Tunni kokkuvõte teemal: "Vene rahvakunst kui vahend koolieelsete laste sidusa kõne arendamiseks." Kõnearengu tunni kokkuvõte Teema “Loov loo kirjutamine” (vanem rühm)

MBDOU "Kuldne võti" küla Nižnjaja Poima

Joonis: "Dymkovo hobune" .

I kvalifikatsioonikategooria koolitaja:

Khovrenkova Tatjana Ivanovna

Eesmärk: tutvustada lastele vene rahvakunsti.

Ülesanded:

  • Loo soodne õhkkond laste sõnaloomeks, intensiivista sõnavara lapsed.
  • Kinnitada laste teadmisi vene rahva suulisest rahvakunstist. Avaldage teadmisi vanasõnade, lastelaulude, ütluste ja loendusriimide kohta.
  • Tutvustage lastele venelasi rahvariided, vene pliidiga.
  • Lavastage lastesalm "Kits läks läbi metsa" , laul "Oh, talv-talv!" kasutades väljendusvahendid kõne, näoilmed, žestid.
  • Arendage tähelepanu, mõtlemist, mälu.
  • Õppige kaunistama elementidega lamedat hobuse kujutist Dymkovo maal: ringid, rõngad, jooned, punktid.. Joonista paksud ja õhukese pintsliga, asetage punktid, hoides pintslit vertikaalselt.
  • Kuivatage pintsel, pühkides seda salvrätikule.
  • Kasvatage töös täpsust.
  • Sisendada armastust ja lugupidamist rahvakunsti vastu.

Haridusvaldkondade integreerimine:

  • Sotsiaalne ja kommunikatiivne areng
  • Kognitiivne areng
  • Kõne arendamine
  • Kunstiline ja esteetiline areng.

Sõnavaratöö:

  • Lastelaulud, sundress, kokoshnik, kosovorotka, kork.

Eeltöö:

Suulise rahvakunsti kasutamine aastal igapäevaelu lapsed toitmisel, riietumisel, pesemisel, magama panemisel jne Vene jutuvestmine rahvajutud ja vaadates nende illustratsioone. Laste osalemine laululaulus.

Tutvumine Dymkovo mänguasjade ja maalimiselementidega.

Meetodid ja tehnikad:

Mängulised, visuaalsed, praktilised tegevused lastele, küsimused lastele, tervist säästvad võtted, TRIZ.

Tunniks valmistumine:

Venelaste tegemine rahvariided nukkudele, vene pliit, vene rahvamuusika "Kalinka" , laul "Oh, talv - talv!" (helisalvestus), Vene kostüümid lastele, samovar, pingid lastele, mõistatuste raamat, hobune pulgal, potid pudru- ja kapsasupiga, maalitud lusikad ja nõud, laud linaga, luud. Dymkovo mänguasi - hobune. Värvid, pintslid (2 iga paksu ja peenikese lapse kohta), tähistab harjad, lamedad hobused, sippy tassid veega, salvrätikud. Maalitud hobuste näidised (vähemalt 2).

Tunni käik:

Saal on kaunistatud nagu vene onn. Kõlab vene rahvameloodia "Kalinka" .

Majakeses pühib omanik Matrjona Ivanovna põrandat. Onni sisenevad vene rahvariietes lapsed.

Matryona Ivanovna: Tere, kallid külalised! Olen selle onni omanik ja minu nimi on Matrjona Ivanovna. . Kui sa kohale jõudsid, koristasin onni, keetsin kapsasuppi ja keetsin putru. Tulge sisse, ärge tunglege ja istuge pinkidele. Kas kõik näevad, kas kõik kuulevad, kas kõigile jätkub ruumi? Mu poisid, kuidas te sellest väljendist aru saate? “Külaline külaliseks – rõõm perenaisele” . (Laste vastused). Ja nüüd ütlen teile ühe mõistatuse:

Onnis on onn, onnis on toru.

Onnis kostis müra, korstnast kostis kolinat.

Inimesed näevad leeki,

Aga see ei keeda.

(Küpseta)

Äkki keegi teab luuletusi ahjust?

Laps:

Omanikud küpsetavad uhkusega!
Ma räägin temast!
Kõik valmib ahjus
Ja leib ja saiakesed,

Puder ja kartul
Ja lambajalg.

Matryona Ivanovna:

Vanasti keedeti Venemaal alati putru, kuid nad ütlesid: “puder on meie toit” . Miks nad seda ütlesid, kas sa arvad? (Laste vastused)

Kas tead pudru kohta vanasõnu ja ütlusi?

(Laste vastused)

Matrjona Ivanovna: Milleta te veel laua taha ei istunud?

(Laste vastused)

Matrjona Ivanovna: Täpselt nii – ei mingit leiba! “Leib ja puder on meie toit” .

Uksele koputatakse. Sisse tulevad rahvariietes nukud.

Matryona Ivanovna: “Külaline külaliseks – rõõm perenaisele” . Vanya ja Dunya tulid meie juurde.

Räägime Vanyale ja Dunyale nende kohta lastelaulu.

Chiki - chiki, chikalochki,
Vanya sõitis kepi otsas,
Ja Dunya on kärus,
Ta purustas pähkleid.

Vanya ja Dunya on nii targad! Ja kes teist, lapsed, teab, kuidas neid rõivaid nimetatakse?

(Laste vastused: "Vene rahvariided" )

Matrjona Ivanovna: Milline kroon Dunjal on peas?

(Laste vastused)

See on kokoshnik (lapsed kordavad kõike koos, viiakse läbi individuaalne töö) Mis värvi see on, millega kaunistatud?

Milline ebatavaline kleit Dunyal on, kuidas seda nimetatakse? (Päikesekleit, särk, tikandiga kaunistatud.)

(Teostame individuaalset tööd)

Matryona Ivanovna:

Ja Vanya on nii hea! Lihtsalt ilus! Ja millesse riietus Vanya, kui ta meid vaatama kiirustas?

(Laste vastused.)

Lapsed, Vanya mütsi nimetatakse mütsiks. (Nimi on fikseeritud.)

Ja särki kutsutakse kosovorotkaks. Miks sa arvad, miks seda nii nimetatakse?

(Laste vastused.)

Kosovorotka - kaldus kraega särk, st kinnitusega küljel, mitte keskel, nagu tavalised särgid. Mida Vanya veel kannab?

(Laste vastused.)

Täpselt nii: püksid ja saapad.

Vanya ja Dunya on riietatud pidulikesse rõivastesse, nagu nad riietusid pühade puhul.

Kui paljud teist teavad Vanjast lastelaulu? (laps räägib, kõik kordavad.)

Vanya, Vanya lihtsus,
Ostsin ilma sabata hobuse,
Istus edasi-tagasi
Ja ma läksin aeda.

Matrjona Ivanovna:. (Istutab nukud laua taha.)

Nüüd võtan pudru vene pliidist välja ja kostitan Vanjat ja Dunjat. Avan klapi, võtan poti välja, aitan ennast, kallid külalised. Noh, kutid, minge välja lume alla, seiske ringis ja laulame laulu "Oh, talv - talv!"

(Lapsed laulavad, Vanya (poiss) ringis) hobusel jooksevad 2 tüdrukut.)

Matrjona Ivanovna: Mul oli kits, aga see jooksis metsa. Ja mida ta seal teeb? Nüüd valime loendusriimiga kitse (Laps loeb riimi):

Aty-baty, sõdurid kõndisid,
Aty-baty, turule.
Atty-batty, mida sa ostsid?
Aty-baty, samovar.

Kui palju see maksab?
Aty-baty, kolm rubla
Aty-baty, milline ta on?
Aty-baty, kuldne.

Kui palju see maksab?
Aty-baty, kolm rubla.
Aty-baty, kes välja tuleb?
Aty-baty, see olen mina!

Mängus "Kits läks läbi metsa" lapsed seisavad ringis ja liiguvad käest kinni hoides vastu päikest.

Üks osalejatest - "kits" - liigub ringtantsu sees mööda päikest, valides endale printsessi.

"kits" koos printsessiga teevad nad kõike, millest lauldakse. Muusika mängib.

Kits läks läbi metsa, läbi metsa, läbi metsa
Otsige printsessi, printsessi, printsessi.
Tule, kits, hüppame, hüppame, hüppame
Ja me peksame jalgu, lööme, lööme.

Ja plaksutame käsi, plaksutame käsi,
Ja me trampime jalgu, trampime, trampime.
Raputame oma pead, raputame neid, raputame neid,
Ja jälle alustame, alustame, alustame.

(Ja me lõpetame laulu, lõpetame, lõpetame)

Matrjona Ivanovna: Nüüd on selge, mida mu kits metsas teeb. Las ta jalutab. Ja sina ja mina istume üksteise kõrval ja räägime hästi.

(lapsed istuvad pingil).

Matrjona Ivanovna: Mul on mõistatustega võluraamat. Nii et nüüd vaatame, kas saate mõistatusi lahendada?

(Lastele antakse mõistatusi.)

Matryona Ivanovna:

Ja minu kass Vaska magab ahju peal. Laulame temast laulu:

Kiisu, kiisu, kass,
Kiisu, väike hall saba,
Tule, kiisu, veeda öö
Kiigutage mu last

Ma olen sulle nagu kass
Maksan töö eest:

Ma annan sulle tüki pirukat ja kannu piima (las nad paitavad kassi, kutsuvad lapsed ütlema, milline kass).

Matrjona Ivanovna: Hommikuti äratab mind üles kukk Petja. Laulab valjult ja häälekalt. Kas tead Petyast lastelaulu?

(Laste vastused)

Kukk, kukk,
kuldne kamm,
Õli pea,
Siidhabe,

Kas te ei lase lastel magada?

- Poisid, mis kukk see on? (Ilus, värvikas, vokaalne, julge, elegantne).

– Millises muinasjutus on kukk? (Muinasjutus "Zayushkina onn" , "Kass, kukk ja rebane" , "Kukk ja oavars" .)

– Keda kukk muinasjutus aitas? "Zayushkina onn" ? (jänkule)

Kõlab vene rahvamuusika.

Matrjona Ivanovna: Mul on väga hea meel, et täna nii palju külalisi minu juurde tuli, sest külaline külalise peale on perenaisele rõõm! Kas kutsute mind enda juurde?

(Laste vastused)

Lapsed ja Matrjona Ivanovna lahkuvad rühma.

Joonistus - "Dymkovo hobune" .

Rühma on kaasatud lapsed, tehakse näpuvõimlemist:

Üks, kaks, kolm, neli, viis,
Laske oma sõrmedel jalutada!
Üks, kaks, kolm, neli, viis,
Nad peitsid end jälle majja.

Nad istuvad laudade taha.

Matryona Ivanovna: Ma ütlen teile mõistatuse ja te arvate:

Mul on suur lakk
Kõrvad ja kabjad,
Ma annan talle mängulise sõidu,
Kes ei karda?

Minu karv on sile
Kes ma olen?

(hobune).

Lenya teab luuletust hobusest ja räägib meile nüüd (hoiab käes uduhobust):

Savihobused kihutavad
Stendidel nii hästi kui võimalik,
Ja sa ei saa sabast kinni hoida,
Kui jäite oma lakast ilma!

(Laste vastused)

Matryona Ivanovna: See on õige, see on Dymkovo maal. Vaadake Dymkovo kunstnike maalitud hobuseid.

(Näidiste uurimine, Dymkovo maalimustri elementide selgitamine: ringid, rõngad, triibud, täpid. Osaline väljapanek.

Tuletage lastele meelde, et tööd tuleb teha hoolikalt, eemaldada pintslilt liigne värv, kasutada salvrätikut, õhuke pintsliga tuleb tõmmata õhukesed jooned). Olgem täna meistrid ja värvigem oma hobuseid. Kas olete nõus?

(Laste vastused)

Aidake lapsi, kellel on raskusi, tehes tunni keskel füüsilist harjutust.

Füüsiline harjutus: Üks – tõuse püsti, tõmba end üles.

Kaks – kummardu, sirgu.
Kolm-kolm käteplaksu,
Kolm peanoogutust.
Neli tähendab laiemaid käsi.

Viis – vehkige kätega.
Kuus – istuge vaikselt laua taha.
Seitse ja kaheksa – jätame laiskuse kõrvale.
Täna värvisime

Meie sõrmed on väsinud.
Raputame sõrmi

Hakkame uuesti joonistama.

Kutsun lapsi pärast töö lõpetamist vaatama teiste laste joonistusi.

Kiidan kõiki lapsi. Tööd riputatakse tahvlile, et lapsed saaksid imetleda, rääkides, kui palju meil on Dymkovo hobused, kõik imelised meistrid on kunstnikud.

Kasutatud kirjandus:

  • Föderaalse osariigi haridusstandardite dokument,
  • "3-5-aastaste laste kõne areng" O. S. Ušakova,
  • Ajakiri "Alusharidus" nr 11 2015, nr 4 2014,
  • “Kunstitegevused lasteaias” I. A. Lykova,
  • Interneti saidid.

Lõputund-meelelahutus kujutava kunsti ettevalmistusrühmaslamedus.

Programmi sisu:

    Intensiivistage laste aasta jooksul õpitud tegevusi, kinnistage teadmisi spektraalvärvidest, põhivärvidest ja nendest lisavärvide saamisest;

    värvida ebatavalistel viisidel, koostada kompositsioon paberilehele, kujutada, erinevatel viisidel;

    kinnistada tehnilisi joonistamisoskusi: hoidke pintslit õigesti, kasutage paksu ja õhukest pintslit, peske neid kahes vees;

    kujundada loomi erineval viisil, konstruktiivselt ja plastiliselt, lõigata voolimisnoaga käppasid, kinnitada osi;

    koostage pliiatsivisand vastavalt algoritmile (kere, pea, käpad, saba, detailid); värvige pliiatsidega tõmmetega ühes suunas; täiendada joonist.

Tunni käik:

V. – Pole juhus, et ma teid siia saali kutsun. Üks väga tuttav muinasjutt vajab teie abi.

Arva ära muinasjutt.

Metsa servas, väikeses onnis, elas ümar mees. Vanaema purustas ta, purustas ta, pani ahju, jahutas aknal, kuid ei märganud!

D. - Kolobok.

V. – Võttis laualt pliiatsi, et tee peal lõbusam oleks ja läks sõitma. Vaatame, kuidas vanaisa ja vanaema ilma temata hakkama saavad.

(Kõik lähenevad majale).

V. – Kes majakeses elab?
Kes-kes elab madalas kohas?

(Vanaisa ja naine ilmuvad majast bibabo nuku aknasse).

D. ja B. – See olen mina, vanaisa.
See olen mina, vanaema.

V. – Kuidas sa elad ilma kolobokita?

Vanaisa ja Baba – meil on igav, lapsed. Meie majas pole ilusaid nõusid ja ilmselt ei meeldinud kuklile ilma taldrikuta aknal lamada. Nii ta veeres minema.

V. – See on probleem. Kuidas saame vanaisa ja Babat aidata? Kellelt võiksime imerooga paluda?

Det. U rahva käsitöölised.

(Välja tuleb kolm tüdrukut - Gorodets, Gzhel, Dymka).

Dev. Gorodets:

Lauad on valmistatud pärnast
Ja keerlevad rattad ja hobused...
Lilledega maalitud
See on nagu pooleldi raputamine.
Seal kappavad hoogsalt ratsamehed
Palav on – linnud lendavad kõrgel.
Ja täpid on mustvalged
Nad sädelevad päikese käes.

Lapsed: Gorodets.

K. – Kuidas hakkavad Gorodetsi meistrid oma värve maalima?

Lapsed: õuna suurus, hele värv.

Tüdruk Gzhel:

Sinised ja valged nõud
Ütle mulle, kust sa pärit oled?
Ilmselt tuli see põhjast
Ja lilled õitsesid,
Sinine sinine
Õrn ja ilus

Lapsed: Gzhel.

V. – Miks nimetatakse Gželit sinimustvalgeks imeks?

Lapsed – nõud valge, sinised ja sinised mustrid.

Girl Haze: - Talvel on õhtud pikad

Ja nad voolisid seal savist,
Kõik mänguasjad pole lihtsad,
Ja maagiliselt maalitud:
Lumivalged nagu kased
Ringid, tutid, triibud.
Pealtnäha lihtne muster
Aga ma ei saa kõrvale vaadata,
Ütle mulle, kust
Kas see ime ilmus?

Lapsed - Dymkovo külast.

(Lapsed võtavad selle meisterdaja käest kandikul savist mänguasjad mida nad ise tegid).

Laps 1

- Oh, palveta, palveta,
Kui me heinamaale läheksime,
Hobused on julged, uhked ja hoogsad.

Laps 2

- Petya, Petya, kukk
Sa näed välja nagu rind
Rind ei ole lihtne
Punane, valge, kuldne.

Laps 3

– Lambaliha – vile
Vasak, sarv - lokk,
Parem, sarv - lokk.
Rinna peal on lill.

Laps 4

- See tüdruk on ilus
Tihe must palmik
Scarlet põsed põlevad -
Imeline riietus.

- Anname selle ime - nõud

Baba ja vanaisa ning mänguasjad interjööri

Ja me lubame kukli üles otsida ja tagastada.

Vanaisa ja Baba – siin on sulle pliiats. Ta kaotas kukli.

Lähme pliiatsite järgi ja otsime ta üles.

(Võtke punane pliiats ja kinnitage see seinale).

V. – Aitäh. Hüvasti. Leiame selle kiiresti pliiatsite abil. Kuid pliiatsid tuleb otsida vikerkaarevärvide paigutusele vastavas järjekorras. Kes teab, mis järjekorras on vikerkaare värvid paigutatud.

Det. – Iga jahimees tahab teada, kus faasan istub.

V. – Meil ​​on punane, milline? järgmine pliiats tuleb leida.

Lapsed - oranž.

(Otsivad saalis ringi. Päikese alt piilub seinale pliiatsiserv, päike on kurb. Kiired on värvitud).

V. - Poisid, mida kurb päike. See ei valgusta meie teed. Kuidas teda rõõmustada?

Lapsed. – Lapsed pakuvad valikuvõimalusi, üks neist on kiirte värvimine vikerkaarevärvidega.

V. – Aga vikerkaarel on palju värve, aga minul ainult kolm värvi. Kust ma saan teisi?

(Paigutatakse laud riiulite ja katseklaasidega).

Lapsed. - Peame värvid segama.

Laps 1.

Standardkandja punane
Maailmas pole heledamat värvi.

(Näitab punase värviga katseklaasi).

Laps 2.

Ja punane pluss kollane
See pole kõigile saladus
Nad annavad selle meile loomulikult - Lapsed (oranž värv)
Oranž värv on tuli,
Ärge puudutage seda värvi käega.

(Valage punane ja kollane värv eraldi katseklaasi.)

Laps 3

Kollane tema naaber
See on saagi värv.

Laps 4.

Ja me segame sinise ja kollase
Mis värvi me saame?
Roheline värv on kevade värv,
See on taimede lemmikvärv.

Laps 5.

Kui taevas pole pilvi
Taeva värv on sinine.
Valame sinna sinist
Ja me saame siniseks.

Laps 6.

IN sinine värv meile nähtavad
Kõrgus ja sügavus
Sinine kelluke
See heliseb kõigil väljadel.

Laps 7.

Lilla värv
Mäeharjad koidikul
Sellest sinine ja punakas
Värvi saame lilla.

V. - Kogume päikesekiiri vikerkaarele vastavas järjekorras.

(Lastele on kuulda kiiri erinevad värvid Igale meeskonnale 7 värvi ja kaks päikest ilma kiirteta. Kiirtega lapsed jooksevad muusika saatel. Kui muusika peatub, koguvad meeskonnad päikesekiiri. Õpetaja pöörab päikese seinale naerva poolega ülespoole)

Lapsed. - Kollane.

Välja tuleb laps – jänku.

Kolobokit ei leia
Ta veeres metsa poole,
Ja see on metsast kaugel
Sa ei jõua selleni.

V. – Kui me metsa ei jõua, las mets läheb meile?

(Lapsed lähenevad värvidega laudadele).

Ma ütlen sulle mõistatusi ja sina joonistad vastused.

1. Nad lõikavad kevadel läbi
Suvel läheb külmaks
Sügisrõõmud (lehed)

2. Talvel ja suvel ühte värvi (jõulupuu)

3. Lehmad on ilma temata hädas.
Ta on nende peamine toit (rohi)

4. Jalgu pole, aga ta kõnnib,
Pole silmi, aga nutab (pilv)

Jänku: Oh, mis a ilus mets. Anna see mulle ja ma annan sulle kodus pliiatsi.

Laps, kes mängib hundi rolli.

Ma olen Volchek, vajuta hambaid
Ma hammustan sind küljelt.
Lapsed jooksid
Kogu raiesmik oli tallatud
Ja liblikad peletati minema.

V. – Hundil pole vaja meid hammustada. Ja me ei tallata teie lagedat. Kas sa kuklit oled näinud?

Hunt - Mängige minuga liblikaid, siis ma ütlen teile.

(Lapsed panevad pähe kõigis vikerkaarevärvides liblikamütsid. Valsimuusika saatel lendavad ja tantsivad nad kergelt nagu liblikad. Kui muusika peatub, kogunevad liblikad liblikatega sama tooni lillede ümber ringidesse).

V. – Ja Volchek jooksis minema, jättes meile ainult pliiatsi. Ja puhkasime natuke ja peame edasi liikuma, otsima järgmise pliiatsi.

Det. - Sinine.

(Põõsad on joonistatud whatmani paberile. Nende all istub pliiatsiga karu. Lapsed leiavad ta üles)

Laps mängib karu rolli

Ma olen karu, niipea kui hakkan möirgama!
Kes jookseb igas suunas!
Hirmutage lapsed!

V. – Pole vaja meid hirmutada, karu.

Kostitame teid marjadega.

(2 võistkonda seisavad kahe põõsa vastas. Iga võistkond prindib põõsale ühe marja).

Karu. - Võta pliiats ja anna mulle mõned marjad. Kuklike veeres sinna

D. – lilla.

(Pliiats on nukuekraanil peidetud.)

Lapsed leiavad, et ekraanilt ilmuvad kakuke ja rebane.

Ma olen suurepärane kakuke
Minu külg on punakas.
Vanaema sõtkus tainast kaua,
Kõik tundus talle, et sellest ei piisa.
Lõpuks olin valmis
Ja siis......ta oli selline.

Rebane: Kolobok tule lähemale ja istu mulle keele peale. Laula oma laulu.

V. – Rebane ära söö kolobokit, anna see meile.

Me viime ta vanavanemate juurde.

Rebane: Ma ei söö seda. Ma saan temaga sõbraks. Ja kui ma selle sulle annan, saan kellegagi sõbraks.

V. – Poisid, kust me saame rebasele sõpru?

D. – joonistada või voolida?

Lapsed tulevad plastiliini ja pliiatsidega laudadesse, kuhu tahavad.

Kinnitame laste joonistused ekraanile ja asetame voolitud loomad. Töötamise ajal kõlab metsa muusika.

Rebane jätab kukli maha ja tänab lapsi sõprade eest.

Kolobok, ma olen Kolobok -
Valge roosa tünn
Ma olen minema pühitud,
Ma olen vaene, ma olen tark
Jätsin vanaisa maha
Jätsin vanaema maha
Tegin sõrmega jänese ümber ringi,
Ja ta kõndis ümber karu,
Aga kaval rebane -
Peaaegu sõi mu ära.
Kui see poleks teie laste jaoks.
Ma ei elaks selles maailmas.
Kuidas teil õnnestus mind päästa?

- Skulptuurisime, maalisime
Kõik ülesanded said täidetud
Õpime raskustega
Teie elu päästeti raskustega.

Olen selle eest tänulik
Rõõmsameelne ja jälle särav
Ja selle eest on see teile nagu auhind
Ma teen kõigile üllatuse.

Kolobok kingib lastele medali-embleemi

Parim abimees pliiats."

Kuklike tagastatakse vanaisale ja vanaemale.

Teema kokkuvõte: "Vene keel rahvakunst kui vahendit laste sidusa kõne arendamiseks koolieelne vanus».

Rahvaluule on üks tõhusamaid ja heledad vahendid teda, tulvil tohutuid didaktilisi võimalusi. Folkloor on lastele lähedane ja huvitav ning pedagoogid aitavad neil folklooriga tuttavaks saades mängida, mõistust saada, saada lahkemaks, mõista nalja, huumorit ja rõõmustada. Õpetajad saavad kasutada laste folkloori individuaalses ja rühmatunnid, vabal ajal, pühadel. Rahvaluuletekstide analüüs näitab seda rahvatööd lastele suunatud süstemaatiline lähenemine keskkonnaga tutvumisele, keskendudes esmajärjekorras inimesele ja tema tegevusele. on nagu tõhus meetod haridusprotsessi humaniseerimine.

Õpetaja ülesanne on istutada lapse hinge filantroopia ja humanismi esimesed võrsed kõige elava suhtes. Rahvaluuleteosed õpetavad lapsi mõistma “head” ja “kurja”, halvale vastu seisma, nõrgemaid aktiivselt kaitsma, hoolivust ja suuremeelsust looduse vastu. Muinasjuttude, lastelaulude ja laulude kaudu arendavad lapsed sügavamaid ideid inimese viljaka töö kohta. Seega ei ole naeris, porgand, kurk nende arvates enam tavaline ese, vaid inimtöö allikas. Järk-järgult viiakse laps keerukamate süžeede tajumiseni ja tal tekib empaatiatunne teose kangelase vastu. Reeglina oskab ta juba hinnata kunstiteoses kirjeldatud sündmusi, mäletab tegevuste kulgu, nende järjekorda; võib öelda, kuidas see kõik lõppes. Ta hakkab mõistma mitte ainult argiseid, argiseid olukordi, vaid ka ettenägematuid süžeepöördeid ning reageerib huumorile ja mõne olukorra uudishimule.

Võrreldes tõelist ja muinasjutulist, tõelist ja "näitavat", naljakat ja kurba, õpib ta analüüsima meid ümbritsev maailm.

Juba sees noorem vanus vundament on rajamisel kognitiivne tegevus, millele rajatakse edasine arusaam nii looduse saladustest kui ka inimvaimu suurusest. Kolmas aasta lapse jaoks on alles algus elutee. Ja valgustagu seda teed kohe alguses rahvaluule päike.

Rahvaluule õpetab, juhendab ja tutvustab aardeid lapsepõlvest rahvatarkus. Nii et õppigem koos lastega oma emakeelt rahvapärimusest, vajame seda mitte vähem kui meie lapsed!

    Eelkooliealiste laste sidusa kõne mõiste ja selle tähtsus lapse kõne arengule.

Sidusa kõne all mõistetakse semantiliselt laiendatud väidet (loogiliselt kombineeritud lausete jada), mis tagab suhtluse ja üksteisemõistmise. Rubinsteini arvates on sidusus "kõneleja või kirjutaja mõtte verbaalse esituse adekvaatsus selle arusaadavuse seisukohalt kuulaja või lugeja jaoks". Seetõttu on sidusa kõne peamine omadus selle arusaadavus vestluspartneri jaoks

Sidus kõne on kõne, mis peegeldab selle aine sisu kõiki olulisi aspekte. Kõne võib olla ebajärjekindel kahel põhjusel: kas seetõttu, et neid seoseid ei teadvustata ega esitata kõneleja mõtetes, või seetõttu, et neid seoseid ei tuvastata tema kõnes õigesti.

Metoodikas kasutatakse mõistet “koherentne kõne” mitmes tähenduses: 1) protsess, kõneleja tegevus; 2) toode, selle tegevuse tulemus, tekst, avaldus; 3) kõnearenduse tööosa nimetus. Mõisteid "avaldus" ja "tekst" kasutatakse sünonüümidena. Väljend on nii kõnetegevus kui ka selle tegevuse tulemus: kindel kõnetöö, rohkem kui ettepanek. Selle tuum on tähendus (T.A. Ladyzhenskaya, M.R. Lvov jt). Koherentne kõne on ühtne semantiline ja struktuurne tervik, mis sisaldab omavahel seotud ja temaatiliselt ühendatud terviklikke segmente.

Sidusa kõne põhifunktsioon on kommunikatiivne. Seda tehakse kahes peamises vormis - dialoog ja monoloog. Igal neist vormidest on oma omadused, mis määravad nende moodustamise metoodika olemuse.

Lingvistilises ja psühholoogilises kirjanduses vaadeldakse dialoogilist ja monoloogilist kõnet nende vastanduse poolest. Nad erinevad oma suhtlusorientatsiooni, keelelise ja psühholoogilise olemuse poolest.

Dialoogiline kõne on keele kommunikatiivse funktsiooni eriti silmatorkav ilming. Teadlased nimetavad dialoogi esmaseks loomulik vorm keeleline suhtlus, klassikaline kuju kõnesuhtlus. Peamine omadus dialoog on ühe vestluspartneri rääkimise vaheldumine kuulamisega ja sellele järgnev teise rääkimine. Dialoogis on oluline, et vestluskaaslased teaksid alati, millest nad räägivad me räägime, ja ei pea mõtteid ja väiteid arendama. Suuline dialoogiline kõne jätkub konkreetne olukord ja sellega kaasnevad žestid, näoilmed ja intonatsioon. Sellest ka dialoogi keeleline kujundus. Kõne selles võib olla puudulik, lühendatud, mõnikord katkendlik. Dialoogi iseloomustavad: kõnekeelne sõnavara ja fraseoloogia; lühidus, tagasihoidlikkus, äkilisus; lihtsad ja keerulised mitteliitlaused; lühike ettemõtlemine. Dialoogi sidususe tagavad kaks vestluspartnerit. Dialoogikõnet iseloomustab tahtmatu ja reageeriv käitumine. Väga oluline on märkida, et dialoogi iseloomustab mallide ja klišeede kasutamine, kõne stereotüübid, stabiilsed suhtlusvalemid, harjumuspärane, sageli kasutatav ja näiliselt kinnitumine teatud igapäevastesse olukordadesse ja vestlusteemadesse (L. P. Yakubinsky). Kõneklišeed muudavad dialoogi lihtsamaks.

Monoloogkõne on sidus, loogiliselt järjekindel lausung, mis kestab suhteliselt kaua ja ei ole mõeldud kuulajate vahetuks reaktsiooniks. See on võrreldamatult keerukama ülesehitusega ja väljendab ühe inimese mõtet, mis on kuulajatele tundmatu. Seetõttu sisaldab avaldus teabe täielikumat sõnastust, see on üksikasjalikum. Monoloog nõuab sisemist ettevalmistust, väite pikemat eelmõtlemist ja mõtte keskendumist peamisele. Ka siin on olulised mitteverbaalsed vahendid (žestid, miimika, intonatsioon), oskus rääkida emotsionaalselt, elavalt ja väljendusrikkalt, kuid neil on allutatud koht. Monoloogi iseloomustavad: kirjanduslik sõnavara, detailne lausung, täielikkus, loogiline täielikkus; süntaktiline disain (laialdane ühenduselementide süsteem); monoloogi sidususe tagab üks esineja.

Need kaks kõnevormi erinevad ka motiivide poolest. Monoloogkõnet stimuleerivad sisemised motiivid ning selle sisu ja keelelised vahendid valib kõneleja ise. Dialoogilist kõnet stimuleerivad mitte ainult sisemised, vaid ka välised motiivid (olukord, milles dialoog toimub, vestluspartneri märkused).

Järelikult on monoloogkõne keerulisem, suvalisem, organiseeritum kõneliik ja nõuab seetõttu spetsiaalset kõnekasvatust.

Vaatamata sellele olulisi erinevusi, dialoog ja monoloog on omavahel seotud. Suhtlemisprotsessis põimitakse monoloogkõne orgaaniliselt dialoogiliseks kõneks ja monoloog võib omandada dialoogilisi omadusi. Sageli toimub suhtlus monoloogilisadega dialoogi vormis, mil koos lühikeste märkustega kasutatakse üksikasjalikumaid väiteid, mis koosnevad mitmest lausest ja sisaldavad mitmesugust infot (sõnum, öeldu täiendus või täpsustus). L.P. Meie riigi üks esimesi dialoogiuurijaid Yakubinsky märkis, et dialoogi ja monoloogi äärmuslikke juhtumeid seovad omavahel mitmed vahevormid. Üks viimastest on vestlus, mis erineb lihtne vestlus aeglasem märkuste vahetamise tempo, suurem helitugevus, aga ka kõne läbimõeldus ja meelevaldsus. Sellist vestlust nimetatakse ettevalmistatud dialoogiks erinevalt spontaansest (ettevalmistamata) vestlusest.

Laste emakeele õpetamise metoodikas on eriti oluline arvestada dialoogilise ja monoloogilise kõne suhet. On ilmne, et dialoogilise kõne oskused ja võimed on monoloogi valdamise aluseks. Dialoogilise kõne õpetamise käigus luuakse eeldused jutustamise ja kirjeldamise valdamiseks. Sellele aitab kaasa ka dialoogi sidusus: vestluse teema poolt määratud märkuste järjestus, üksikute väidete loogiline ja semantiline seos üksteisega. IN varases lapsepõlves dialoogilise kõne moodustamine eelneb monoloogi moodustamisele ja hiljem toimub paralleelselt töö nende kahe kõnevormi arendamiseks.

Mitmed teadlased usuvad, et kuigi elementaarse dialoogilise kõne valdamine on monoloogi suhtes esmane ja selleks valmistub, sõltub dialoogilise kõne kvaliteet selle küpses arenenud vormis suuresti monoloogikõne valdamisest. Seega peaks elementaarse dialoogilise kõne õpetamine viima seotud monoloogi lausungi valdamiseni ja seetõttu, et viimast saaks võimalikult varakult kaasata laiendatud dialoogi ning see rikastaks vestlust, andes sellele loomuliku, sidusa iseloomu.

Sidus kõne võib olla situatsiooniline ja kontekstuaalne. Olukorrakõne on seotud konkreetse visuaalse olukorraga ega kajasta täielikult kõnevormide mõtte sisu. See on arusaadav ainult kirjeldatavat olukorda arvesse võttes. Kõneleja kasutab laialdaselt žeste, näoilmeid ja demonstratiivseid asesõnu. Kontekstuaalses kõnes, erinevalt situatsioonikõnest, selgub selle sisu kontekstist endast. Kontekstuaalse kõne raskus seisneb selles, et see nõuab väite konstrueerimist konkreetset olukorda arvestamata, tuginedes ainult keelelistele vahenditele.

Enamasti on situatsioonikõnel vestlus, kontekstuaalsel kõnel aga monoloogi iseloom. Kuid nagu rõhutab D.B. Elkonin, on vale samastada dialoogilist kõnet situatsioonikõnega ja kontekstuaalset kõnet monoloogiga. Ja monoloogkõne võib olla olustikulise iseloomuga. Seotud kõne olemuse arutamisel on oluline mõista mõistet "kõnekeel". Eelkooliealised lapsed valdavad ennekõike vestluslikku kõnestiili, mis on iseloomulik peamiselt dialoogilisele kõnele. Vestlusstiilis monoloogne kõne on haruldane, see on lähemal raamatukirjanduslikule stiilile.

IN pedagoogiline kirjandus sagedamini rõhutatakse koherentse monoloogikõne erilist rolli, kuid mitte vähem oluline pole dialoogilise suhtlusvormi valdamine, kuna laiemas tähenduses „Dialoogilised suhted... on peaaegu universaalne nähtus, mis läbib kogu inimkõne ning kõik suhted ja ilmingud. inimelu” (M.M. Bahtin).

Mõlema sidusa kõne vormi arendamine mängib lapse kõne arengu protsessis juhtivat rolli ja sellel on keskne koht üldises kõnearenduse töösüsteemis lasteaias. Sidusa kõne õpetamist võib käsitleda nii eesmärgina kui ka praktilise keeleomandamise vahendina. Areng erinevad küljed kõne on vajalik tingimus sidusa kõne arendamine ja samal ajal aitab kaasa sidusa kõne kujunemisele iseseisev kasutamineüksikute sõnade ja süntaktiliste struktuuride laps. Sidus kõne neelab kõik lapse saavutused oma emakeele, selle kõlastruktuuri, sõnavara ja grammatilise struktuuri valdamisel.

Sidus kõne täidab kõige olulisemat sotsiaalsed funktsioonid: aitab lapsel luua sidemeid ümbritsevate inimestega, määrab ja reguleerib ühiskonnas käitumisnorme, mis on tema isiksuse kujunemise määrav tingimus.

Samuti mõjutab sidusa kõne õppimine esteetiline haridus: ümberjutustused kirjandusteosed, iseseisvad lasteesseed arendavad kõne kujundlikkust ja väljendusoskust, rikastavad laste kunsti- ja kõnekogemust.

Sõltuvalt funktsioonist eristatakse nelja tüüpi monolooge: kirjeldus, jutustamine, arutluskäik ja kontaminatsioon (segatekstid). Koolieelses eas täheldatakse valdavalt saastunud väiteid, milles saab kasutada igat tüüpi elemente, kusjuures üks neist on ülekaalus. Õpetaja peab hästi teadma iga tekstiliigi tunnuseid: eesmärki, ülesehitust, iseloomulikke keelevahendeid, aga ka tüüpilisi fraasidevahelisi seoseid.

Kirjeldus on objekti staatiline omadus. Kirjelduses tuuakse esile üldine tees, mis nimetab objekti, seejärel kirjeldatakse olulisi ja sekundaarseid tunnuseid, omadusi ja toiminguid. Kirjeldus lõpeb lõpufraasiga, mis väljendab hindavat suhtumist teemasse.

Narratiiv on sidus lugu mõne sündmuse kohta. Selle aluseks on aja jooksul arenev süžee. Jutustuse eesmärk on jutustada arenevatest tegudest ja seisunditest (jutustus faktidest, sündmustest, olekust ja meeleolust, kogemustest).

Arutluskäik on materjali loogiline esitamine tõendite kujul. Põhjendus sisaldab fakti seletust, argumenteerib teatud vaatepunkti ning paljastab põhjus-tagajärg seosed ja seosed.

Ümberjutustamine on kirjandusliku teksti mõtestatud reprodutseerimine suulises kõnes. See on keeruline tegevus, milles on aktiivselt kaasatud lapse mõtlemine, mälu ja kujutlusvõime. Ümberjutustamise omandamiseks on vaja mitmeid oskusi, mida lastele spetsiaalselt õpetatakse: teose kuulamine, selle põhisisu mõistmine, esitusjärjestuse, autori teksti kõnemallide meeldejätmine, teksti mõtestatud ja sidus edasiandmine.

Ilukirjandusteoste ümberjutustamisel on positiivne mõju laste kõne sidususele. Lapsed järgivad kirjandusliku kõne mudelit ja jäljendavad seda. Tekstid sisaldavad kujundlikke kirjeldusi, mis äratavad lastes huvi, arendavad esemete ja nähtuste kirjeldamise oskust, täiustavad kõne kõiki aspekte ja teravdavad huvi keele vastu.

Lugu on teatud sisuga iseseisev üksikasjalik esitlus lapse poolt.

Eelkooliealiste laste sidusa kõne arendamise probleem on olnud suur väärtus kodu- ja välismaiste õpetajate töödes.

    Eelkooliealiste laste sidusa kõne arengu tunnused.

Sidusa kõne areng toimub järk-järgult koos mõtlemise arenguga ja on seotud laste tegevuse ja ümbritsevate inimestega suhtlemise vormide komplitseerimisega.

IN ettevalmistav periood kõne arendamine, esimesel eluaastal, otsese emotsionaalse suhtluse protsessis täiskasvanuga, pannakse alus tulevasele sidusale kõnele.

Emotsionaalses suhtluses väljendavad täiskasvanu ja laps erinevaid tundeid (rõõmu või pahameelt), mitte mõtteid. Tasapisi muutuvad täiskasvanu ja lapse suhted rikkamaks, laieneb esemete ring, millega ta kokku puutub, ja sõnad, mis varem väljendasid ainult emotsioone, hakkavad muutuma lapse jaoks objektide ja tegude tähistusteks. Laps valdab oma hääleaparaati ja omandab oskuse mõista teiste kõnet. Kõne mõistmine on suur tähtsus kogu järgnevas lapse arengus, on esialgne etapp kommunikatsioonifunktsioonide arendamisel. Areneb suhtluse eriliik, kus täiskasvanu räägib ja laps vastab näoilmete, žestide ja liigutustega.

Algul väga primitiivse mõistmise põhjal hakkab arenema laste aktiivne kõne. Laps jäljendab hääli ja helikombinatsioone, mida täiskasvanu hääldab, ja ta ise tõmbab täiskasvanu tähelepanu endale, mõnele objektile. See kõik on laste kõnesuhtluse arendamiseks erakordse tähtsusega: sünnib vokaalse reaktsiooni tahtlikkus, kujuneb selle keskendumine teisele inimesele, kõnekuulmine ja häälduse meelevaldsus.

Esimese eluaasta lõpuks - teise eluaasta alguseks ilmuvad esimesed tähendusrikkad sõnad, kuid need väljendavad peamiselt lapse soove ja vajadusi. Alles teise eluaasta teisel poolel hakkavad sõnad olema lapsele mõeldud objektide tähistused. Sellest hetkest alates hakkab laps kasutama sõnu täiskasvanu poole pöördumiseks ja omandab kõne kaudu võime täiskasvanuga teadlikuks suhtlemiseks. Tema jaoks on sõnadel terve lause tähendus. Järk-järgult ilmuvad esimesed laused, kõigepealt kahest ja kahe aasta pärast kolmest ja neljast sõnast. Lapse teise eluaasta lõpuks hakkavad sõnad grammatiliselt moodustuma. Lapsed väljendavad oma mõtteid ja soove täpsemalt ja selgemalt. Kõnel on sel perioodil kaks peamist funktsiooni: kontakti loomise ja maailma mõistmise vahendina. Vaatamata heli häälduse ebatäiuslikkusele, piiratud sõnavarale, grammatilisi vigu, see on suhtlus- ja üldistusvahend.

Kolmandal eluaastal areneb nii kõnest arusaamine kui ka aktiivne kõne kiires tempos, sõnavara suureneb järsult, lausete struktuur muutub keerukamaks. Lapsed kasutavad kõige lihtsamat, loomulikumat ja originaalsemat kõnevormi – dialoogilist, millega on esialgu tihedalt seotud praktiline tegevus laps ja seda kasutatakse koostöö loomiseks ühiste sisuliste tegevuste raames. See koosneb vestluspartneri poole pöördumisest, mis sisaldab palvet ja abi ning vastuseid täiskasvanu küsimustele. Selline grammatiliselt halvasti vormitud kõne väike laps situatsiooniline. Selle semantiline sisu on ainult seoses olukorraga. Olukorrakõne väljendab rohkem kui väljendab. Konteksti asendavad žestid, näoilmed ja intonatsioon. Kuid juba selles vanuses võtavad lapsed dialoogis oma väiteid konstrueerides arvesse seda, kuidas partnerid neist aru saavad. Sellest ka väidete ülesehituse elliptilisus, alustatud lause peatamine.

Koolieelses eas on kõne eraldatud otsesest praktilisest kogemusest. Selle vanuse põhijooneks on kõne planeerimisfunktsiooni tekkimine. IN rollimäng, koolieelikute tegevust juhtides, tekivad uued kõnetüübid: mängus osalejaid juhendav kõne, kõne - sõnum, mis räägib täiskasvanule muljetest, mis on saadud väljaspool temaga kokkupuudet. Mõlemat tüüpi kõne on monoloogi, kontekstuaalne.

Nagu näitas uurimus A.M. Leushina sõnul on sidusa kõne põhiline arengusuund see, et olustikukõne eksklusiivsest domineerimisest liigub laps kontekstuaalsele kõnele. Kontekstuaalse kõne välimuse määravad tema teistega suhtlemise ülesanded ja olemus. Muutused lapse elustiilis, kognitiivse tegevuse komplikatsioonid, uued suhted täiskasvanutega, uut tüüpi tegevuste tekkimine nõuavad arenenumat kõnet ja vanad vahendid situatsioonikõne ei anna väite täielikkust ja selgust. Kontekstuaalne kõne tekib.

Üleminek situatsioonilisest kõnest kontekstuaalsele kõnele toimub D. B. Elkonini sõnul 4-5-aastaselt. Samal ajal ilmnevad sidusa monoloogikõne elemendid juba 2-3 aastaselt. Kontekstuaalsele kõnele üleminek on tihedalt seotud emakeele sõnavara ja grammatilise struktuuri arenguga, keelevahendite meelevaldse kasutamise oskuse kujunemisega. Kuna kõne grammatiline struktuur muutub keerukamaks, muutuvad väited üha üksikasjalikumaks ja sidusamaks.

Varases koolieelses eas seostatakse kõnega vahetu kogemus lapsed, mis kajastub kõnevormides. Seda iseloomustavad mittetäielikud, määramata isikupärased laused, mis koosnevad sageli ühest predikaadist; objektide nimed asendatakse asesõnadega. Lapse lugudes põimuvad faktid antud teema materjalist faktidega, mis esile kerkivad isiklik kogemus.

Situatsioonilisus ei ole lapse vanuse absoluutne tunnus. Samade laste puhul võib kõne olla kas situatsioonilisem või kontekstuaalsem. Selle määravad ülesanded ja suhtlustingimused.

Järeldus A.M. Leushina leidis kinnitust M.I Lisina ja tema õpilaste uurimistöös. Teadlased on tõestanud, et kõne arengu tase sõltub laste suhtlustasemest. Avalduse vorm sõltub sellest, kuidas vestluskaaslane lapsest aru saab. Vestluspartneri kõnekäitumine mõjutab lapse kõne sisu ja struktuuri. Näiteks eakaaslastega suheldes kasutavad lapsed suuremal määral kontekstuaalset kõnet, kuna neil on vaja midagi selgitada, milleski veenda. Suheldes täiskasvanutega, kes neid kergesti mõistavad, piirduvad lapsed sagedamini olustikukõnega.

Koos monoloogikõnega areneb edasi dialoogiline kõne. Tulevikus eksisteerivad mõlemad vormid koos ja neid kasutatakse sõltuvalt suhtlustingimustest.

4-5-aastased lapsed osalevad aktiivselt vestluses, saavad osaleda rühmavestlustes, jutustada muinasjutte ja novellid, räägivad iseseisvalt mänguasjadest ja piltidest. Nende sidus kõne on aga endiselt ebatäiuslik. Nad ei oska õigesti küsimusi sõnastada, kaaslaste vastuseid täiendada ja parandada. Nende lood kopeerivad enamasti täiskasvanu eeskuju ja sisaldavad loogikarikkumist; jutu sees olevad laused on sageli seotud vaid formaalselt (sõnadega: veel, siis).

Lapsed oskavad vanemas koolieas aktiivselt osaleda vestluses, vastata küsimustele üsna täielikult ja täpselt, täiendada ja parandada teiste vastuseid, teha asjakohaseid märkusi, sõnastada küsimusi. Laste dialoogi olemus sõltub lahendatavate ülesannete keerukusest ühistegevus.

Paraneb ka monoloogkõne: lapsed valdavad visuaalsel materjalil ja ilma toetuseta erinevat tüüpi sidusaid väiteid (kirjeldus, jutustamine, osaliselt arutluskäik). Lastejuttude süntaktiline ülesehitus muutub keerukamaks ning keeruliste ja keeruliste lausete hulk suureneb. Märkimisväärsel osal lastest on need oskused aga ebastabiilsed. Lastel on raske oma lugude jaoks fakte välja valida, neid loogiliselt ja järjestikku järjestada, väiteid struktureerida ja nende keelelises kujunduses.

    Metoodika rahvaluule väikevormide kasutamiseks töös.

Koorid, lastelaulud, väikesed rahvalaulud lapsed kuulevad algusest peale varases eas. Täiskasvanud kasutavad neid lapse rahustamiseks, rõõmustamiseks või lihtsalt rääkimiseks. Sellised protsessid nagu riietumine, söömine jne nõuavad sõnade saatel. Ja siin on vene rahvakunst asendamatu. See aitab luua positiivset suhtumist. V. M. Fidjajevskaja kirjeldas tervet rühma suulisel rahvakunstil põhinevaid mänge.

Rahvaluuleteoste lugemine nõuab täiskasvanult suurt oskust. Vastavalt sisule, vormile, keelele, väljakujunenud traditsioonile hääldatakse lastelaulud ja laulud lihtsalt, hellalt, rõõmsalt, emotsionaalselt, lähedaselt elavale kõnekeelele. Lühikeste folklooriteoste lugemine toimub sooja vestluse vormis, rõõmsameelse, põnev mäng, kui sellega kaasneb sõna liigutusega, mis peab ühtima lapse liikumise või tegevuse hetkega. Nii et näiteks lasteaialaulu “Harakas - valgepoolne” lugemine toimub omamoodi mänguna õpetaja ja lapse vahel. Jutustama hakates hoiab täiskasvanu lapse käest peopesaga üleval ja liigutab seda mööda teist sõrme, justkui segades kujuteldavat putru. Sõnade “kinkisin selle” peale painutab ta sõrme teise järel, sõnade “sa oled väike” peale vibutab väikest sõrme.

Varases koolieelses eas lapsed ei taju kiiret kõnet (näiteks keeleväänajaid). Sel põhjusel loetakse sõime ja rahvalaule aeglaselt, selgelt, nii et iga sõna tähendus oleks lapsele selge. On vaja rangelt järgida loogilisi, psühholoogilisi ja rütmilisi pause, tuues selgelt esile lause põhisõna, nii et laps pööraks sellele tähelepanu ja et see talleneks tema mällu.

Lapsed peaksid hoolikalt valmistuma rahvaluuleteoste lugemiseks, mõtlema ette tehtavad toimingud läbi, jätma teksti kindlasti pähe ja jutustama ilmekalt.

Folkloristika mitmekülgsus avaldub ka selles, et täiskasvanu kasutab helikombinatsioone - viisijuppe - kombineerituna mänguvõtetega: plaksutab käsi, teeb kätega “tantsulisi” rütmilisi liigutusi, sealhulgas tantsuelemente. Lisaks saate rütmiliste helikombinatsioonide - lugudega aja jooksul kaasata rahvateoste väljapaneku rakenduslik loovus– maalitud puulusikad, viled, pesanukud.

Folkloori väikevorme saab kasutada enesehoolduse ja hügieenioskuste arendamiseks. Näita tööaktsioon lastesalmi või laulu saatel. Näiteks kätepesu õpetamisel ja rõõmsa meeleolu esilekutsumisel on moes lisada protsessi sõnadega: "Puhas vesi peseb Saša näo, Anetška peopesad ja Serjožka sõrmed." Kõik see aitab teil meeles pidada protseduuri järjekorda ja naljakas lastesalm. Selleks, et lapsed saaksid visuaalselt ette kujutada ühe või teise tegelase žeste, miimikat, kehahoiakut lasteaias või naljas ja tunneksid nende suhtumist temasse, võite kasutada "elavaid pilte". Näiteks lastelaulu “Harakas on valgepoolne” lugedes paneb õpetaja harakalapsed üksteise järel ja annab neile putru ning ütleb kõige viimasele: “kes ei teinud midagi,” "Oota natuke, siin on teie jaoks tühi pott." Sellised "elavad pildid" võimaldavad teil sisu õigesti mõista ja emotsionaalselt edasi anda.

Selleks, et nali, laul või muinasjutt lapse elus kindlalt kinnistuks, tuleb aidata tal selle sisu mõista. Ärge lihtsalt lugege seda, vaid mõelge, millises vormis seda esitada, et tekitada emotsionaalne reaktsioon. Näiteks lastelaulu “Kass läks turule” õppimisel võib kasutada kassimütsi ja pirukaid.

Rikkaim materjal kõlbeliste omaduste kasvatamiseks on vanasõnades ja ütlustes: "Vanasõna ei räägi." Rahvaluule annab suurepäraseid näiteid kõnest, mille jäljendamine võimaldab lapsel edukalt oma emakeelt valdada. Vanasõnu ja ütlusi nimetatakse rahvakunsti pärliteks, need ei mõjuta mitte ainult inimese meelt, vaid ka tundeid: neis sisalduvad õpetused on kergesti tajutavad ja meelde jäetud. Vanasõnad ja kõnekäänud on kujundlikud, poeetilised, varustatud võrdluste, erksate epiteetidega, sisaldavad palju personifikatsioone ja väikseid määratlusi. Neid saab kasutada igas olukorras. Neist saavad ustavad abilised raske töö ja sõbralikkuse kujundamisel. Neid saab kasutada erinevaid olukordi. “Tüdimusest võta asja enda kätte,” ütleb õpetaja ja pakub välja mõeldava ülesande (nukunurga koristamine), lapsed lähevad meelsasti tööle. Pärast töö valmimist saate vestelda, miks vanasõna nii ütleb. Ühine töötõhus meetod sõbralikkuse edendamine "Saage kokku, see ei ole liiga raske."

Mõistatused – kasulik harjutus lapse meele jaoks. Saate õpetada lapsi arvama, nagu soovitas E.I. Lauale pannakse mitu mänguasja, igaühe jaoks valitakse mõistatus: "Tuleb karvane, tuleb habemik, lehvitab nägudega, raputab habet, koputab kabjadega." Peame juhtima laste tähelepanu eredatele, kujundlik iseloomustus mänguasjad. Hiljem võid kutsuda lapsed ühe või teise mänguasja jaoks mõistatuse välja mõtlema. Mõnikord võib õppetundi alustada mõistatusega. Lapsed peavad ära arvama, mida nad joonistavad ja skulptuurivad.

Rahvaluule väikevormide teoste kasutamist vanemas koolieas lastele võib lisada folkloorimatiinidesse, õhtutesse, meelelahutustesse, etendustesse, näiteks: “Vanaema õues”, “Töö toidab, aga laiskus rikub” (autor L. Isaev) , “Teispool ääremaa” ( autor N. Ljubitšenko) jt.


Avatud arendustunni kokkuvõte kõne loovus eelkooli rühma lapsed.
Ülesanded:
Tugevdada tuttavate muinasjuttude äratundmise ja nimetamise oskust;
Jätkake laste harjutamist sõnade koordineerimisel lauses;
Arendada loova mõtlemise oskust;
Parandada oma arvamuse avaldamise oskust;
Aktiveerige sõnavara;
Arendada kujutlusvõimet, emotsionaalset taju, kujutlusvõimet;
Tõsta üles suhtlemisoskused, soov aidata, armastus muinasjuttude vastu.
Eeltöö: Muinasjuttude lugemine, tegelaste tegelaste ühine arutelu, uute lõppude väljamõtlemine: väljendite aktiveerimine. kuldne süda", "jäine süda", reageerimisvõime. Materjal: Didaktiline nukk Kuzya, kivi, millel on kiri, maalitud rinnus täidetud mitmevärviline jää, maagilised esemed, "muinasjuttude raamat", ekraan, jalanõud, luud, Baba Yaga mask, helifragmendid tunni edenemisest:
- Tere, poisid! Tere, kallid täiskasvanud! Töötan lasteaias. Minu lapsed, nagu sina, on 6-7 aastased. Mul on ka sõber Kuzya, ta on väga uudishimulik ja teab kõiki maailmas. Ta rääkis mulle teie kohta palju huvitavat ja ma tahtsin teiega kohtuda. Kuid ma ei tulnud teie juurde üksi, vaid kellega...saate teada veidi hiljem, pärast mängu “Pane oma nimi” (mängu eesmärk: lastega tutvumine, ühistegevuste korraldamine).
- Mul on väga hea meel teiega kohtuda. Tulin koos Kuzyaga. Ta on teile valmistanud üllatuse. Kas soovite teada, milline (Õpetaja juhatab lapsed rühma, mille sissepääsu juures on kirjaga kivi) Siin on imed, mingi kivi, nagu muinasjutus: "Kui sa? mine otse, aitad sõbra hädast välja. ilus mänguasi sa leiad.” Millise tee me valime? Miks? (Laste vastused). See on õige, sõber ei tee sulle kunagi haiget, ta tuleb sulle alati appi. On ütlus: "Kui sa eksid, aga aita oma sõpra." Niisiis, valisime tee - läheme otse oma Kuzasse. Ja siin kohtub Kuzya meiega. (Kuzya istub rinnal). Tere, Kuzya, kui ilus maalitud rind sul on. Huvitav, mis seal on, lapsed, mis te arvate? (Laste vastused). Õpetaja võtab Kuzya käte vahele ja ütleb tema nimel: "Ma olen teile uue valmistanud." huvitav muinasjutt, ta on rinnus. Kõik inimesed armastavad muinasjutud ja muinasjutud on kõigiga sõbrad, nad on vajalikud, nagu tere päikesele, ja kui sa armastad muinasjutte, räägivad nad sulle: sellest, mis juhtus, ja võib-olla mitte - üks, kaks, kolm, neli, viis lugu." Õpetaja avab kasti. - Oh, mis see on? Maagilise muinasjuturaamatu asemel on ainult jäätükid: külm, terav. Mis sa arvad, mis juhtus? Kes sattus Kuzya muinasjutukirstu, varastas kõik tema muinasjutud ja külmutas kõik siin? (Laste vastused). Kuidas saate teada, kes see on? Jah, lapsed, me ei saa ilma maagiata hakkama. Võtame taldriku koos õuna valamine, see aitab meid. Räägi minuga võlusõnad: “Veere, rulli, vala õuna, hõbedane alustass, näidake meile linnu ja põlde, näidake meile metsi ja meresid, näidake meile mägede kõrgusi ja taeva ilu, kõike meie kallist Ema-Venemaalt. Lapsed, kas te näete midagi? (Laste vastused – Ja ma näen Lumekuningannat, tema vanker tormab, hobused on valged, lakad lumised). Ta lendas kolmekümnendasse kuningriiki. Mis võiks juhtuda? (Ta võib kõiki külmutada, headel kangelastel on jäine, külm süda, nad on kurjad ja kavalad). Peame minema kolmekümnendasse kuningriiki, et aidata muinasjutukangelasi. Otsime üles lumekuninganna ja tagastame Kuza võlumuinasjuttude raamatu. Aga kuidas teda võita? (Lumekuningannal on külm, jäine süda, ta kardab soojust, lahkust, kuuma, kaastundlikku südant). Võluloits aitab meil jõuda muinasjutulise olekuni. Õpetaja viib läbi kehalise tunni ("muinasjuttu sukeldumine"):
Kui usute muinasjuttu kogu südamest,
Uksed avanevad maagilisse maailma!
Sinna pääsete lihtsalt
Võluvaiba lennukil
Lendaval suurel laeval,
Või Baba Yaga luudal,
Parvel piimajõel
Ja ratsutades väikesel küürakas hobusel,
Firebirdil saate lennata muinasjuttu,
Võite minna Kolobokaga sõitma,
Sisse saab sõita nagu elevant siilile.
Oh! Tundub, et oleme juba muinasjutus (Sisene raiesmikule).
-Vaata, maja (ekraan). Kes selles majas elab? Kuidas sa arvasid?
Mis on Baba Yaga maja nimi? Õpetaja pakub istuda maja lähedal lagendikul, läheb sirmi taha, võtab maski ja ütleb:
"Ma olen Baba Yaga, luu jalg, kus on mee- ja tarretisekallaste jõgi, olen seal elanud sajandeid. Jah, jah! Ära karda mind, ma olen lahke. Miks sa tulid kolmekümnendasse kuningriiki? Kas proovite asjadest aru saada või põgenete töölt? (Lapsed räägivad, et tulid muinasjutte kurja nõia käest päästma).
- Ma aitan sind. Aga kõigepealt sooritage minu testid. Lahti mu muinasjutt.
"Salat muinasjuttudest." Kunagi elasid vanaisa ja naine ning neil oli kana Ryaba. Kord munes kana muna. Naine pani selle aknale jahtuma. Ja vanaisa läks kaalikat tõmbama. Ta tõmbab ja tõmbab, kuid ta ei saa seda välja tõmmata. Lapsed kutsuvad neid muinasjuttudeks.
- Hästi tehtud, sa tead muinasjutte. Nüüd mõistatus muinasjutukangelaste kohta. Nagu muinasjuttudes kutsutakse: hiir (norushka), jänku, hunt, rebane, Baba Yaga (luust jalg), konn - viimane test. Mitu aastat ma siin elanud olen, pole ühtegi head sõna kuulnud. Ja kutsuge mind hellalt (lapsed kutsuvad mind).
"Noh, ma näitan teile teed, minge otse ja ärge pöörake kuhugi." (Lapsed lähevad kaugemale ja näevad võrgus ämblikku). Vaata, meie teel on ämblik. Mida teha? Ta ei lase meid läbi. (Laste soovitused). Ma kardan, et maagilised objektid meid siin ei aita, kuna ämblik ise on võlur. 1. Teeme ämblikule midagi toredat, palume tal enda eest mööduda muinasjutu kangelane(lapsed nimetavad oma kangelast ja paluvad tema nimel ämblikul nad läbi lasta). 2. Mängime ämblikuga. Sõrmede võimlemine"Ämblik." Võime edasi minna. - Tõenäoliselt tunnete, kui külmaks ja niiskeks on muutunud Lumekuninganna kuskil lähedal. 0. vaata kui imelikud need jäätükid on. Mida me saame teha? (Proovige neid ühendada). - Vaata, meil on süda. See on lahkuse süda. See saadab kõigile oma soojust ja lahkust.
(Äkki veereb pall laste poole.) - Ja siis, kuskilt veeres välja pall. Muinasjutt ise aitab meid - see näitab meile teed, järgigem võlupalli. Kuhu iganes ta läheb, seal on Lumekuninganna. Vaata – see on tema loss. Aga ta näeb imelik välja, mis temaga juhtus? (sulanud). Miks? Kuidas sa arvad? Mida Lumekuninganna kõige rohkem kardab? (Soojus, lahkus, soe, kaastundlik süda). Õpetaja võtab lossist välja raamatu. - Ja siin on nõbu maagiline muinasjuttude raamat. (Nad võtavad raamatu, ütlevad võlusõnad ja naasevad). - Võtke raamat, Muinasjutud, muinasjutud, imede laat, Maagiline maailm, mitmevärviline mets Muinasjuttude tiivad kahisevad vaikselt, see tähendab, et nad kiirustavad meile külla , kõlab rahulik muusika). Majal on aken. Joonistage sellesse oma lemmikmuinasjututegelane ja ta elab teie majas ja
sind aidata. Mul on aeg minna tagasi oma laste juurde, hüvasti poisid


Manustatud failid

Vanema rühma laste kõneloovuse arendamise õppetunni nr 2 kokkuvõte teemal: “Õpetame kunstnik Kistochkinit luuletama” (õpetaja Gulnara Mansurovna Galeeva) Programmi sisu: 1. Edendada kõneoskuste arengut lapsed loovus(lihtsate luuletuste kirjutamine). 2. Tugevdada laste oskust kasutada kõnes sarnase ja vastupidise tähendusega sõnu. 3. Tugevdada laste oskusi piltide leidmisel (sõnastikuriimid): rehv-auto; auru samovar; kummeli tass; sukbadger. 4. Tugevdage poeetiliste ridade lõpetamise oskust, valides õigeid sõnu mitte ainult riimi järgi. Aga ka tähenduses. 5. Kasvatage soovi sõpra aidata. Materjal: Kunstnik nukk Kistochkin; kiri, pilt “Kass aknal”; leht riimide kujutistega "Riimid pildil". Sõnavaratöö: Sünonüümid: kass - särav, punane, tuline; pulstunud, kohev; Antonüümid: kohev - sile; rõõmsameelne - kurb; vallatu – rahulik. Metoodilised võtted: visuaalse materjali kasutamine (“Riimid pildil”, “Kass aknal”); Üllatushetk - kunstnik Kistochkin; Sõnamängud “Ütle vastupidist”; "Ütle mulle, milline"; Üldistamine; julgustust, kunstilist väljendust. Eeltöö: Kassipoja vaatlemine; luule lugemine; tutvumine poeetide loominguga; kõnemängud; korraldatud hariv kõnetegevus. Individuaalne töö: abi suunavate küsimuste korral, nõustamine lastele, madal tase arengut. Edusammud: Kasvataja: Poisid, tulge täna meie juurde lasteaed tuli taas kiri kunstnik Kistochkinilt. Ta tänab meid, et vastasime tema palvele ja kirjutasime sügisest luuletusi, mistõttu sai ta välja anda raamatu oma illustratsioonide ja meie luuletustega. Ta kirjutab ka, et talle meeldisid luuletused nii väga, et ta tahtis kindlasti meiega tuttavaks saada, mistõttu otsustas ta ise meile külla tulla. (kostab koputus, ekraani tagant ilmub nukk - kunstnik Kistochkin). Kistochkin: Tere, poisid! Mul on väga hea meel, et sain teile külla tulla. Sa saatsid mulle imelisi luuletusi, kuidas sa suutsid neid koostada, kuna oled ju veel väike? Koolitaja: Kallis kunstnik, sa ei pea olema täiskasvanud, et luuletada. Teil peab olema inspiratsiooni ja loomulikult teadmisi teatud reeglitest. Liituge meiega ja saate valmistuda kõne loovuseks. Kistochkin: Aitäh! Olen väga huvitatud. Kasvataja: Poisid, istuge toolidele ja kõigepealt teeme väikese soojenduse: - öelge mulle, millest meie kõne koosneb? Lapsed:…………………………………………. Koolitaja: Mis sõnad seal on? Lapsed:…………………………………………. Koolitaja: Mida need sõnad tähendada võivad? Lapsed:…………………………………………….. Kasvataja: Jah, sõnadega saab tähistada objekte, nähtusi, objektide tegevusi, nende märke. Palun proovige mulle näiteid tuua. Lapsed: …………………………………………….. Kasvataja: Hästi tehtud! Sa tegid head tööd ja nüüd soovitan teil mängida mängu: "Ütle vastupidist" Suur - väike; pikk - lühike; kitsas lai; kohev - sile; rõõmsameelne - kurb; hell - ebaviisakas; hea - kuri; vaikne - vali. Koolitaja: Ja nüüd proovime teha sama asja poeetilises vormis. Poeetilise rea lõpuleviimiseks peate valima vastupidise tähendusega sõna. "Ma ütlen sõna kõrgelt ja sina vastad (madal), ma ütlen sõna kaugel ja sina vastad (sulge), ma ütlen sulle sõna, argpüks, sa vasta (julge), nüüd ütlen ma alguse ja sina vastad (lõpu). Hästi tehtud, olete õigesti valinud vastupidise tähendusega sõnad ja nüüd soovitan teil mängida teist mängu nimega "Ütle mulle, milline neist on", aga kõigepealt kuulake luuletust "Hommik" "Mis hommik täna on?" ” Täna halb hommik, on igav hommik ja tundub, et hakkab vihma sadama. Miks on halb hommik? Täna tere hommikust , täna on meeleolukas hommik ja pilved eemalduvad! Täna pole päikest, täna pole päikest, täna on sume, hall, pilvine päev. Miks päikest ei tule? Ilmselt on päikest, kindlasti on päikest ja jahedat sinist varju!“ Koolitaja: Poisid, millest see luuletus räägib? Lapsed:…………………………………………….. Kasvataja: Just, ilma kohta, hommiku kohta. Aga miks näeb üks inimene halba, halli, pilvist hommikut. Ja teine ​​on hea, rõõmsameelne, rõõmus, särav, soe. Kistochkin: Kas ma võin proovida sellele küsimusele vastata? Arvan, et kõik sõltub inimese tujust, tema ellusuhtumisest. Kasvataja: Noh, ma olen sellega nõus ja teie, poisid? Lapsed:…………………………………………… Kasvataja: Nüüd, poisid, proovige kirjeldada nähtust ja valida lähedased sõnad: Öö (mis?) on pime, läbitungimatu, must. . Kuu (mis?) on suur, ümmargune, tohutu... Ema (mis?) on lahke, südamlik, armas..... Okei, poisid, ma näen, et teate, kuidas sõnu valida, objekti või nähtust kirjeldada . Ja nüüd on meil aeg veidi puhata. Kehalise kasvatuse tund: “Tuul puhub meile näkku” Kistochkin: kui huvitav sul läheb, mulle väga meeldib. Sain isegi aru, et luuletamiseks tuleb osata valida tähenduselt lähedasi ja vastupidise tähendusega sõnu. Koolitaja: Kallis kunstnik! Luule kirjutamiseks on vaja palju teada. Küsime poistelt, mida täpselt: Lapsed: (soovitatud vastused): 1. Kasutage kõnes ilusaid sõnu ja väljendeid. 2. Märka huvitavaid asju tavalises. 3. Jälgige. 4. Valige riimid. Kistochkin: Ma tean, kuidas tavalises huvitavaid asju märgata ja jälgida, sest olen kunstnik. Sa õpetasid mind välja mõtlema lähedase tähendusega ja vastupidise tähendusega sõnu. Mis on riimid? Lapsed: ...................... vastavalt nende tähendusele. Kui valite vale riimi, pole tulemuseks luuletus, vaid jama. Kuulake Nikolai Krasilnikovi kirjutatud ridu: „Luuletaja tõi küttepuid ja küünla ning süütas õhtul jõe (ahju). Mesilane teeb tiiru üle lille ja kiirustab siis lille poole. Oma proboscis kannab ta kuldset magusat jääd (mesi)” Kistochkin: Riime on väga raske valida. Koolitaja: Nüüd aitan teid natuke, vaadake seda plakatit, see näitab pilte, proovige neid paarikaupa ühendada, moodustades riime. (tass - kummel; kass - korv; oks - mäger; rehvimasin; samovar - aur). Nüüd proovige nende riimide abil lõpetada fraasid: - Sõitsin autoga, mu rehv läks katki. - Ma murdsin täna tassi ja sellel oli kummel. - Ma jäin oksa külge kinni ja selle all istus mäger. - Leidsin täna kassi ja panin korvi. Kehalise kasvatuse tund: “Kass kõndis mööda teed” Kistochkin: Poisid, ma õppisin täna nii palju, tänan teid väga, et kutsusite mind endaga trenni tegema. Kuid mul on teilt väike teene paluda. Mu armsal kassil on homme sünnipäev. Vaata, ma joonistasin ta portree, oleks tore, kui sina ja mina talle kingituseks luuletusi kirjutaksime. Kasvataja: Noh, poisid, proovime oma sõpra aidata. Soovitan teil portree hoolikalt uurida ja leida pildilt riimivad sõnad (samovar - aur; moos - sünnipäev; laud - põrand; kass - kohev kõht). Lapsed: seejärel esitlevad lapsed oma kõneloomingu versioone (lasteluuletused on toodud lisas) Kistochkin: Aitäh, poisid, aga nüüd on aeg kiirustada, lähen ja valmistan oma lemmikule puhkuse ette. Koolitaja: Kunstnik Kistochkinile meeldisid teie luuletused väga, ma arvan, et need meeldivad ka kassile. Tänan teid hea töö eest. Lisa: 1. Plakat “Riimid pildil” 2. Maali “Kass” Lasteluuletused: Nastja Plotnikova: “Kass istub laua taga ja vaatab tassi. Laual on moos, varsti on sünnipäev!” Ženja Romanov: "Samovar juba keeb, tass laual, kass ootab oma sünnipäeva, bageli ja moosi päeva!" Maša Sulekova: "Kassil on sünnipäev, kiisu vaatab aknast välja, joob tassist teed ja kutsub külla Nastja Yudina: "Kell lõi sünnipäeva, moos on laual ja samovar on juba valmis, kass ootab kõiki kasse külla Belov Arnold: "Sünnipäev!" Sünnipäev! Bagelite ja moosi päev! Kiisu ootab külla sõpru ja kingitusi külalistelt" Maxim Lavrov: "Meie kohev hall kass armastab väga oma sünnipäeva, valmistame maiustusi, et suu naerataks"



Mida muud lugeda