Keskkonnaringide programmid koolis. Keskmise eelkooliealiste laste keskkonnahariduse ringi "Noored ökoloogid" pikaajaline planeerimine

Keskkonnaringi “Minu sünnimaa” sisu ja korraldusvormid

Enne ringi korraldamisega töö alustamist a ettevalmistustööd. Selleks ennekõike abiga postkastid pealkirjaga “Ma tahan teada kõike”, selgitasime välja laste huvid. Lastel paluti kirjutada oma kirju ja küsimusi, mis neid huvitasid. Sõnumeid oli väga erinevaid. Lapsi huvitas kõik: "Kust tulevad pilved?", "Miks lilled öösel sulguvad?", "Miks sajab suvel rahet?", "Miks on talvel külm ja suvel soe?" , "Kus on kala kõrvad?" jne. Küsimused ei olnud tavalised ja huvitavad, see viitas laste soovile õppida tundma ümbritsevat maailma.

Siis klassis kujutav kunst Kutsusime lapsi üles joonistama pilti teemal “Minu kodumaa”. Õpilaste kujutlusvõime on väga rikas, nii et nende joonistustes nägime jõge, rohelist metsa, mitmevärvilist heinamaad ja nende kodutänavat, väike maja ja õhuke tee, oma kool ja palju muud.

Tunni lõpus riputati kõik õpilaste joonistused tahvlile, saime ühe suure pildi, millel oli kujutatud lastele väga südamelähedast piirkonda.

Ringi loomise vajaduse väljaselgitamiseks viisime läbi ka lapsevanemate ja õpetajate küsitluse, millest selgus, et nii lapsevanemad kui ka õpetajad mõistavad keskkonnaprobleemide tähtsust ja asjakohasust, sellega seoses soovivad lapsevanemad, et nende lapsed õpiksid ringis. , ja õpetajad tahaksid kruuse organiseerida, kuid põhjus on piiratud ajas ja probleem pole välja kujunenud, samuti madal palgad. Nii selgitasid õpetajad klubilise tegevuse vähesust.

Saanud andmed laste huvi ja vanemate soovi kohta, pidasime võimalikuks välja töötada „Minu sünnimaa“ ringi programmi, sisu ja metoodika.

Klubi programm “Minu kodumaa”

"Lille puudutades puudutame tähti.

Lõppkokkuvõttes saab loodus

ainult armastust saab päästa"

Jean Dorst.

Ringi “Minu sünnimaa” programmi seletuskiri on toodud lisas. Ringi tegevused on välja toodud olemasoleva raames õppekava algkool, mille eesmärk on silmaringi laiendamine, jätkusuutliku isikliku huvi kujundamine nooremad koolilapsed keskkonnaprobleemidele, arendades lastes vastutustundlikku huvi keskkonna, selle kaitsmise ja parandamise vastu.

Organisatsiooni põhimõtted:

· klubis osalevad kolmanda klassi õpilased;

· osalejate arv kuni 20 inimest;

Kursuste sagedus: 1 kord nädalas.

Tegevusvormid: põhimõttel “lihtsast keerukani”, rõhuasetusega praktilisel tegevusel ja laste isiklikul kogemusel.

Tähelepanekud: hooajalised ja muud:

Klassid klassiruumis ja metsloomade alal;

jalutada õues;

Loomingulised ülesanded;

Jutu- ja rollimängud;

Jutu- ja rollimängud;

Keskkonnameetmed;

Loodusteemaliste kunstiteostega tutvumine.

Loodusalaste teadmiste süsteem;

Looduses eksisteerivate suhete mõistmine, looduse vastastikuse mõju inimesele ja inimese loodusele teadvustamine;

Lastes positiivse suhtumise kujundamine loodusesse;

Soov järgida reegleid ja keelde, soov hoida ja kaitsta loodust.

Igas vanuses kooliõpilaste keskkonnahariduses on suur roll praktilisel ja uurimistööl. looduslikud tingimused. Õpilase klassiruumis omandatud teoreetilised teadmised peaksid saama aluseks looduses toimuvate protsesside ja nähtuste iseseisvaks hindamiseks, oma uuringute, vaatluste läbiviimiseks ja vaatluste tulemuste üldistamise võimaluseks. Sageli uurivad lapsed loodust ainult raamatute järgi, oskavad küll määrata loomade ja taimede nimesid, kuid ei tunne neid looduses ära. Usume, et probleemile vähemalt privaatset lahendust saab aidata nooremate kooliõpilaste uurimistöö meie programmi raames.

Tabel 1 Ringi programm ja teema “Minu kodumaa”

Eesmärgid

Võimalikud tegevusvormid

Arenenud teadmised ja oskused

Tundide arv

Mis meid ümbritseb

Aken loodusesse

Eesmärk: õpetada lapsi konkreetsete esemete näitel, suhtlema loodusega, kujundama sellesse hoolivat suhtumist.

Ekskursioon küla ümbrusesse (mets, jõgi, raiesmik jne)

Oskus hinnata inimese ja looduse vastasmõju fakte. Kultuuriline käitumine looduses.

Teekond sügisest talve

Eesmärk: arendada huvi looduse mõistmise, selle saladuste avastamise vastu, kujundada ettekujutus looduse terviklikkusest ja ühtsusest ning selle eest hoolitsemine.

Ringkäik kooli territooriumil

Teadmised hooajalised muutused taimede ja loomade elus; loomade ja taimede vahelised suhted.

Sügistööd

Eesmärgid: õpetada lapsi määrama töö eesmärki, tegema koostööd, harima sõbralikud suhted, arendada oskust näha, kus abi vajatakse.

Köögiviljadest ja puuviljadest käsitöö valmistamine

Põhjus-tagajärg seoste loomine looduses, erakordse avastamine tavalises ja tuttavas; inimese sekkumisest tingitud muutuste ennustamine looduskeskkonnas.

Köögiviljade fantaasiad

Arendada õpilastes loovust, leidlikkust, kannatlikkust, visadust, õpetada ühistegevus rühmas, oskus töötada erinevad materjalid ja tööriistad.

Reisimine (kirjavahetus) aastaaegade ning neile iseloomulike märkide ja nähtuste maailma.

Hooajalised nähtused

Süvendada ja üldistada laste teadmisi hooajalistest nähtustest looduses, põhjus-tagajärg seostest; arendada looduses suhete loomise oskust

Hämmastav on lähedal

Eesmärk: arendada vaatlusoskust ja oskusi teadustegevus, arendada imetlust looduse ilu vastu.

Inimese poolt põhjustatud looduses esinevate häirete määramine; nõuetekohane vee ja elektri kasutamine; toataimede eest hoolitsemine, nende ehituslike iseärasuste äratundmine ja eristamine.

Kes see on? Mis see on?

Eesmärgid: kujundada usk keskkonnakäitumise vajalikkusesse igapäevaelus, ettevaatlik suhtumine objektidele.

Mäng, vestlus kõige tavalisematest igapäevastest nähtustest, kuid neile ebatavalise lahendusega

Neljajalgsetele sõpradele osutatakse hoolt ja tähelepanu

Ebatavaline, salapärane, südamlik, truu

Säilitada õpilastes huvi loomamaailma vastu, kasvatada imetlust ja imestust loomade võimete vastu.

Vestlus suurepärastest tõelistest sõpradest.

Kust tulevad toataimed?

Laiendage laste arusaamist toataimedest ja nende eest hoolitsemise omadustest.

Mäng on reis ümber maailma.

Roheline sõber

Eesmärk: moraalse, keskkonnale orienteeritud suhtumise kujundamine taimedesse kui elusolenditesse.

Oskus hinnata taimede rolli inimeste ja loomade elus, soov pidevalt taimede eest hoolitseda. Kaitske loodusvarasid ja hoolitsege nende eest

Reisimine mööda ökoloogilist rada

Eesmärgid: tutvustada õpilastele meie riigi punast raamatut, sisendada loodusearmastust ja austust kõige elava vastu.

Mäng – teekond

Maailma avamine

Tutvustada õpilasi looduses käitumisreeglitega ja taimede mitmekesisusega kodumaa

Matinee: "Reaalajas ajalehe lugemine"

Ümbritseva reaalsuse vaatlemine on sügav mõju peal terviklik areng lapse isiksus. Vaatlusprotsessi ajal lülitatakse kõik lapse analüsaatorid sisse: visuaalne - laps näeb uuritava objekti suurust; kuuldav - kuuleb tuule häält, lehtede kahinat jne. Maitse võimaldab peenelt eristada soolast ja magusat maitset, maasikate ja allikavee maitset. Puutetunne on lapse teine ​​silm, ta tunneb puude koort, liivaterasid. Pole ime, et K.D. Ushinsky kirjutas, et laps "mõtleb vormides, värvides ja helides".

“Minu sünnimaa” ringiprogrammi elluviimine hõlmab erinevaid vorme ja meetodid. Lapsed omandavad keskkonnaalaseid teadmisi ja oskusi mitte ainult spetsiaalselt korraldatud tundides, vaid ka jalutuskäikudel, ekskursioonidel, telesaateid vaadates, raamatuid lugedes. Palju tähelepanu antakse praktiline tegevus lapsed koos õpetajaga: vaatluste läbiviimine, katsete mängimine, kooliõue haljastamine jne.

Pakutakse loominguline kasutamine ringi programm õpetaja poolt: ta saab, võttes arvesse tundidele eraldatud aega, samuti laste arengutaset ja enda treenitust, valida teatud hulga teavet. Suurima efekti saab süstemaatiliselt lastega ringiprogrammi “Minu kodumaa” järgi töötades.

Klubikursus otsustab järgmised ülesanded:

1. Laste ökoloogiliste ideede laiendamine, kasutades materjali, mis on lühike ja noorematele lastele kättesaadav koolieas. Meid ümbritseva maailma kohta ideede sügavama assimilatsiooni, kinnistamise ja edasiarendamise tagamine.

2. Õpilaste erinevate praktiliste ja uurimistegevuste korraldamine õppe- ja keskkonnakaitse alal.

3. Nooremate kooliõpilaste keskkonnavastutuse sisendamine tööprotsessis.

Ringi töös kasutame erinevaid meetodeid: ekskursioonid, vaatlused, katsed, praktilised tööd. Rakendame kõiki neid meetodeid nii, et oleks tagatud suurim tegevus lapsed, huvi töö vastu, algatusvõime, vaatlus- ja mõtlemisvõime arendamine.

Iga tund koosneb kahest osast, millest esimene on suunatud uute keskkonna- ja moraalikontseptsioonid, sobivate tunnete kasvatamine. Teine tutvustab tähelepanelikkuse elementi, suurendades lapse aktiivsust. Nende hulka kuuluvad konkursid, viktoriinid, teemakohane joonistamine, aga ka praktilised tegevused keskkonnaseisundi uurimiseks ja parandamiseks.

Iga ringi liige peab teemakohaste tähelepanekute päevikut. Päevik sisaldab märkmeid, visandeid ja väljavõtteid raamatutest. Laste töö põhineb nende endi tähelepanekutel, kuid see ei tähenda, et lapsed peaksid kõigele ise jõudma, enda järgi isiklik kogemus. Nad peavad saama oma töös kasutada teiste laste kogemusi.

Voolu sees ring ei sulgu igapäevane töö. Ta valgustab teost sisse kooli seinaleht, kooliõhtutel viib läbi seltskondlikke ettevõtteid. Teemakohaste vaatluste tulemused esitatakse kogumike, herbaariumide, visuaalsete tabelite jms kujul. Ekskursioonid loodusesse võimaldavad tunnetada ümbritsevat maailma, tuvastada seoseid erinevate objektide ja nähtuste, inimtegevuse ja looduse vahel. Saadud materjali analüüsitakse, süstematiseeritakse ja arutatakse ringitundides. Silmaringi laiendamiseks ja kodulooliste teadmiste süvendamiseks viime muuseumisse süstemaatiliselt ekskursioone. Peame mängu üheks keskkonnahariduse oluliseks komponendiks, kuna mäng pole ainult meelelahutus, vaid ka eriline meetod noorukite kaasamine loominguline tegevus. Põnevad võistlused mänguvõistlused mida me pidevalt teostame suurepärane võimalus kaasamine keskkonnatööd suur numberõpilased. Ring “Minu kodumaa” on üks koolivälise tegevuse vorme, mis võimaldab jõuda maksimaalne summaõpilastel, aidata neil oma võimeid täiel määral realiseerida ja selgitada välja nende hulgast kõige erudeeritumad. Õpilaste osalemine ringis äratab nendes huvi kognitiivne tegevus, aktiveerib eneseharimise protsesse, tekitab kollektivismi ja seltskonnatunde. Ökoloogiline ring - tõhus meetodõpilastesse kodumaa-armastuse sisendamine, füüsilise ja vaimne tervis, nende esteetiliste ja moraalsete omaduste arendamine. Laste keskkonnahariduse protsess algklassid Keskkool täiustatakse ja arendatakse pidevalt, sealhulgas protsessi käigus rühmatöö. Analüüsides keskkonnahariduse ja -koolituse valdkonnas kogunenud teooriat ja kogemusi, oleme ringi „Minu sünnimaa“ raames empiiriliselt välja selgitanud sellise töö olulisuse nooremate kooliõpilaste keskkonnateadlikkuse taseme tõstmisel.

keskkonnahariduse ringi õpilane

Eelarveseisund haridusasutus lisaks kutseharidus(täiustatud koolitus) spetsialistid "Kuzbassi piirkondlik haridustöötajate täiend- ja ümberõppe instituut"

Süvaõppe teaduskond

Psühholoogilise, sotsiaal-pedagoogilise, üld- ja eri(parandusliku) hariduse osakond

Klubiprogramm 7.-9.klassi õpilastele

eriline paranduskool– internaatkoolVIII lahke

"Noored ökoloogid"

Teostaja:

Kalitova E.A. õpetaja

Munitsipaalharidusasutus "Chebulinskaya (õige)

eriinternaatkool

VIII liik

Konsultant:

Zaglyada L.I.

metoodik, osakonna dotsent

1. Selgitav märkus………………………………………………..3-5

2. Haridus- ja teemaplaan………………………………………………..6

3. Kalender – teemaplaneering……………………………………………………………7-8

4. Programmi kokkuvõte………………………………………..9-11

5. Märksõnad ja mõisted………………………………………………………………..12

6. Viited………………………………………………………….13

7. Lisa………………………………………………………………..14

Selgitav märkus

Looduskaitse probleem on üks enim praegused probleemid kaasaegsus, seetõttu tuleb puuetega lapsi õpetada armastama loodust, kaitsma ja suurendama oma sünnimaa loodusvarasid.

Keskkonnaharidus ja elanikkonna keskkonnaharidus peaksid muutuma pidevaks ja universaalseks ning selle esimeseks lüliks on laste keskkonnaharidus haridusasutustes. Lisaks on keskkonnauuringud suurepärane ravim selliste arendamiseks vaimsed protsessid, nagu tähelepanu, mälu, mõtlemine.

Keskkonnahariduse eesmärk on inimliku, sotsiaalselt aktiivse isiksuse arendamine, kes on võimeline ümbritsevat loodust mõistma ja armastama ning sellesse hoolivalt suhtuma.

Selle programmi asjakohasus on seotud üha süvenevate vastuoludega inimtegevuse ja keskkonnaseisundi ning selles toimuvate muutuste vahel. Lapsed ei õpi mitte ainult tundma keskkonnaalased eeskirjad, vaid õpib nendega oma tegevustes arvestama. See aitab teil mõista peamist: inimene on osa loodusest, mitte selle omanik. Lisaks teoreetilistele küsimustele on kaasatud praktilised küsimused, mille eesmärk on arendada ökoloogia aluste teadmiste iseseisva kasutamise oskusi ja oskusi, laiendades kognitiivne huvi ja osalemine oma piirkonna looduskaitses.

Programm on keskendunud segavanuserühm VIII tüüpi parandusliku eriinternaatkooli 7.–9. Programmi maht tundides: programm on mõeldud 1 aastaks, üks tund nädalas. Põhimeetodid ja ringi korraldusvormid - vestlused, õppetunnid iseseisev töö, mängud, ekskursioonid, vaatlused, küla reostuse hindamine. Need vormid kaasavad lapsi praktilistesse tegevustesse ja võimaldavad neil arendada oma kognitiivseid oskusi.

Programmi eesmärgid:

    õpetada lapsi armastama, hoolitsema ümbritseva maailma eest, järgima looduses viibimise peamist reeglit: "Ära tee paha!";

    kujundada lapse isiksuse keskkonnasõbralikku käitumist.

Programmi eesmärgid

    keskkonnateadliku inimese kasvatamine;

    vastutustundliku suhtumise kujundamine mitte ainult inimestesse, vaid ka loodusesse;

    kasvatus humaanne kohtlemine loodusele

    küla ökoloogilise kaardi koostamine;

    laste osalemine neile sobivates keskkonnategevustes;

    loomingulise ja äritegevus lapsed keskkonnaprobleemide lahendamisel.

Oodatud tulemused:

    lapse osalemine looduses;

    laste teadlikkus elusloodusega suhtlemise vajadusest;

    aktiivne keskkonnaalane tegevus;

    lapse suunamine tema käitumise isemääramisele looduses;

    tegevust ümbritseva maailma ja oma koha mõistmiseks selles, järgides samas looduses käitumise põhireeglit: Ära tee paha!

Põhinõuded teadmiste ja oskuste tasemele

Aasta lõpuks peaksid õpilased teadma:

Põhimõisted keskkonnateadused;

Keskkonnas käitumise reeglid ja normid;

Põlismaa taimestiku ja loomastiku tunnused;

Keskkonnaolukord piirkonnas;

Mõjutamine kahjulikud tegurid teie tervisele.

Õpilased peaksid suutma:

Rakendada teavet keskkonnaolukordade kohta;

Näidake üles soovi ja soovi oma piirkonna keskkonda parandada;

Iseloomusta oma piirkonna ökoloogilist olukorda; osaleda keskkonnaalastes tegevustes.

Haridus- ja teemaplaan

Tellimuse number

Teema

Tundide arv

Kokku

teooria

praktiline

Sissejuhatus

Kemerovo piirkonna ökoloogia

Inimese mõju keskkonnale. Piirkonna ökoloogia

Minu turvaline kodu

Töötuba "Ökoloogiline olukord koolis"

Kalender ja teemaplaan

Number

Teema

Tundide arv

Jaotis 1. Sissejuhatus

Mis on ökoloogia

P/r “Ringi liikmete vahel kohustuste jaotus”

Jaotis 2. Kemerovo piirkonna ökoloogia

Keskkonnaolukord Kemerovo piirkonnas

Keskkonnaseisundit mõjutavad tegurid

Tööstuse mõju keskkonnale

Põllumajanduse mõju keskkonnale

Keskkonnategevus Kemerovo piirkonnas. Kemerovo piirkonna punane raamat

Kemerovo piirkonna kaitsealused taimed

Kemerovo piirkonna kaitsealused loomad

Kemerovo piirkonna kaitsealad

P\r "Kemerovo oblasti punase raamatu koostamine"

Jaotis 3. Inimmõju keskkonnale. Piirkonna ökoloogia

Ökoloogiline olukord piirkonnas

Piirkonna ökoloogilised ohualad

Küla ökoloogia

Küla ökoloogilised ohualad

Küla on ohtlik ja turvaline

Keskkond ja inimeste tervist

Mäng "Inimene ja keskkond"

Ekskursioon “Küla ökoloogiline olukord”

Ekskursioon “Veehoidla ökoloogiline seisund”

P/r “Küla keskkonnaohtlike kohtade kaardi koostamine”

Jaotis 4. Minu turvaline kodu

Minu kodu on minu loss

Saasteallikad sisekeskkond eluruumid

Kodukeemia ja parfüümide kasutamisega seotud keskkonnaprobleemid

Kuidas muuta meie maja teljevabaks

Ökoloogilised märgid

Viktoriinimäng “Siltide maailmas (keskkonnamärgid)”

5. osa. Töötuba “Ökoloogiline olukord koolis”

P/r “Kooliruumide keskkonnahinnang”

P/r “Koolikoha keskkonnahinnang”

P/r “Keskkonnaprobleemide lahendamine”

Jaotis 1. Sissejuhatus (2 tundi)

Teoreetilised tunnid (1 tund)

Ökoloogia õppeaine ja ülesanded. Ökoloogiline teadmine kui inimese ja keskkonnaga suhtlemise alus, loodusvarade ratsionaalne kasutamine. Inimese ja looduse vaheliste suhete uurimise viisid ja meetodid.

Praktiline töö(1 h)

Lugu ringi eesmärkidest ja eesmärkidest. Ringiliikmete huvide väljaselgitamine. Ringi tööplaani arutelu. Kohustuste jaotus ringi liikmete vahel. Vaatlusobjektidega tutvumine.

Jaotis 2. Kemerovo piirkonna ökoloogia (11 tundi)

Teoreetilised tunnid (10 tundi)

Ökoloogiline olukord Kemerovo piirkonnas. Peamised inimtegevuse liigid, mis mõjutavad piirkonna keskkonnaseisundit: Põllumajandus, tööstus, kaevandus. Meetmed keskkonna parandamiseks: alade haljastamine, omavoliliste puistangute likvideerimine, kuivendussüsteemide korrashoid. Punane raamat Kemerovo piirkond: kaitsealused taimed ja loomad. Kaitsealad: Kuznetski Alatau riiklik looduskaitseala.

Praktiline tund (1 tund)

Valik teavet punasesse raamatusse kantud loomade ja taimede kohta Kemerovo piirkond.

Jaotis 3. Inimmõju keskkonnale (13 tundi)

Teoreetilised tunnid (6h)

Ökoloogiline olukord piirkonnas, külas. Küla keskkonnaseisundit mõjutavad tegurid: omavolilised olmeprügi ladestused, hulkuvate koerte probleem, transport, soostumine. Keskkonnaseisundi mõju inimeste tervisele: elanikkonna haigestumus, suremus, rasedate naiste haigestumus.

Praktilised tunnid (2 tundi)

Kooli juures asuva küla reostatud alade kaardi koostamine, küla ebasoodsate masside plaan. Inimese ja keskkonna suhe ning selle tagajärjed.

Ekskursioonid (4h)

Külas asuvate keskkonnasäästlike kohtade ja küla keskkonnareostuse põhjuste väljaselgitamine. Kohaliku veehoidla seisundi ja reostuse põhjuste väljaselgitamine. Veehoidla puhastamise tööplaani koostamine.

Jaotis 4. Minu turvaline kodu

Teoreetilised tunnid (8h)

Keskkonnaohud, mis meid kodus ootavad: kodukeemia ja parfüümide mõju kodu sisekeskkonna seisundile; mis võib muutuda kodus keskkonnaohu allikaks; kuidas maja teha

ohutu; mida saab toiduainete kohta etikettidelt teada saada, milliseid ohte toidumärgised endaga kaasa toovad.

5. jagu. Töötuba “Ökoloogiline olukord koolis” (3 tundi)

Praktilised tunnid (3 tundi)

Kooliruumide sisekeskkonna seisukorra, kooliruumide saasteallikate väljaselgitamine, kooliruumide seisukorra parandamise meetmete väljaselgitamine. Kooliala keskkonnaseisundi, kooliala saasteallikate väljaselgitamine, kooliala seisukorra parandamisele suunatud tegevuskava koostamine.

Võtmesõnad ja mõisted:

Ökoloogia

Ökoloogiline olukord

Ökoloogilised probleemid

Reservid

Metsloomade kaitsealad

Kantserogeenid

Pestitsiidid

Taaskasutus

Metsloomade kaitsealad

Rahvuspargid

Reservid

Kodukeemia

Bibliograafia

    Alekseev V.A. 300 küsimust ja vastust ökoloogia kohta. Jaroslavl: areng, 1998.

    Koduökoloogia: loengute kursus / Vene Ökoloogiaakadeemia Volgogradi filiaal. Keskkonnahariduskeskus.

    Kolbovski E. Yu. Ökoloogia uudishimulikele ehk see, mida tunnis õpid.

    Molodova LP. Mängimine keskkonnaalane tegevus lastega. Minsk: Asar, 1996.

    Modestov S. Yu. bioloogia ja ökoloogia loominguliste probleemide kogumik. Peterburi: Õnnetus.

    Ainenädalad koolis: bioloogia, ökoloogia, tervislik pilt elu / staatus V.V. Balabanova, T.A. Maksimtseva. - Volgograd: õpetaja, 2003.

Klubi programm "Noor ökoloog"

Seletuskiri

Aastal toimuvale ümbritseva maailma kursusele lisandus klubi “Noor ökoloog”. Põhikool. See on mõeldud järgmiste ülesannete lahendamiseks:

    nooremate kooliõpilaste entsüklopeedilise arusaama laiendamine;

    üliõpilaste teoreetiliste teadmiste süvendamine ökoloogia valdkonnas;

    õpilastele laiema ja mitmekesisema praktilise tegevuse pakkumine õppimiseks ja keskkonnakaitseks.

Keskkonnaringi programm kajastab kõiki sisu aspekte keskkonnaharidus:

 teaduslik ja hariduslik;

 väärtus;

 normatiivne;

 praktiline ja aktiivne.

Sisu teaduslik ja hariduslik aspekt, Nooremate kooliõpilaste huvi arendamine keskkonnaprobleemide vastu ja ettekujutuse kujundamine maailma teaduslikust pildist on esindatud materjaliga, mis paljastab objektide ja nähtuste omadused, nende mitmekesisuse ja nendevahelised seosed.

Sisu teaduslikku ja tunnetuslikku aspekti arendavaid üksikküsimusi on raske eraldada: nooremate kooliõpilaste jaoks värvib kogu keskkonnaalaste teadmiste kompleksi huvi, mis on väga oluline laste suhtumise kujundamisel oma koju – loomulik ja sotsiaalne keskkond.

Sisu väärtusaspekt avab lastele uuritavate objektide mitmetahulise tähenduse looduse ja inimese elus. Seni on algkooliõpilaste õpetamise praktikas sageli domineerinud väärtuste tõlgendamine utilitaristlik-praktiliselt positsioonilt, mis on vaesunud laste suhtumist keskkonda, vähendades nende uudishimu, esteetilist vastutulelikkust, halastust, sümpaatiat ja empaatiat.

Keskkonnahariduse sisu reguleeriv aspekt  need on inimese käitumise ja tema tegevuse reeglid (juhised ja keelud) loodus- ja sotsiaalses keskkonnas. Universaalsete inimeste moraalinormide järgimine on iga inimese üldise käitumiskultuuri näitaja inimestevahelistes suhetes, loodusobjektidega, enda ja teiste tervise suhtes jne. Põhitõed ökoloogiline kultuur, nagu kõik teised, on sisse pandud lapsepõlves. Sellepärast on põhikoolis vaja pühenduda Erilist tähelepanu sisu selle aspekti avalikustamine.

Keskkonnaklubi programm on üles ehitatud neljas põhivaldkonnas: - - hariv;

 hariv ja meelelahutuslik;

 praktiline;

 uurimistööd.

Ringi töö tunnetuslik suund hõlmab õppetegevuste tsükkel (kasutatakse järgmisi vorme: didaktilised mängud, vestlused, reisid, etendused, viktoriinid), mis aitavad kaasa algkooliõpilaste keskkonnateadmiste sügavamale laiendamisele.

Hariv ja meelelahutuslik töösuund oli suunatud algklassiõpilastele elamise komponentide tutvustamine ja elutu loodus, inimtegevuse mõju nendele komponentidele mängulises, meelelahutuslikus vormis: need on  keskkonnateemalised teatrietendused, pühad, matiinid, suulised ajakirjad, keskkonnamängud, reisimängud.

Põlismaa taimestiku ja loomastiku, muldade, veekogude, maastike uurimine, mis on seotud praktiliste küsimustega ( praktiline töösuund Kruus "Noor Ökoloog")  puude ja põõsaste istutamine, kaitstes unikaalseid ja haruldased lilled, klassiruumi haljastamine, sipelgapesade kaitsmine, lindude toitmine, aitas kujundada nooremates kooliõpilastes hoolivat suhtumist põline loodus.

Ringi töö uurimissuund viiakse läbi järgmiste tegevuste raames : ekskursioonid, fenoloogilised vaatlused, katsed, mis aitavad kaasa mõtlemise arendamisele, saadud tulemuste analüüs.

Programmi saab rakendada koolivälisel ajal haridustöö, ringi sees; Programm on mõeldud algkooliõpilastele.

Aasta lõpuks peaksid õpilased teadma:

    Inimese ja looduse seos.

    Põlismaa loodus.

    Loodusseisundi seos inimese tervisega.

Aasta lõpuks peaksid õpilased olema võimelised:

    Eristada uuritud taime- ja loomarühmi.

    Vaatlusi looduses läbi viia juhendaja juhendamisel.

    Järgige looduses käitumisreegleid.

    Tehke lindudele maju.

    Teha keskkonnamälestisi.

Programm põhineb ühel õppetunnil nädalas.

KLASSI “Noor ökoloog” TUNNIDE TEMAATILINE PLANEERING

p/p

Teema

Tundide arv

kuupäeva

Matiine “Maailm meie ümber”

septembril

Teatrietendus keskkonnateemalisel teemal: "Maša ja Vitya uued seiklused".

septembril

Töötamine projektiga "Minu puu".

Laste joonistuste näitus keskkonnateemalistest teemadest: "Päästkem planeeti."

septembril

Reis mööda ökoloogilist rada (I osa).

septembril

Vestlus" Rändlinnud. Nende julgeolek."

oktoober

Puhkus "Kuldne nõia sügis".

Parima sügiskimbu konkurss.

oktoober

Operatsioon “Väikeste käte suured teod” (Toidu kogumine lindudele).

oktoober

Ekskursioon “Imeline on lähedal”.

Fenoloogilised vaatlused “Sügisnähtused”.

oktoober

Teekond tilga vee järele. Probleem puhas vesi ja inimeste tervist.

novembril

Matiine "Veealuse kuningriigi elanike külastamine".

novembril

Kogemus "Vesi nõid".

novembril

Lavastus "Miks sajab talvel lund?"

detsembril

Matinee “Tere, külalinetalv"

detsembril

Materjalide ettevalmistamine ökoloogilise tee jaoks. Joonistusvõistlus "Lumemustrid".

detsembril

Katsed "Miks sajab lund?" "Miks on lumi teistsugune?"

detsembril

Vestlus "Lehised ja okaspuud talvel."

jaanuaril

Reisi koju toataimed. Toataimede eest hoolitsemine.

jaanuaril

Kogemus" Kaitseomadused lumi" (lume roll taimedel talvel).

jaanuaril

Suuline ajakiri “Talvivad linnud. Kuidas keegi talve veedab?

veebruar

Operatsioon Tihanesöötjate valmistamine ja riputamine, lindude toitmine.

veebruar

Ekskursioon "Jäljed". Fenoloogilised vaatlused.

veebruar

Didaktiline mäng “Priimulad. Tuvastage taim selle lehtede järgi." Vestlus "Suleliste sõprade kohtumine".

märtsil

Kevadfestival. Konkurss "Lind KVN".

märtsil

Allee puhastamine kuivast metsast. Operatsioon Starlinglinnupesade tegemine.

märtsil

Vestlus "Mida me teame putukatest ja nende kaitsest?" Looduse ja selle kaitse teemaliste raamatute ja artiklite lugemine ja arutlemine ajakirjades.

aprill

Ökoloogiline mäng"Putukate värviline maailm"

aprill

Operatsioon Ant.

aprill

Ekskursioon heinamaale. Fenoloogilised vaatlused.

aprill

Turniir-viktoriin “CBD kaitstud taimed”.

Reisimäng “Mööda metsaradu”.

Töötage projektiga "Minu puu". Kooliõue haljastus.

Reis mööda ökoloogilist rada (II osa). Ravimtaimed.

Bolšemuraškinski rajoonivalitsuse haridusosakond

Munitsipaalharidusasutus lisaharidus lapsed

Laste ja noorte loovuse arendamise keskus

Haridusprogramm

"Noor ökoloog"

(2 aastat õpinguid alates 12. eluaastast)

MBOU õpetaja Bolšemuraškinskaja keskkool Vorontsova Larisa Jurievna

Bolshoye Murashkino

2015. aasta

Selgitav märkus

"Keskkonnaharidus -

See ei ole osa haridusest, vaid

uus tähendus ja kaasaegse eesmärk

haridusprotsess».

Tingimustes kaasaegne süsteem haridust oluline roll mängib

kogu noorema põlvkonna haridus- ja kasvatussüsteemi rohelisemaks muutmine. Keskkonnahariduse üks esimesi põhimõtteid on järjepidevuse põhimõte - inimese õppimise, hariduse ja arengu omavahel seotud protsess kogu tema elu jooksul. Just ökoloogia kui kõige olulisem teadus aitab õpilastel mõista oma kohta looduses ja tuvastada inimtegevuse tagajärgi keskkonnas.

Looduse ja inimese vaheline suhtlus on väga keeruline. Ilma meie teadvuse ja loodusesse suhtumise ümberkorraldamiseta võib inimelu Maal hukkuda palju varem, kui ootame. Seetõttu peavad kõik hoolitsema looduse ja selle rikkuste eest, et vältida katastroofi Maal. Iga laps peab igas vanuses mõistma, et ta on vaid killuke loodust ja seda kahjustades hävitab ta ka iseennast.

Juba algklassides tutvustatakse lastele loodusobjekte ning õpetatakse jälgima ja kaitsma elusolendeid. Kesk- ja keskkoolis arenevad koolilapsed loogiline mõtlemine, uurimisoskused, oskus koguda ja kokku võtta saadud fakte, kasutada teatme- ja erialakirjandust.

Ökoloogia ja bioloogia hariduse kvaliteet on otseselt seotud klubitööga. Ringitöö ajal peavad õpilased

lahendada teoreetilist ja rakenduslikku laadi probleeme, tegeleda laia tunnetusliku iseloomuga praktilise naturalistliku tegevusega. See rikastab õppetundi, võimaldab ületada mõningast piiratud sisu ja täiendada seda uurimistegevuse tulemustega. See sisaldab rikkalikke rakendusvõimalusi süvaõpe esemed.

“Noore ökoloogi” klubis õppivad koolilapsed omandavad vajalikke teadmisi ja oskusi kursustel “Taimeökoloogia” ja “Loomaökoloogia” Teatavasti on taimed “planeedi kopsud” ja seetõttu peaks iga inimene sellest teadlik olema taimede uurimise, kaitsmise ja taastamise vajadusest, samuti loomade kui looduslike koosluste lahutamatu osa kaitsest.

Kui taimestik ja loomastik surevad, sureb kogu inimkond.

See teema on praeguses etapis väga aktuaalne ja programmi loomine, mille elluviimine läbi viiakse klubi tegevus, on oluline ja õigeaegne.

Programm põhineb programmide kogumikul “Algkooli bioloogiakursuse ökoloogiline komponent”, “ Õppekavavälised tegevused bioloogias ja ökoloogias" all. toim. Evdokimova R. M., “Koolilaste moraalne ja keskkonnaharidus” all. toim. Litvinova L.S.

SIHT:

Õpilaste keskkonnakäitumise ökoloogilise kultuuri arendamine, ökoloogia ja bioloogia valdkonna teoreetilise ja praktilise koolituse taseme tõstmine.

1. AASTA ÜLESANDED:

1. Põlismaa taimestiku uurimine.

2. Oskus analüüsida oma käitumist looduses, isikliku vastutuse kujunemine keskkonnaseisundi eest.

3. Loova mõtlemise arendamine, oskus ette näha inimloomust kujundava tegevuse tagajärgi.

4. Taimestiku õppimise vastu suurenenud huviga õpilaste meelitamine teaduslikku tööd, tutvustada neile lihtsa teadusliku uurimistöö meetodeid ja võtteid ning õpetada töötama teaduskirjandusega.

5. Suhtlemisoskuste arendamine, grupitöö oskus.

2. AASTA EESMÄRGID:

1. Põlismaa loomamaailma uurimine.

2. Uurida keskkonnatingimuste mõju loomadele, loomamaailma koostist aastal erinevad kohad elupaik

3. Arvestada erinevate loomade omavaheliste suhete mitmekesisusega, näidata inimese rolli ökoloogilise tasakaalu hoidmisel looduses.

4. Teadmiste ja oskuste rakendamine valitsusvälistes õppeasutustes töötamisel, konverentsidel osalemine, läbiviimine avatud üritused.

PROGRAMMI RAKENDAMISE AJAKAVAD:

Programm on mõeldud 2 õppeaastaks. 1. õppeaasta koormus on 4 tundi nädalas - 144 tundi, 2. - 4 tundi nädalas - 144 tundi. Töö on jagatud kolme etappi:

1. Motivatsioon ja organisatsiooniline (uuritakse õpilaste huvisid, seatakse eesmärgid ja eesmärgid, tutvutakse tööplaaniga).

2. Teoreetiline (õpitakse programmi põhimaterjali, peetakse loenguid, vestlusi, võistlusi, töötatakse teaduskirjandusega).

3. Praktiline (teostatakse vaatlusi, ekskursioone, katseid).

OODATUD TULEMUS

Õpilased peaksid teadma:

1.Taimede ja loomade ökoloogia alused.

2. Taimede ja loomade ehituslikud iseärasused ja tähendus.

3. Keskkonnategurite mõju taime- ja loomorganismide elutegevusele.

Õpilased peaksid suutma:

1. Klassifitseerida taimed ja loomad ökoloogilistesse rühmadesse seoses abiootiliste teguritega.

2. Defineeri vanusega seotud seisundid taimed ja loomad, inimtekkeliste tegurite mõju neile.

3. Töö teadus- ja erialakirjandusega.

KOKKUVÕTE VORMID

ajal õppeaastal teostatakse järgmisi tegevusi:

Loomingulised aruanded

Ajalehtede, albumite väljaandmine

Osalemine haridus- ja teaduskonverentsidel

Teemaõhtud noorematele õpilastele

Ettekannete koostamine ja esitlus

C

1 AASTA -144 tundi

Sissejuhatus

Kokku - 10 tundi.

Teooriad - 6 tundi

Harjutus - 4 tundi

(keskkonnamõisted, uuritakse taimede tähendust, diagnostika “Minu suhtumine loodusesse”, ekskursioon loodusesse)

Kokku - 72 tundi

Teooria - 30 tundi

Harjutus - 42 tundi

(arvestatakse valguse, soojuse, vee, õhu, pinnase tähtsust taimede eluks).

Kodumaa taimestik

Kokku - 34 tundi

Teooria - 12 tundi

Harjutus - 22 tundi

(uuritakse Nižni Novgorodi piirkonna taimede looduslikku mitmekesisust, nende kohanemisvõimet kohalikud tingimused, inimtegevuse mõju kogukondadele).

Turvalisus taimestik

Kokku - 28 tundi

Teooria - 9 tundi

Praktika - 19 tundi

(uuritakse haruldasi ja kaitsealuseid taimi, kaitsealasid, punast raamatut).

CLISADOPP “NOOR ÖKOLOOG” SISU.

2 AASTAT -144 tundi

Sissejuhatus

Kokku - 13 tundi.

Teooriad - 7 tundi

Harjutus - 6 tundi

(ohutusreeglid, korratakse keskkonnakontseptsioone, loomade tähtsust ja nende olemasolu tingimusi)

Kokku - 13 tundi

Teooria - 8 tundi

Harjutus - 5 tundi

(arvestatakse valguse, soojuse, vee, õhu, pinnase tähtsust loomade eluks).

Kokku - 28 tundi

Teooria-kell 11

Harjutus - 17 tundi

(uuritakse maa-õhu, vee, pinnase elupaikade faunat ja loomade nende keskkondadega kohanemise iseärasusi.)

Kokku - 17 tundi

Teooria - 6 tundi

Treening – kell 11

(analüüsitakse loomade liigisiseseid ja liikidevahelisi suhteid ning nende koostoimete tähendust)

Põlismaa fauna

Kokku - 44 tundi

Teooria - 15 tundi

Praktika - 29 tundi

(uuritakse Nižni Novgorodi piirkonna loomade looduslikku mitmekesisust, nende kohanemisvõimet kohalike tingimustega ja inimtegevuse mõju neile).

Metsloomade kaitse

Kokku - 20 tundi

Teooria - 8 tundi

Harjutus - 12 tundi

(uuritakse haruldasi ja kaitsealuseid loomi, looduskaitsealasid ja kaitsealasid, punast raamatut).

Summeerida

Kokku - 9 tundi

Teooria - 3 tundi

Harjutus - 6 tundi

(ekskursioonide korraldamine ja läbiviimine, ettevalmistamine ja läbiviimine ökoloogiline puhkus algkoolis).

LOOMELIIDU “NOOR ÖKOLOOG” HARIDUSPROGRAMMI HARIDUS- JA TEMAATILINE KAVA (1 õppeaasta -144 tundi)

Teemade nimed

Kokku

teooria

harjutada

Sissejuhatus

Abiootiliste tegurite mõju taimedele: valguse väärtus-15 soojuse väärtus-14 vee väärtus-14 õhu väärtus-10 mulla väärtus-14 taimede muutus elu jooksul-5

Nižni Novgorodi piirkonna taimestik: looduslik mitmekesisus-26 piirkonna mürgi- ja ravimtaime-8

Taimestiku kaitse: haruldased ja kaitsealused taimed-14

inimtegevuse tagajärjed-10 punane raamat-4

Kokku:

Esimene õppeaasta

PEATÜKK

KLASSIDE VORMID

TEHNIKAD JA MEETODID

KOKKUVÕTE VORM

sissejuhatus

Loengud, vestlused, töötuba

Katsetamine, aruanded, vaatlused, labor. Töötab.

mikroskoop

Ümarlaud

Abiootiliste tegurite mõju taimedele

herbaariumid

Essee, võistlus

Nižni Novgorodi piirkonna taimestik

Loengud, ekskursioonid, vestlused

Loodusobjektid, lauad, herbaariumid

viktoriin

ajaleheväljaanne

Taimestiku kaitse

Loengud, ekskursioonid

Praktilised harjutused, sõnumid

Töövahendid

Piirkonna koristamine, puhkus

LOOVÜHINGU “NOOR ÖKOLOOG” HARIDUSPROGRAMMI HARIDUS- JA TEMAATILINE KAVA (2. õppeaasta – 144 tundi)

Teemade nimed

Kokku

teooria

harjutada

Sissejuhatus

Abiootiliste tegurite mõju loomadele:

valgusväärtus-2

soojusväärtus-2

vee väärtus-2

õhu väärtus-2 mulla väärtus-2

loomasöötade rühmad-3

Erinevate elupaikade loomastik:

maismaaloomad-10 veefauna-10 mullalooma-5 loomade kohanemisvõime muutuva aastaajaga-3

Biootiliste tegurite mõju loomadele:

liigisisesed suhted-6

liikidevahelised suhted-7 muutus loomade arvus-4

Kodumaa loomastik:

üldised omadused loomad, tsoneerimine-8

Looduslikud tsoonid-6

Selgrootud-5

Selgroogsete mitmekesisus-15

Ulukid ja ohtlikud loomad-10

Metsloomade kaitse: haruldased ja kaitsealused loomad-16 punast raamatut-4

Summeerida

Kokku:

PROGRAMMI METOODILINE TUGI

Teine õppeaasta

PEATÜKK

KLASSIDE VORMID

TEHNIKAD JA MEETODID

METOODILINE JA DIAGNOSTILINE MATERJAL

KLASSI TEHNILISED VARUSTUSED

KOKKUVÕTE VORM

sissejuhatus

Loengud, vestlused, töötuba

Ettekanded, vaatlused, praktilised tööd. Töötab.

Õppe- ja teaduskirjandus, tabelid, loodusobjektid

Essee

Abiootiliste tegurite mõju loomadele

Töötuba, loengud, kriitilise mõtlemise tehnoloogia

Lab. Teosed, tähelepanekud, teated

Erikirjandus, loodusobjektid

slaidid

Minikonverents

Erinevate elupaikade loomastik

Vestlused, töötuba, TRKM

Prak. Tööd, sõnumid.

Teadus- ja erialakirjandus, tabelid, joonised.

esitlus

Ristsõnad, sünkviinid.

Biootiliste tegurite mõju loomadele

Sõnumid, tähelepanekud

Praktiline tööd

Teadus- ja erialakirjandus, tabelid, joonised

võistlus

Nižni Novgorodi piirkonna loomastik

Loengud, ekskursioonid, vestlused

Praktilised harjutused, sõnumid

tabelid, joonised

slaidid

ajaleheväljaanne

Metsloomade kaitse

Loengud, ekskursioonid

Praktilised harjutused, sõnumid,

ekskursioon

Teaduslik kirjandus, punane raamat, tabelid

Puhkuse ettevalmistamine ja pidamine.

Õpetajatele kasutatav kirjandus:

    Ökoloogia, valikained. 9. klass. M. V. Võssotskaja. Volgograd: Õpetaja, 2006.

    Bioloogia, valikained. 9. klass. I. P. Tšerednitšenko. Volgograd. Kirjastus "Õpetaja 2006".

    Koolinoorte moraalne ja keskkonnakasvatus. L. S. Litvinova. Moskva, 2005.

    Ainenädalad koolis: bioloogia, ökoloogia, tervislikud eluviisid. V. V. Balabanova. Volgograd, Uchiteli kirjastus, 2003.

    Kooliväline töö bioloogias ja ökoloogias. R. M. Evdokimova. Saratov, kirjastus Lütseum, 2005.

Õpilase jaoks kasutatud kirjandus:

    Taimeökoloogia. Juhend kooliõpilastele. A. M. Bylova – Moskva, “Ventana-Graf”, 2002.

    bioloogiline kohalik ajalugu, Nižni Novgorodi piirkond. Õpetus, 6. klass. Nižni Novgorod, 2007.

    Loomaökoloogia. Juhend kooliõpilastele. A. M. Bylova – Moskva, “Ventana-Graf”, 2004.

Koolinoorte keskkonnaalane haridus ja kasvatus on praegu noortega tehtava töö üks prioriteetseid valdkondi ja on aktuaalne.

Programmi asjakohasus. Looduskaitse probleem on meie aja üks pakilisemaid probleeme, nii et koolilapsed noorus on vaja õpetada inimesi armastama, kaitsma loodust ja suurendama oma sünnimaa loodusvarasid. Loodusesse hooliva suhtumise juurutamine ning koolinoorte õpetamine teadus- ja tehnikasaavutusi targalt looduse ja inimeste hüvanguks kasutama on üks keskkonnaringi ülesandeid.

, Kursuse sisu ja ülesehitus on üles ehitatud kooskõlas ökoloogilise triaadi loogikaga: üldökoloogia – sotsiaalökoloogia – praktiline ökoloogia ehk looduskaitse.

Üldjoontes võimaldab ring paremini realiseerida looduslooliste teadmiste haridus- ja arengupotentsiaali ning annab usaldusväärsema aluse koolinoorte keskkonnavastutusele.

õpetada lapsi ümbritsevat maailma armastama, nende eest hoolitsema ja seda parandama.

Ülesanded:

  • õpilaste tunnetusliku huvi ja loomingulise tegevuse arendamine;
  • looduskeskkonnas käitumise oskuste ja looduslike mustrite iseseisva mõistmise lihtsaimate viiside valdamine;
  • looduse esteetilise väärtuse mõistmise edendamine;
  • uudishimu ja soovi saada teadmisi ümbritseva maailma kohta;
  • positiivse suhtumise kujundamine keskkonda;
  • isiksuse moraalne arendamine, tunnete kasvatamine;
  • õpetada õpilasi kasutama teaduskirjandust;
  • õpetada loodust armastama ja seda õigesti kasutama;
  • avalikustamine loovus, kujutlusvõime ja fantaasia;
  • raske töö kasvatamine, teksti, jooniste ja looduslike materjalidega töötamise oskuste arendamine.

Lae alla:


Eelvaade:

Luganski keskmine üldhariduslik kool I – III etapp nr 18

Läbi vaadatud ja heaks kiidetud

peal pedagoogiline nõukogu

"___" __________ 2014

Kooli direktor _____________ O.V. Gontar

PROGRAMM

ÖKOLOOGILINE RING

Programm koostati

ringi juht Karaseva I.D.

Selgitav märkus

Koolinoorte keskkonnaalane haridus ja kasvatus on praegu noortega tehtava töö üks prioriteetseid valdkondi ja on aktuaalne.

Programmi asjakohasus.Loodushoiu probleem on meie aja üks teravamaid probleeme, seetõttu tuleb kooliõpilasi juba noorest east õpetada loodust armastama, kaitsma ja oma sünnimaa loodusvarasid suurendama. Loodusesse hooliva suhtumise juurutamine ning koolinoorte õpetamine teadus- ja tehnikasaavutusi targalt looduse ja inimeste hüvanguks kasutama on üks keskkonnaringi ülesandeid.

Ökoloogia on meie teadus ühine maja, milles me kõik elame – inimesed, loomad, taimed ja kogu Maa on koduks kõigile sellel elavatele elusolenditele samade keskkonnaseaduste järgi, mille rikkumine toob kaasa ettearvamatud tagajärjed. Seetõttu kerkib esiplaanile laste keskkonnahariduse ja keskkonnateadliku põlvkonna kasvatamise ülesanne.

Õpilased, kes omandavad keskkonnaalase kirjaoskuse, mõistavad, et loodusvarad on meie ühine rikkus ning rikkust tuleb kaitsta ja suurendada, et tulevased põlvkonnad, lapsed ja lapselapsed elaksid looduskaunis piirkonnas, hubases rohelises majas, kus on kerge hingata, töötada. hästi ja lõõgastuge.

Klubi programm on koostatud 7. klassi õpilaste rühmale, Kursuse sisu ja ülesehitus on üles ehitatud kooskõlas ökoloogilise triaadi loogikaga: üldökoloogia – sotsiaalökoloogia – praktiline ökoloogia ehk looduskaitse.

Üldjoontes võimaldab ring paremini realiseerida looduslooliste teadmiste haridus- ja arengupotentsiaali ning annab usaldusväärsema aluse koolinoorte keskkonnavastutusele.

Ökoloogiaringi eesmärk on:õpetada lapsi ümbritsevat maailma armastama, nende eest hoolitsema ja seda parandama.

Ülesanded:

  • õpilaste tunnetusliku huvi ja loomingulise tegevuse arendamine;
  • looduskeskkonnas käitumise oskuste ja looduslike mustrite iseseisva mõistmise lihtsaimate viiside valdamine;
  • looduse esteetilise väärtuse mõistmise edendamine;
  • uudishimu ja soovi saada teadmisi ümbritseva maailma kohta;
  • positiivse suhtumise kujundamine keskkonda;
  • isiksuse moraalne arendamine, tunnete kasvatamine;
  • õpetada õpilasi kasutama teaduskirjandust;
  • õpetada loodust armastama ja seda õigesti kasutama;
  • loovuse, kujutlusvõime ja fantaasia avalikustamine;
  • raske töö kasvatamine, teksti, jooniste ja looduslike materjalidega töötamise oskuste arendamine.

Programmi peamised töövaldkonnad:

haridus ja teadusuuringud:

  • uurimisprojektide koostamine;

vaimne ja loominguline:

  • joonistuste näitused;
  • fotonäitused;
  • teatrietendused;

hariv:

  • temaatiliste ekskursioonide läbiviimine kodumaa loodusega tutvumiseks;
  • keskkonnateemaliste lendlehtede, plakatite valmistamine;
  • ajalehe "Ökopatrull" number
  • propagandameeskonna kõned kooliõpilastele;

keskkonna:

  • toataimede, lemmikloomade loomine ja hooldamine;
  • linnumajade ja söötjate tootmine;
  • linnukaitse;
  • klassiruumide haljastus;

turist ja meelelahutus:

  • ökoloogiliste radade arendamine;
  • ekskursioonid mööda ökoloogilisi radu;
  • Tervisepäev.

Keskkonnahariduse korraldamise vormid, meetodid ja vahendid:

a) traditsiooniline;

b) aktiivne;

c) uuenduslik.

Õppetunni režiim: 70 tundi – kahetunnised tunnid kord nädalas.

Oodatud Tulemus.Keskkonnaringi programmi elluviimisel peavad õpilased näitama:

  • kognitiivne huvi uurida loodust, inimese rolli selles;
  • austus looduse vastu;
  • loov tegevus, et mõista meid ümbritsevat maailma ja oma kohta selles, järgides samas looduses käitumise põhireeglit: ära tee paha!
  • enesemääramisvõime kui eneseregulatsioonivõimeline isik;
  • vaimsed ja moraalsed omadused, enese kui inimese ja kodaniku tajumine.

Aasta lõpuks peaksid õpilased teadma:

  • ökoloogia õppeaine, ökoloogia põhiseadused;
  • seos inimese ja looduse vahel;
  • kollektor keskkonnarühmad toataimed;
  • põhilised ökoloogilised probleemid sünnimaa ja nende lahendamise viisid;
  • kodumaa loodus;
  • seos looduse ja inimeste tervise vahel.

Aasta lõpuks peaksid õpilased hakkama saama:

  • teha herbaarium,looduslikest materjalidest valmistatud käsitöö;
  • eristada uuritud taime- ja loomarühmi;
  • teostada elusorganismide süstemaatilist hooldust;
  • toota toataimedele keskkonnainfolehti ja -silte;
  • viia läbi vaatlusi looduses õpetaja juhendamisel;
  • järgima looduses käitumisreegleid;
  • panna paika ökoloogilise raja marsruut;
  • oskama kaitsta oma projekti, kaitsta oma positsiooni;
  • koostada infolehti, ajalehti ja koostada keskkonnateemalisi jooniseid;
  • osaleda keskkonnaviktoriinidel, konkurssidel, etendustel.

Vormide kokkuvõte:

  • joonistuste näitused;
  • fotonäitused;
  • voldikud, brošüürid, ajalehed;
  • temaatilised albumid;
  • teatraliseerimine.

Suunav teemaplaneering

Teema nr.

Jao pealkiri

Tundide arv

Teoreetilised tunnid

Praktilised tunnid

Ekskursioonid

Kokku

Rühma värbamine

Sissejuhatus

Suhted looduses

Loodus inimese elus

Ainulaadne maailm elusloodus

Looduse kaitse

"Rohelised" teed

Tunnid kokku

Sissejuhatus (4 tundi).Mida ökoloogia uurib?Keskkonnaorganisatsioonid, nende tähendus. Keskkonnaliikumise tähtsus koolis. Ringi eesmärgid, eesmärgid ja töösuunad. Käitumisreeglid looduses. Ökoloogilised märgid. Keskkonnakuupäevade kalendri uurimine.

Praktilised tunnid:

  1. "Loodusnurga" loomine

Teema 1. Suhted looduses (10 tundi).Sügisnähtused looduselus. Lehtede langemine, selle tähtsus taimede jaoks. Kirjanikud ja luuletajad sügise ilust. Rahvakalender. Rahvalikud märgid mis on seotud elusorganismide käitumisega. 11. november on energiasäästupäev. 15. november – Taaskasutuspäev

Praktilised tunnid:

  1. Seinalehe väljaandmise kallal töötamine " Majapidamisjäätmed- teine ​​elu!
  2. Ökoloogiline viktoriin"Kas sa tead loodust?"

Ekskursioonid:

  1. "Kuldne nõia sügis". Loodusliku materjali kollektsioon

Teema 2. Loodus inimese elus (14 tundi).30. november on ülemaailmne lemmikloomade päev. Meie lemmikloomad, nende harjumused. Nende eest hoolitsemine. Reis toataimede kodumaale. Toataimede istutamise, paljundamise, nende eest hoolitsemise reeglid. Lilled legendides ja müütides

Praktilised tunnid:

  1. Taimede kohta märkmete tegemine klassiruumis

Ekskursioonid:

1. Talvivad linnud. Kampaania "Toidame linde!"

Teema 3. Unikaalne eluslooduse maailm (10 tundi).Elavad baromeetrid taimede ja loomade maailmas. Taimed on kiskjad. Taimede uni. Taimed on padjad. Taimede mälu. Taimed on amuletid. Ravimtaimed, nende tähtsus inimese elus. Taimne ravim haiguste vastu võitlemisel. Taimed on priimulad. Marjad, seened ja meie. Toidumürgitus seened, taimed. Mürgistuse sümptomid. Põhireeglid (soovitused) seente kogumiseks.

Praktilised tunnid:

  1. Flora külastamine
  2. Fauna külastamine

Teema 4. Looduskaitse (20 tundi).Ratsionaalne keskkonnajuhtimine. Loodusvarad: taastuvad ja taastumatud. Alternatiivsed allikad energiat. Osoonikiht, happevihmad, sudu, kasvuhooneefekt. Olmejäätmed ja nende kõrvaldamine. Majapidamistarvete taaskasutamine

Praktilised tunnid:

  1. Filmiloeng "Alternatiivsed energiaallikad"
  2. Materjalide ettevalmistamine ajalehele “Päästke priimulad!”
  3. Keskkonnamuinasjutu “Metsa eriväelased ehk Kes päästab rohelise metsa” koostamine ja teostus
  4. Muusikalise ja kirjandusliku kompositsiooni “Me vastutame Maa eest, millel elame!” ettevalmistamine ja esitamine!

Teema 6. “Rohelised” rajad (10 tundi). Ökoloogilised ekskursioonid ja nende tüübid. Ökoloogiline rada ja selle koostamise reeglid. Ökoloogilise raja passi registreerimine

Praktilised tunnid:

Ekskursioonid:

  1. Meie kooli ökoloogiline rada
  2. Tervisepäev

Kalender ja temaatiline planeerimine

(70 tundi; 2 tundi nädalas)

Grupi moodustamine – 2 tundi – 06.10.2014, 07.10.2014

Õppetund nr.

Tunni teema

Tundide arv

kuupäev

Märge

TUTVUSTUS (4 tundi)

Mida ökoloogia uurib? Keskkonnaorganisatsioonid, nende tähendus. Keskkonnaliikumise tähtsus koolis. Ringi eesmärgid, eesmärgid ja töösuunad

Käitumisreeglid looduses. Ökoloogilised märgid. Ohutuskoolitus ekskursioonide ajal

Praktiline tund.Keskkonnakuupäevade kalendri uurimine

14. 10

Praktiline tund.Loodusnurga kujundus

20. 10

TEEMA 1. SUHTED LOODUSES (10 tundi)

Sügisnähtused looduselus. Lehtede langemine, selle tähtsus taimede jaoks. Kirjanikud ja luuletajad sügise ilust

Ekskursioon. Kuldne nõid Sügis. Loodusliku materjali kollektsioon

Rahvakalender

Elusorganismide käitumisega seotud rahvamärgid

Praktiline tund. Seinalehe "Majapidamisjäätmed - teine ​​elu" väljaandmise kallal töötamine!

14. 11

Praktiline tund. Ökoloogiline viktoriin “Kas tunned loodust?”

21. 11

TEEMA 2. LOODUS INIMESE ELUS (14 tundi)

30. november on ülemaailmne lemmikloomade päev. Meie lemmikloomad, nende harjumused. Nende eest hoolitsemine

Praktiline tund.Näituse “Meie väikesed sõbrad” kujundus

Praktiline tund.Reis toataimede kodumaale

Praktiline tund.Jaheda rohelise nurga taimedega tutvumine

Praktiline tund. Meeldetuletuste koostamine taimede hooldamise kohta klassiruumis

12. 12

Lilled legendides ja müütides.Praktiline tund.Lillekalendri valmistamine

19. 12

Ekskursioon . Talvivad linnud.

Kampaania "Toidame linde!"

26. 12

TEEMA 3. METSIKKU LOODUSE AINULAADNE MAAILM (10 tundi)

Elusbaromeetrid taimestikus ja loomastikus. Taimed – kiskjad, padjad, amuletid

16. 01

Ravimtaimed, nende tähtsus inimese elus. Fütoteraapia

23. 01

Marjad ja seened. Kogumise põhireeglid. Mürgistuse ennetamine

30. 01

Praktiline tund. Flora külastamine

Praktiline tund. Fauna külastamine

TEEMA 4. LOODUSKAITSE (20 tundi)

Ratsionaalne keskkonnajuhtimine. Loodusvarad.Praktiline tund. Filmiloeng "Alternatiivsed energiaallikad"

13. 02

Praktiline tund. Materjalide ettevalmistamine ajalehe jaoks - üleskutse "Päästke priimulad!"

20. 02

Praktiline tund

27. 02

Praktiline tund. Keskkonnamuinasjutu “Metsa eriüksus ehk kes päästab rohelise metsa” ettevalmistamine?

06. 03

Praktiline tund. Keskkonnamuinasjutu “Metsa eriüksus ehk kes päästab rohelise metsa” ettevalmistamine?

13. 03

Praktiline tund. Ökoloogilise muinasjutu „Metsa eriüksuslased ehk kes päästab rohelise metsa“ teatraliseerimine?

20. 03

Praktiline tund.

27. 03

Praktiline tund.Muusikalise ja kirjandusliku kompositsiooni "Me vastutame Maa eest, millel me elame" ettevalmistamine!

10. 04

Praktiline tund.Muusikalise ja kirjandusliku kompositsiooni "Me vastutame Maa eest, millel me elame" ettevalmistamine!

17. 04

Praktiline tund.Muusikaline ja kirjanduslik kompositsioon "Me vastutame Maa eest, millel me elame!"

24. 04

TEEMA 6. “ROHELISED RAJAD” (10 tundi)

Ökoloogilised ekskursioonid ja nende liigid. Ökoloogiline rada ja selle koostamise reeglid.

30. 04

Praktiline tund.Ökoloogilise raja passi registreerimine

08. 05

Praktiline tund.Meie kooli ökoloogilise raja koostamine

15. 05

Ekskursioon . Meie kooli ökoloogiline rada

22. 05

Viimane õppetund.

Ekskursioon . Tervisepäev

29. 05

Kirjandus

  1. Aleksejev, V.A. 300 küsimust ja vastust loomade kohta. Jaroslavl: "Arenguakadeemia", "Akadeemia K", 1997.
  2. Alekseev, V. A. 300 küsimust ja vastust ökoloogiast. Jaroslavl: "Arenguakadeemia", 1998.
  3. Anashkina, E.N. 300 küsimust ja vastust lemmikloomade kohta. Jaroslavl: "Arenguakadeemia", 1997.
  4. Golubev I.R., Novikov Yu.V. Keskkond ja selle kaitse. Raamat õpilastele. M: Haridus, 1995.
  5. Gorlov A.A. Elage loodusega harmoonias. M., 2003.
  6. Deržavina T.B. Ekskursioonid loodusesse: käsiraamat õpetajatele. M.: Mnemosyne, 2010.
  7. Zavyalova O.G. Ökoloogia ABC. M., 1997.
  8. Ilyin M.P. Kooli herbaarium (käsiraamat õpetajatele). M.: "Valgustus", 1971
  9. Murmantsev V.S., Juškin N.V. Inimene ja loodus. M., 2001.
  10. Panarkov M.A. Koolisõidud loodusesse. M.: "Valgustus", 2005.
  11. Pelevin V.I. Looduse kaitse. M.: Nauka, 2001.
  12. Elava looduse saladused. M.: Rosman, 1995.
  13. Tšernova N.M. Loomaökoloogia. M.: Kirjastus. Ventana-Grafi keskus, 2007.
  14. Chizhevsky A.U. Ökoloogia: entsüklopeedia "Ma uurin maailma." Kirjastus AST, 2004.
  15. Ravimtaimede entsüklopeedia.http://tisyachelistnik.ru/starinnye-knigi.html
  16. Entsüklopeedia "Taimestik ja loomastik".http://www.sci.aha.ru/biodiv/anim.htm
  17. "Noor loodusteadlane"http://unnaturalist.ru/



Mida muud lugeda