kutsutakse laudadesse. Laudadel on plastiliin ja lauad, virnad, selgitan tööde järjekorda, seejärel tehakse näpuvõimlemist.

Sõrmede võimlemine "Kapsas"

Hakime ja tükeldame kapsa (kiikuvad liigutused kätega nagu kirves

Pomiseme kapsast, ("kapsa purustamine" )

Soolame ja soolame kapsast, ("võta" näputäis soola ja "sool" )

Pressime ja pressime kapsast. (käte painutamine ja sirutamine)

Täitmise tehnika. Juhtige laste tähelepanu sellele, kuidas erinevad köögiviljad aias kasvavad. Näitena porganditest näitan, kuidas teha porgandeid - kleepige porgandid ja pealsed papile. Näitan lastele lõpetamata tööd – tulevase kompositsiooni alust. Lapsed avaldavad oma ettepanekuid selle kohta, kuidas seda modellitöös saavutada. Lapsed valivad materjali ja hakkavad rahulikku muusikat kuulates skulptuuri tegema. Töötades aitan lapsi, kellel on raske skulptuurimeetodeid valida.

Poisid, mis teile tunnis meeldis, mis teile meelde jäi? Kas olete oma tööga rahul? Kõik tööd on head, nad nägid vaeva! Tunni lõpus pannakse töö näitusele.

Ülesanded:

Õpetage lapsi vormima erineva kujuga köögivilju (sfäärilised, ovaalsed, koonusekujulised), andma edasi neile iseloomulikke jooni.
Tugevdage silumistehnikat.
Leksikaalne töö: tutvustage lastele mõistet "õiglane"; aedviljade värvi, kuju, maitset tähistavate relatiivsete omadussõnade valik.
Sisestada lastes austust töö vastu ja soovi osaleda meeskonnatöös.

Materjal:

Plastiliin, tahvel, virn, looduslikud köögiviljad: kurk, tomat, kartul, sibul, porgand, punapeet.

Eeltöö:

Köögiviljade vaatamine, mõistatuste pähe jätmine, laulu “Gathering the Harvest” laulmine.

Tunni käik:

Poisid, on kätte jõudnud aeg, mil köögiviljakasvatajad ja suveelanikud on korjanud oma rikkaliku köögiviljasaagi. Ülejäänud saagi viisid nad köögiviljalaadale. Muide, kas sa tead, mis on “mess”? See on spetsiaalselt määratud koht, kuhu kolhoosnikud oma saagiga tulevad. Laata peetakse tavaliselt sügisel, et julgustada inimesi pikaks talveks köögivilju varuma.
- Sina ja mina peame ka lasteaeda talveks köögiviljad ette valmistama, et kokad saaksid meile süüa teha. Maitsev toit, seega käime ka messil.
- Aga kuna sina ja mina veel ei tööta ja meil pole raha, arvan, et saame köögivilju osta huvitavaid mõistatusi, mida soovime müüjatele. Palun hakake soove esitama.

Mõistatused köögiviljade kohta:

1. Maetud mais maasse
Ja nad ei võtnud seda välja sada päeva,
Ja nad hakkasid sügisel kaevama, -
Leiti mitte ainult üks, vaid kümme!
Mis selle nimi on, lapsed?
/kartul/

2. Kasvan aias.
Ja kui ma küpsen,
Nad küpsetavad minust tomati,
Nad panid selle kapsasupi sisse
Ja nii nad söövad.
/Tomatid/

3. Ta ei teinud kunagi kedagi
Ei solvanud sind maailmas.
Miks nad tema pärast nutavad?
Nii täiskasvanud kui lapsed?
/sibul/

4. Suvel - aias,
Värske, roheline,
Ja talvel - tünnis,
Tugev, soolane.
/kurgid/

5. Kiharale tutile
Tõmbasin rebase august välja.
Puudutamisel väga sile
Maitseb nagu suhkur, magus. /Porgand/

6. Maa kohal on rohi,
Maa all on helepunane pea.
/Peet/

Nüüd, poisid, vaatame lähemalt ostetud köögivilju. Jälgige neid sõrmedega ja öelge, mis kujuga teie köögiviljad on?

Tomat, sibul - ümmargune;
kurk, kartul - ovaalne;
porgandid - piklikud;
peet on koonusekujuline.

Kas saate mulle palun meelde tuletada, mis värvi teie köögiviljad on?

Tomat - punane;
kartul - valge, roosa;
kurk - roheline;
peet – tume kirss;
porgand - apelsin;
sibul - pruun.

Ütlesite kõik õigesti, tublid poisid. Nendest köögiviljadest üksi kõigeks ei piisa lasteaed, talv on pikk. Mida ma peaksin tegema? /Tehke veel/.

Füüsiline harjutus "Köögiviljad"

Tükeldame kapsa, tükeldame,
/liigutab peopesa serva üles-alla/

Meie kolm, kolm porgandit.
/peopesade liigutamine edasi-tagasi/

Soolame porgandeid, soolame neid,
/ringi liigutused sõrmedega/

Pigistame porgandi ja pigistame.
/pigistades peopesad rusikasse/

Nüüd, poisid, valmistage endale korv ja täitke see köögiviljadega.
/laste iseseisev tegevus/

Nüüd soovitan oma vormitud köögiviljad lauale panna ning nende mitmekesisust ja küllust imetleda. Vaadake tähelepanelikult üksteise töid ja avaldage arvamust, kelle köögiviljad teile kõige rohkem maitsesid ja miks?
- Erilist tähelepanu rääkides pöörake tähelepanu sellele, kas teie sõprade köögiviljad said korralikud: pidite ju käsitööd sõrmedega siluma, et see oleks sile; Kas nad näevad välja nagu tõelised köögiviljad?
/laste tööde analüüs/.

Ja nüüd, poisid, tuleb kõige meeldivam hetk: me maitseme /maitseme/ köögivilju, mille ostsime köögiviljamess. Proovige üks tükk korraga erinevad köögiviljad ja öelge, kuidas need maitsevad?

Sibul, küüslauk - vürtsikas,
Kartul - murenev,
Tomat - magus ja hapu,
Kurk - krõbe,
Paprika on magus.

Poisid, ma arvan, et kokad ütlevad teile Tänud ostetud köögiviljade jaoks. Nüüd on meile vitamiinid terveks talveks tagatud. Täname teid tehtud töö eest.

Kõigest maailmas:

1930. aastal ilmus Ameerikas film “The Rogue Song” ühe tüdruku röövimisest Kaukaasia mägedes. Näitlejad Stan Laurel, Lawrence Tibbett ja Oliver Hardy mängisid selles filmis kohalikke kelme. Üllataval kombel on need näitlejad tegelastega väga sarnased...

Sektsiooni materjalid

Tunnid nooremale rühmale:

Klassid keskmisele rühmale.

Kuigi paljud arvavad, et modellitöö on raske ülesanne ja kõik sellega hakkama ei saa, siis tegelikult see nii ei ole. Igaüks võib ühe teha imelised objektid, järgnev lihtsad soovitused ja järgides juhiseid samm-sammult. Artikkel annab mitmeid lihtsaid näiteid kuidas plastiliinist juur- ja puuvilju voolida.

Miks skulptuur?

Kuidas mitmekesistada lapse vaba aega, muuta see mitte ainult huvitavaks, vaid ka kasulikuks? Saab lugeda, mosaiike ja puslesid kokku panna, ehituskomplekte kokku panna, plastiliinist inimesi, loomi, juur- ja puuvilju joonistada või voolida.

Üldiselt on modellitöö väga kasulik tegevus kõigile lastele. See avardab silmaringi, arendab fantaasiat ja kujutlusvõimet ning paljastab Loomingulised oskused. Kui laps teeb plastiliinist kujundeid, näiteks köögivilju või puuvilju, kaasatakse käte peenmotoorikat, mis vastutavad kõne, mõtlemise ja tähelepanu eest. Samuti pakub protsess ise täiskasvanutele märkimisväärset naudingut. Emal ja lapsel on teineteise seltsis suurepärane aeg, meisterdades naljakat tiigrikutsikat ehk Smesharikit.

Üks kõige enam lihtsad valikud loovus on juur- ja puuviljade plastiliinist modelleerimine. Isegi algajad saavad selle ülesandega hõlpsalt hakkama.

Banaanid

Valmistage alates kollane plastiliin banaanid - see on väga lihtne! Kõigepealt peate rullima kaks paksu, piklikku vorsti ja neid veidi painutada. Seejärel tõmmake neile terava esemega (näiteks hambaorkuga) mitu pikisuunalist madalat soont. Nüüd tee vorst õhemaks ja lühemaks väikese pikendusega keskel. Kleepige selle võrse külge kaks banaani ja saate hunniku.

Kui tegite kõik õigesti, näevad teie banaanid välja nagu ülaltoodud pildil.

Porgand

Porgandi valmistamiseks vajate kahte plastiliini tükki - oranži ja rohelist. Kõigepealt valmistame toorikud:

  • juurvili - rulli ühest otsast kitsendatud apelsinivorsti. Laiem ots tuleb näpuga veidi tasandada. Kasutage midagi teravat (näiteks hambaork), tõmmake piki juurvilja lühikesed põikitriibud;
  • vars - veeretage rohelist palli, tasandage see mõlemalt poolt sõrmedega, seejärel ahendage veidi ühte otsa. Tõmmake hambatikuga sügavad laiad vaod laiast servast kitsa suunas (nagu pildil näidatud).

Nüüd jääb alles kõige lihtsam asi - porgandid toorikutest kokku panna. Selleks peate varre kitsa külje kleepima juurvilja laiale servale. Plastiliini köögivili on valmis! Kas sinu oma nägi välja samasugune nagu pildil?

Tomat

Pole midagi lihtsamat kui tomati valmistamine! Isegi kolmeaastased saavad selle ülesandega hakkama.

Jällegi peate alustama tühikutest. Kõigepealt valmistame puuviljad, mille jaoks veeretame punasest plastiliinist palli. Nüüd teeme seda kahes etapis roheline vars lehtedega: kõigepealt tuleb vastavat värvi materjalist pall veeretada, seejärel tõmmata sellest kahe sõrmega välja viis lühikest vorstilehte.

Viimane samm on meie tomati kogumine, see tähendab, et me lihtsalt kinnitame punase palli külge rohelise varre koos lehtedega. Kui kõik on õigesti tehtud, saate sellise köögivilja nagu alloleval pildil.

Viinamarjakobar

Viinamarjad on mari, mitte köögivili ega puuvili. Kuid vahelduseks õpime tegema viinamarjakobaraid. Pealegi pole selle tegemine keerulisem kui tomati tegemine. Esiteks valmistame ette detailid: marjad ja lehed.

Selleks rullige lillast plastiliinist välja 12-15 väikest palli, millest igaüks on sõrmedega pisut lapik, andes neile ebakorrapärane kuju. Järgmisena valmistame kolm mahukat ovaali (kujult peaksid need meenutama muna) ja pigistame need mõlemalt poolt korralikult kokku, et need muutuksid tasaseks.

Järgmise sammuna kinnitatakse kõik marjad (sirelillad) koonuse kujul kokku ja kleebitakse peale (laiale osale) kolm rohelist lehte. Viinamarjakobar valmis!

Nüüd olete veendunud, et köögiviljade ja puuviljade plastiliinist modelleerimine on lihtne ja huvitav tegevus? Seda me tegema õppisimegi – banaanid, porgandid, tomatid ja hunnik viinamarju.

Väikese kujutlusvõimega saate plastiliinist valmistada mis tahes köögivilju ja puuvilju: õunu, pirne, ploome, arbuusi, kapsast, herneid, sibulaid, rediseid, baklažaane ja muid.

Kõiges peaks olema esteetikat. Seetõttu ei saa plastiliinist valmistatud köögivilju ja puuvilju lihtsalt karpi visata, need tuleb ilusti panna näiteks korvi või taldrikule. Laps teeb seda rõõmuga.

Siin taldrikul on baklažaanid, nagu päris.

Teine taldrik on täidetud mitmesuguste plastiliiniga köögiviljadega. Sellel näeme kompositsiooni keskel rediseid, porgandeid, kapsast ja isegi väikest kõrvitsat.

Ja siin panevad meistrimehed kõik oma tooted korvi. Samuti väga huvitav lahendus. Proovige seda ise ja näete, et plastiliinist puuviljade (ja loomulikult köögiviljade) vormimine on lõbus tegevus.

Praegune lehekülg: 1 (raamatul on kokku 3 lehekülge) [saadaval lugemislõik: 1 lehekülge]

D. N. Koldina
Modellitöö 5–6-aastaste lastega
Klassi märkmed

Autorilt

Sest harmooniline areng Lapse isiksuse jaoks on väga oluline tutvustada talle ilumaailma läbi visuaalsete tegevuste (joonistamine, voolimine, aplikatsioon).

5–6-aastased lapsed tutvuvad klassides kujutav kunst Koos erinevad tüübid kunsti, tajuge pilti elavalt maalis, dekoratiivkäsitöös, skulptuuris ja graafikas. Nende tegevus muutub teadlikumaks. Idee hakkab ületama pilti. Kinnitatakse varem omandatud visuaalsed oskused.

Modelleerimistundides tuleks kinnistada oskust voolida tuttavaid objekte, neid edasi anda omadused; õppida voolima liikuvaid inim- ja loomafiguure, looma lihtsaid kompositsioone. Lastele tuleks anda võimalus tundides kasutada erinevaid voolimistehnikaid ning kombineerida voolimisel plastiliini looduslike või lisamaterjalidega. Laste käteliigutused muutuvad enesekindlamaks. IN kollektiivne töö lapsed õpivad oma tegevusi planeerima ja koordineerima.

IN see juhend Pakume märkmeid põnevatest savist, taignast ja plastiliinist voolimise tundidest kombineerituna looduslike ja lisamaterjalidega.

Tunnid on kujundatud vastavalt temaatiline põhimõte: üks teema ühendab nädala jooksul kõiki tunde (ümbritsev maailm, kõne arendamine, modelleerimine, aplikatsioon, joonistamine).

Modellitund 5–6-aastastele lastele toimub kord nädalas ja kestab 20–25 minutit. Kasutusjuhend sisaldab 36 märkust keerulised klassid, disainitud õppeaasta(septembrist maini).

Lugege eelnevalt hoolikalt tunnimärkmeid ja kui miski teile ei sobi, tehke muudatusi; valmistada ette vajalik materjal ja varustus.

Oluline on ka eeltöö (kunstiteose lugemine, ümbritsevate nähtustega tutvumine, jooniste ja maalide vaatamine). Soovitatav on läbi viia modelleerimistund enne, kui lapsed hakkavad sellel teemal aplikatsioone tegema ja joonistama.

Modelleerimistunnid põhinevad järgmisel ligikaudsel plaanil.

1. Loo huvi ja emotsionaalne meeleolu(kasutatakse üllatusmomendid, luuletused, mõistatused, laulud, lastelaulud; teostega tutvumine kujutav kunst; meeldetuletused varem nähtu kohta; välimus muinasjutu tegelane abi vajav; dramatiseerimismängud; harjutused mälu, tähelepanu ja mõtlemise arendamiseks; õuemängud).

2. Töö valmimise protsess algab kujutatava objekti analüüsist, õpetaja nõuannetest ja laste ettepanekutest töö loomiseks; mõnel juhul kasutatakse pilditehnikate kuvamist. Järgmisena hakkavad lapsed ise oma teoseid looma. Õpetaja saab juhtida nende tähelepanu edukalt alanud käsitööle; suunata tuge ja abi vajavate laste tegemisi. Toote viimistlemisel lisaelemendid lapsed peaksid tähelepanu pöörama väljendusvahendid(õigesti valitud värvid ja huvitavad detailid).

3. Ülevaatus valmis tööd(sel juhul annab õpetaja ainult positiivse hinnangu). Laps peaks olema rahul saadud tulemusega, õppima hindama enda ja teiste laste töid, märkama uusi ja huvitavaid lahendusi, vaadake sarnasust loodusega.

5–6-aastaste lastega modelleerimistundides kasutatakse järgmist: skulptuurimeetodid.

1. Konstruktiivne- objekti modelleerimine üksikud osad.

2. Plastikust– eseme detailid tõmmatakse tervest tükist välja.

3. Kombineeritud– kombinatsioon ühes tootes erinevaid viise skulptuur.

4. Reljeefne skulptuur- selle tausta moodustava tasapinna kohal väljaulatuv kolmemõõtmeline kujutis.

Reljeefide tüübid:

– bareljeef – madal reljeef (pilt ulatub tasapinnast vähem kui poole võrra kõrgemale (mündid, medalid));

– kõrge reljeef – kõrge reljeef (üksikud osad võivad tasapinnast täielikult välja ulatuda (arhitektuursete ehitiste seinad));

– vastureljeef – surutud reljeef (pilt on tasapinnale süvistatud).

Loetleme skulptuuritehnikad, mida saavad kasutada 5–6-aastased lapsed:

Pallide veeretamine (iga töö algab selle tehnika kasutamisega): peopesade vahele asetatakse plastiliinitükk ja peopesad tehakse ringjate liigutustega;

Veergude rullimine, liigutades peopesasid laual edasi-tagasi;

Kuulide ja sammaste lamestamine või lamestamine sõrmede või peopesade vahel;

Pigistamine või tõmbamine: pigista plastiliin kahe või kolme sõrme vahele ja tõmba kergelt;

Tervest tükist üksikute osade väljatõmbamine: suured ja nimetissõrmed vajutage plastiliini järk-järgult igast küljest (samba saate rullida ainult ühel küljel ja saada kitsendatud koonusekujuline kuju);

Treppimine pöial süvendid hallituse pinnal;

Osade ühendamine ühtseks tervikuks ja vuukide silumine;

Vormi põhja tasandamine lauale koputades, et käsitöö oleks stabiilne;

Plastiliinile joonistamine vastureljeefi meetodil virna, terava pulgaga;

Käsitöö kaunistamine mitmesuguste lisa- ja looduslike materjalidega: lühikesed pulgad, õled, lõigatud vaher või tuhk lõvikala, nööbid, sendid, villased niidid jne.;

Eseme kaunistamine plastiliinist voolitud väikeste detailidega;

Mitme värvi segamine ühes plastiliinitükis: võtke 2-3 plastiliini tükki, keerake need kokku ja sõtke need läbi - saate mitmevärvilise plastiliini.

Paljudele täiskasvanutele ei meeldi väga saviga töötada, nad ei tea sellega töötamise tehnikat ja sageli asendavad nad tundides savist voolimise plastiliinist voolimisega. Järgmine aitab õpetajal edukalt korraldada savi voolimistundi: näpunäiteid saviga töötamiseks.

1. Päev enne tundi eemaldage savi kilepakendist, mässige see märja kaltsu sisse ja pange kotti.

2. Enne tundi tuleb kogu savi korralikult läbi sõtkuda, seejärel tükkideks jagada ja lastele laiali jagada.

3. Lapsed viivad savi täieliku valmisolekuni – jätkake selle sõtkumist. Kui savi on liiga märg, jääb see käte külge kinni. Savi tuleks sõtkuda kauem, kuni see muutub plastiliseks ja tuleb kergesti käte küljest lahti ja rullub vorstiks. Kui savi praguneb, on see liiga kuiv. Tee teda märjaks väike kogus vesi ja jätka sõtkumist, kuni see on täielikult keedetud. Kui seda ei tehta, praguneb käsitöö kuivatamisel. Modelleerimiseks sobib ainult savi, mis on plastiline, kleepub kergesti käte külge ja ei pragune.

4. Valmista igale lapsele kauss veega käte märjaks.

5. Nüüd saad oma kavandatud eseme puidust tahvlile voolida (savi kleepub liiga palju plastplaadi külge ja praguneb).

6. Savilaeva osade liitekohad peavad olema veega niisutatud, vastasel juhul võib veesõiduk kuivamisel laiali kukkuda.

7. Märgade sõrmedega tuleb kõik veesõiduki ebatasasused tasandada.

8. Kui lastel ei olnud tunni ajal aega eseme voolimist lõpetada, tuleb lõpetamata töö hoolikalt niiske lapi sisse mähkida ja ära panna. kilekott.

9. Savitoode kuivatatakse loomulikult 3-4 päeva jooksul.

11. Valmis toode saab värvida tempera, guašši või akvarelliga ning lakkida.

12. Mähi järelejäänud savi pärast modelleerimist riidesse ja aseta kilekotti. Kui ladustamise ajal niiske lapiga hakkab hallitama, asenda see uuega ja pese savi.

13. Peale tööd tuleb käsi kraani all pesta ja tuua töökoht korda käsna abil.

Savist ja plastiliinist voolimise tundidele sa vajad:

looduslik materjal: kestapoolikud kreeka pähklid, pistaatsiapähklite koored, kastani viljad, tammetõrud, oksad, tuhaseemned, vahtra tiivad, käbid, kestad, oad, herned;

- lisamaterjal: nööbid, tikud, kokteilikõrred, väikesed mündid, kapslid Kinder üllatustest.

Plastiliini ja saviga täpseks töötamiseks vajate: virnad, puittahvlit, lappi käte pühkimiseks, väikeseid papist aluseid valmistoodete jaoks.

Kui savi pole, võite kasutada omatehtud pehmet ja plastist tainast. Saate seda valmistada kahel viisil.

1 viis. Segage 0,5 tassi soola, 0,5 tassi jahu, 0,5 tassi vett ja 1 tl päevalilleõli. Tainas on tööks valmis.

2. meetod. Sega 1 kl jahu, 1 kl vett, 0,5 kl soola, 1 spl taimeõli ja 2 supilusikatäit sidrunhape. Keeda segades 2-3 minutit.

Valmistooted tuleb mõlemalt poolt kuivatada ja seejärel guaššvärviga värvida.

Lapse eeldatavad oskused ja võimed 6. eluaastaks:

Teab kujutlusvõimest ja loodusest lähtuvaid esemeid voolida, andes edasi nende iseloomulikke jooni;

Oskab voolida plastilisi, konstruktiivseid ja kombineeritud meetodeid kasutades;

Oskab siluda käsitöö pinda;

Oskab muuta käsitöö jätkusuutlikuks;

Saab töötada virnaga;

Oskab skulptuuris edasi anda kujutise väljendusrikkust;

Teab, kuidas voolida liikuvaid inim- ja loomafiguure;

Oskab kombineerida skulptuurseid objekte süžeekompositsiooniks;

Oskab täiendada eset voolitud väikeste detailidega;

Teab, kuidas plastiliini modelleerimisel kombineerida looduslike ja lisamaterjalidega;

Oskab kanda kontuuri sees plastiliini antud pinnale;

Ta kasutab oma töödes bareljeefi ja kontrareljeefi meetodit;

Teab, kuidas linde ja loomi vormida nagu rahvapäraseid mänguasju;

Teab, kuidas vormitud mänguasju kaunistada liistude ja põhjaliku reljeefiga.

Soovime teile edu!

Modelleerimistundide iga-aastane temaatiline planeerimine

Klassi märkmed

Nädala teema: "Marjad"
Õppetund 1. Viinamarjakobar (plastiliini vormimine)

Programmi sisu. Jätkake laste õpetamist peopesade vahel väikseid plastiliinipalle veeretama ja sõrmega papi peal peal lapikuks tegema. Arendada käte peenmotoorikat; mõtlemine, tähelepanu.

Materjal. Teemapildid (marjad). Viinamarjade oks (võimalusel). Poolikud papilehed, plastiliin, virnad, tahvlid modelleerimiseks (iga lapse jaoks).

Tunni edenemine

Näidake lastele marjadega objektipilte, paluge neil igale marjale nimi panna. Saate mängida kuttidega mängu "Milline mari on puudu?" Puuduvate marjade hulka peida viinamarjad viimaseks.

Seejärel vaadake koos lastega viinamarja oksa. Pange tähele, kuidas sellel asuvad ovaalsed marjad, kui ilusad on nikerdatud lehed - need näevad välja Vahtra lehed, lihtsalt väiksem.

Paku viinamarjade oks papile voolida. Selleks peate rullima rohelised vorstid ja asetama nendest oksa papile; Veeretage roheline pall, tasandage see peopesade vahel ja lõigake virna abil välja lehe piirjooned. Kinnitage leht papi külge. Plastiliinist heleroheline või lilla rebi väikesed tükid ära, rulli peopesade vahel ovaalideks ja kinnita ridade kaupa oksa külge: esimene rida on pikim (5-6 marja), teine ​​lühem jne.

Nädala teema: “Aia viljad”
2. tund. Köögiviljad taldrikul (plastiliinist modelleerimine)

Programmi sisu.Õpetage lapsi voolima elust keeruka kujuga köögivilju erinevad suurused, kasutades sõrmede vormimist, et tekitada teatud köögiviljadele iseloomulikke süvendeid ja kuju kitsenemist. Õppige töötades valima soovitud värvi plastiliin, käsitöö suurus. Tugevdage plastiliini palli baasil plaadi vormimise oskust. Arendada peenmotoorikat.

Materjal. Keerulise kujuga juurviljade mudelid: baklažaan, paprika, peet, kaalikas jne. Plastiliin, virnad, voolimislauad (iga lapse jaoks).

Tunni edenemine

Lugege lastele N. Ništševa luuletust:


Lähme aeda
Me lõikame saaki.
Kasvatame porgandeid
Ja kaevame kartulid välja.
Me lõikame kapsapea,
Ümmargune, mahlane, väga maitsev,
Valime natuke hapuoblikat.
Ja lähme mööda rada tagasi.

Küsige lastelt: „Milliste köögiviljadega me selles luuletuses kokku puutusime? (Porgand, kartul, kapsas, hapuoblikas.) Milliseid köögivilju sa veel tead? (Laste vastused.)

Paluge lastel vaadata baklažaani, paprika, peedi, kaalika, sibula ja muude köögiviljade koopiaid. Pöörake tähelepanu nende kujule ja värvile.

Pärast seda valib iga laps endale voolitavad köögiviljad, valib iseseisvalt plastiliini värvi ja vormib soovitud suurusega juurviljad.

Laps saab meisterdada 2-3 köögivilja ja seejärel panna need vormitud taldrikule.

Plaatide valmistamiseks rullitakse need lahti suur pall, tasandage see kettaks, vajutage keskele, tõmmake see sõrmedega tagasi ja lõigake servad.

Nädala teema: "Aia viljad"
Õppetund 3. Puuviljad vaasis (plastiliinist modelleerimine)

Programmi sisu.Õppige voolima elu keeruka kujuga erineva suurusega vilju, kasutades sõrmede vormimist, et luua teatud viljadele iseloomulikke süvendeid ja kuju kitsendamist. Õppige valima sobivat värvi. Tugevdage vaasi vormimise oskust. Arendada loov mõtlemine, peenmotoorikat.

Materjal. Keerulise kujuga puuviljade mudelid: banaan, pirn, virsik, aprikoos jne Plastiliin, virnad, voolimislauad (iga lapse jaoks).

Tunni edenemine


Andke lastele mõistatusi:
Ümmargune, roosiline,
Ma kasvan oksal:
Täiskasvanud armastavad mind
Ja väikesed lapsed.
(Õun)

Okstel ripuvad pallid,
Läks kuumast siniseks.
(Ploomid)

Saart tabas orkaan,
Viimane palmipuule jäänud...
(banaan)

Uurige koos lastega keeruka kujuga puuviljade mudeleid: banaan, pirn, virsik, aprikoos jne. Pöörake tähelepanu nende kujule ja värvile.

Pärast seda valib iga laps endale vormitavad puuviljad, valib iseseisvalt värvid ja vormib puuviljad sobivas suuruses.

Seejärel asetab laps vormitud viljad vaasi. Vaasi tegemiseks veereta suur pall, seejärel vajuta pöidlaga ühele poole auk, tee sõrmedega lohk ja võrdle servi.

Eraldi valmista vaasile alus – veereta see palliks ja lameda koogiks.

Nädala teema: “Hoolitse metsa”
Õppetund 4. Öökull (plastiliinist modelleerimine koos loodusliku materjaliga)

Programmi sisu. Jätkake looduslike materjalide ja plastiliini kombineerimise õppimist käsitöös; ühendage osad neid vajutades. Õppige saavutama pildi väljendusrikkust, jälgige osade proportsioone ja nende suuruse erinevusi. Tugevdada luuletuse sisu mõistmise ja analüüsimise oskust.

Materjal. Plastiliin, kuusekäbid, väikesed oksad puud, virnad, papist alused, voolimislauad (igale lapsele).

Tunni edenemine

Lugege lastele G. Sapgiri luuletust:


Hall-kull, vana öökull,
Ja silmad põlevad nagu esituled.
Kull - hüppa, kotkakull - hüpe,
Filinenku andis lipu.
Väike öökull on rõõmus, rõõmus -
Kaks taskulampi põlevad.

(Öökulli kohta.) Millised näevad välja öökulli silmad? (Laste vastused.)

Kutsu poisid kaaluma kuuse käbi ja mõelge, kuidas saaksite temast kotkakulli teha: asetage männikäbi terava otsaga alla, kujundage plastiliinist suured ovaalsed silmad, nina, tutikõrvad ja kinnitage see männikäbi tippu. Asetage käpad pallide kujul koonuse põhja.

Plastiliinist saab vormida kännu ja kinnitada sellele öökulli.

Nädala teema: "Puud ja põõsad"
Tund 5. Sügispuu (plastiliinist vorstidest valmistatud bareljeef)

Programmi sisu.Õpetage lapsi papile plastiliinivorstidest valmistatud puu siluetti laduma. Tugevdage õhukeste vorstide rullimise ja vormimise võimet väikesed osad: rulli plastiliinist pallid ja kaunista nendega toode. Arendage loovust.

Materjal. Papp, plastiliin, voolimislaud (igale lapsele).

Tunni edenemine

Lugege lastele L. Ševtšenko luuletust “Sügis”:


Vaikne. Kõik on külmunud
Septembri valguses.
Kus sa oled, kunstnik?
Mis su nimi on?
Kes maalis lehti -
Mulle pole selge:
Kõik metsa puud
Kuldses tules.

Kutsuge poisid skulptuuri tegema sügisesed puud: “Kujutame värvilise lehestikuga metsapuid. Ja me teeme puud õhukesest plastiliinist flagellast (rullvorstid). Selleks peate rullima palju pruune vorste ja panema need okstega papist puule ning okste otstele asetama punase, kollase, oranži, rohelise värvi plastiliinipallide kujul olevad lehed. .”

Lapsed hakkavad skulptuuri tegema.

Nädala teema: "Linnud sügisel"
6. õppetund. Dymkovo part (savist modelleerimine)

Programmi sisu. Jätkata lastele käsitöö tutvustamist, teadmiste kinnistamist ja süvendamist Dymkovo mänguasi. Kaasake tootmisse savist mänguasjad nagu Dymkovo omad. Õppige nägema mänguasja kuju väljendusrikkust, kujundage elust part konstruktiivsel viisil(alates üksikud osad), austades kujusid, proportsioone ja detaile. Õppige kujukest ühtlaselt ja kaunilt alusele asetama. Jätkake sulgede, tiibade ja silmade märkimist virnades; kaunista tiivad ja pea liistude, pallide, kookidega.

Materjal. Dymkovo savist mänguasjad (viled: pardid, kuked, hirved, hobused; daamid kokoshnikutes ja kübarates). Savi, veekausid, kaltsud, joogiklaasid, voolimislauad (igale lapsele).

Tunni edenemine

Rääkige lastele Dymkovo mänguasjast: „See mänguasi sai alguse iidsetest aegadest Dymkovo külast Kirovi linna lähedal. Talvel olid käsitööliste majad savi, kriidikotte, värvikarpe, munakarpe, piimapurke täis. See on peaaegu kõik, mida vajate savist mänguasjade valmistamiseks. Meistrid teadsid, kuidas savitükist saab pardi või kuke.

Kaaluge oma lastega pardivilet. Selgitage, kuidas kinnitada kaunilt kumer kael ja kõrgele tõstetud pea keha külge ning pigistada saba. Kinnitage aluskorpuse külge paksud lühikesed jalad-alused. Tuletage meelde, et kõigi osade liitekohad tuleb veega niisutada ja siluda.

Kutsu lapsi saama Dymkovo meistrid ja skulptuur sellise pardi.

Kui mänguasjad on kuivad, tuleb need katta veepõhine värv või valge guašš segada tilga PVA-liimiga ja joonistustunnis värvida pardid Dymkovo mustritega.

Nädala teema: “Värviline sügis”
Õppetund 7. Kärbseseen (plastiliini kandmine pinnale)

Programmi sisu. Tugevdage laste võimet kasutada pildi edastamiseks tuttavaid meetodeid: kandke hoolikalt plastiliini õhuke kiht piirjoone sees ja kaunista see vormimismeetodil. Laiendage ja täpsustage teadmisi seente kohta. Andke aimu, et seened võivad olla söödavad ja mürgised. Arendage oma käsitöö kujundamisel loovust.

Materjal. Kaardid seente kujutistega: puravikud, puravikud, meeseened, rusikas, punane kärbseseen, kärbseseen. Joonistatud kärbseseene siluetiga papp, plastiliin, aluslauad (igale lapsele).

Tunni edenemine

Näidake lastele seente pilte ja kirjeldage koos lastega iga seent. Juhime nende tähelepanu sellele, et on seeni, mida ei tohi kunagi korjata ega süüa – kärbseseen ja kärbseseen. Vaadake koos lastega ettevaatlikult kärbseseent, öelge neile: “See on suur valgete laikudega kaunistatud punase kübaraga seen. Punane värv viitab ohule, seene hoiatab kõiki, et see on mürgine. Kärbseseentel on valge jalg, mille mütsi all on laineline rõngas.»

Paluge lastel see ohtlik seeni vormida, et see paremini meelde jääks.

Selgitage töö järjekorda: kontuuri sees olevale papile kantakse punane plastiliin ja kork on kaunistatud valgete täppidega. Jalg on valmistatud valge plastiliin. Altpoolt saate asetada rohelise muru.

Lapsed hakkavad skulptuuri tegema.

Nädala teema: “Meie väikesed vennad”
Tund 8. Siil (plastiliinist modelleerimine koos looduslike materjalidega)

Programmi sisu. Jätkake lastele looduslike materjalide ja plastiliini kombineerimise õpetamist käsitöös. Tugevdada osade ja nende asukoha proportsionaalse suhte edasiandmise oskust skulptuuris. Õppige saavutama pildi väljendusrikkust. Jätkake osade ühendamise õppimist, vajutades neid. Arendage oma kujutlusvõimet tootele vajalike elementide (seened, lehed, muru jne) lisamisel. Tugevdada luuletuse sisu mõistmise ja analüüsimise oskust.

Materjal. Käbid, plastiliin, erinevad looduslikud materjalid (männi- või kuuseokkad, väikesed oksad, väikesed kuivad puulehed), papist alused, voolimislauad (igale lapsele).

Tunni edenemine

Lugege lastele S. Marshaki luuletust:


Meie tooli all elab siil,
Kipitav vaikne siil.
See näeb välja nagu pintsel
Kui sa ei näe oma jalgu.

Kas saate aru, miks
Kas siilil on nõelad?
Et teda mitte puudutada
Poisid või hundid.

Küsige lastelt: „Kellest see luuletus räägib? (Siili kohta.) Milline näeb välja siil? (Laste vastused.) Miks ma söön nõelu? (Et keegi teda ei solva.)

Paku kaaluda männikäbi ja mõelge, kuidas saate temast siili teha. Arutage poistega töö järjekorda: kõigepealt vormige koon ja kinnitage see koonuse tömbi serva külge, seejärel tehke plastiliinist jalad, silmad, nina, lõigake suu virnadega. Koonuse tagaküljele saate kinnitada väikesed õunad, seened ja nõelad. Asetage siil rohelise plastiliiniga kaetud papile, mis on vormis kaunistatud muruga männiokkad, langenud lehed, puuoksad.

Tähelepanu! See on raamatu sissejuhatav fragment.

Kui teile raamatu algus meeldis, siis täisversioon saab osta meie partnerilt - legaalse sisu turustaja, LLC liitrit.

Mida muud lugeda